Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaKripto Para Haberleriİngiltere'den kripto reklamlarına yasak!

İngiltere’den kripto reklamlarına yasak!

İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA), kripto reklamlarına karşı açtığı savaşa devam ediyor...

ingiltereden kripto reklamlarina yasak

İngiltere’nin Reklam Standartları Kurumu(ASA), öncelikli olarak kriptoyla ilgili toplam yedi reklamı yasakladı. İngiltere’nin Reklam Standartları Kurumu, kripto reklamlarını potansiyel olarak zararlı olduğunu belirttikten sonra kripto para birimleriyle ilgili olan yedi reklamı yasakladı.

İngiltere tarafından yasaklanan reklamlar arasında, Coinbase Europe, eToro, Papa John’s, Luno Money, Exmo Exchange, Payward ve Coinburp’un reklamları bulunuyor.

“İzleyicilerin deneyimsizliğinden yararlanıyorlar”

İngiltere Reklam Standartları Kurumu, yedi reklamın tamamının izleyicilerin deneyimsizliğinden sorumsuzca yararlandığı ve yatırımın risklerini göstermedikleri için yasakladığını açıkladı. Pizza zinciri olan Papa Johns’un, “10 avro değerinde ücretsiz Bitcoin” ve “Bitcoin pizza günü” sloganlı reklamlarını İngiltere, özellikle kripto para birimi hakkında az bilgiye sahip olan izleyici kitlesinin ciddi ve maliyetli bir finansal karar alabilmelerini önemsizleştirdiğini vurguladı.

Payward reklamında ise bir sorumluluk reddi beyanı olmasına rağmen, yapılan uyarılar ASA için net değildi. Bu nedenle, İngiltere Reklam Standartları Kurumu “tüketicilerin, eğer uyarıları görseler bile, sorumluluk reddindeki ilgili bilgileri kavramak için yeterli zamanları olmayacaktı” açıklamasında bulundu.

İngiltere Reklam Standartları Kurumu’nun, kripto endüstrisine karşı yaptığı ilk hamle değildi. Mayıs ayında “Yeraltında Bitcoin görüyorsanız, satın alma zamanı” diyen bir Luno reklamını sorumsuz olarak değerlendirerek yasak koydu.

İngiltere ASA sözcüsü, “Kripto para birimi reklamlarının ulaşım ağında olması gerektiğini düşünmüyorum. Etik değiller.” açıklamasınında bulunduktan sonra Londra metrosundaki Floki Inu kripto reklamlarını da hedef almıştı.

ASA’daki şikayetler ve soruşturmalar müdürü Miles Lockwood, “Tüketicilerin kripto varlıklarına yatırım yapmanın risklerini bilmeleri gerekiyor ve şirketler, tüketicilerin bu karmaşık ve değişken ürünler hakkındaki farkındalık eksikliğinden yararlanarak reklamlarının yanıltıcı veya sosyal olarak sorumsuz olmadığından emin olmalı” dedi.

Siz İngiltere Reklam Standartları Kurumu’nun yaptığı bu hamleleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce yakın zaman RTÜK kripto para reklamlarına karşı yasaklar getirecek mi? Yorumlarda buluşalım…

(Visited 66 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,095.46 4.06%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,803.46 5.37%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.54326 4.23%
solana
Solana (SOL) $ 43.16 6.34%
xrp
XRP (XRP) $ 0.382592 1.75%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.30 7.98%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.070994 2.43%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 4.18%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.31 10.21%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.67 10.34%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.21 2.88%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.84 4.04%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.3777 4.32%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.947239 3.31%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.65 10.76%