Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaKripto Para Haberleriİngiltere Merkez Bankası başkanı, CBDC bankacılıkta yeni çağın başlangıcı!

İngiltere Merkez Bankası başkanı, CBDC bankacılıkta yeni çağın başlangıcı!

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) bizi bankacılıkta bir sonraki çağa taşıyacağına inanıyor.

Merkez Bankası, CBDC, dijital para

Bank for International Settlements’ın Londra lokasyonunun açılışındaki konuşmasında Andrew Bailey, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, merkez bankalarının dijital para birimi (CBDC) fikrini benimsemeye başlamasından memnun olduğunu belirtti.

Dijital para birimleri ile alakalı beklentilerini şu açıklama ile dile getirdi:

         ‘‘Bu gerçekleşirse, merkez bankacılığı tarihinin en temel yeniliklerinden                biri olacak”

“Bizi yeni bir döneme taşıyacak”

İngiltere merkez bankası, kendi dijital para birimini araştırdığı gerçeğinden çekinmedi. Sonunda, dijital para, ödeme şekli olarak nakit ve kredi kartının yerini alabilir. İngiltere, Birleşik Krallık’a bir CBDC sunup sunmayacağı konusunda henüz bir karar vermemiş olsa da, şu anda hissedarlar ile artıları ve eksileri üzerinde düşünüyor. 

Bailey açıklamaya devam etti:

”Ödeme aracı olarak stabil koinler ve merkez bankası dijital para biriminin ortaya çıkan teklifleri, merkez bankaları, hükümetler ve bir bütün olarak toplumun dikkatlice düşünmesi ve ele alması gereken bir dizi sorun oluşturdu.”

BoE, işlevli bir CBDC arayışında yalnız değil

İngiltere ve diğer bazı ülkeler finansal sistemlerini modernize etmek için CBDC’leri araştırırken, birkaç ülke önemli bir başlangıç ​​yapıyor.

Çin, ülke çapında bir CBDC’nin piyasaya sunulmasına yönelik yarışta bariz bir favoridir. Dijital yuan , 2014’ten beri geliştirilmekte, ancak ürün henüz büyük ölçekte piyasaya sürülmedi. Bunun yerine, şu anda onlar Çin çevresindeki belirli bölgelerde test ediliyor.

En son, Şangay, piyango tarzı bir sistemde dijital yuan olarak 3 milyon doların üzerinde ücretsiz dağıtılacağını duyurdu. Aynı hafta Pekin, devam eden testlerin bir parçası olarak her birinde 200 dijital yuan bulunan 200.000 zarf dağıttı.

CBDC’ye doğru büyük hamleler yapan bir diğer ülke de Bahamalar. Bir PwC raporuna göre , Karayip adası CBDC satışı geliştirmede dünyada bir numara. Bahama Kum Doları zaten canlı ve kullanımda olduğu için kazanıyor. Bahamalar’daki pilot programların yaklaşık %25’i uygulama aşamasına geçmiştir.

PwC, CBDC satışı gelişiminde Kamboçya’yı, Çin ile birlikte üçüncü sırada yer alıyor. Kamboçya Ulusal Bankası, para birimi Bakong’u 2018’de geliştirmeye başladı ve Bahamalar dışında “canlı” olan diğer tek proje olarak kabul ediliyor.

İlginizi çekebilir: SushiSwap Tekrar Saldırıya Uğradı

(Visited 80 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,208.77 1.61%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,046.42 0.59%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.448975 0.35%
solana
Solana (SOL) $ 32.43 1.13%
xrp
XRP (XRP) $ 0.313329 0.78%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.72 1.24%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.066632 2.72%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 0.67%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.17 1.59%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.07 0.97%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.75 2.25%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.02 3.53%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.303789 0.27%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.456042 2.89%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.29 0.65%