Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaEditörün Seçimleriİmzalandı: Rusya ve Türkiye Önemli Kripto Adımını Attı

İmzalandı: Rusya ve Türkiye Önemli Kripto Adımını Attı

İmzalandı: Rusya ve Türkiye Önemli Kripto Adımını Attı

Rusya ve Türkiye‘deki yetkili birimler, kripto paraların yasadışı amaçlarla kullanılması da dahil olmak üzere siber suçlarla mücadelede güçlerini birleştirmeye karar verdi. Rusya Başsavcısı’nın, Ankara’yı ziyareti sırasında söz konusu iş birliği üzerinde anlaşmaya varıldı.

Başsavcı Igor Krasnov ve Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, iki bakanlık arasında yeni bir iş birliği imzaladılar. Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir araya gelen iki yetkilinin raporuna göre, kripto para birimleri ve dijital varlıkların cezai kullanımını içeren, siber suçlar mücadele adına Rusya ve Türkiye koordine olacak. 

İmzalanan anlaşmayla ilgili açıklamalar yapan Krasnov, bu alandaki Rus deneyimini vurguladı. Dijital varlıklara ilişkin geliştirilen adli soruşturmaların altını çizen Krasnov, merkez bankasının dijital rublesinin de şu anda bir pilot proje olarak uygulanmakta olduğunu söyledi.

Krasnov, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler’e sunulan ‘suçta yüksek teknolojinin kullanımına karşı koyma’ konulu bir sözleşme taslağına da atıfta bulundu. Bu taslağın ‘teknolojiyi aşırılıkçı görüşleri desteklemek, siyasi rejimleri ve halkın zihnini etkilemeye çalışmak için kullanıldığını’ söyleyerek, çeşitli eylemlerin suç sayıldığını vurguladı.

Aynı zamanda Başsavcı, Batılı ülkelerin siber suç anlayışını yalnızca bilgisayar suçları düzeyine indirgemek istediklerini söyledi. İlgili olarak ise ‘bize göre bu, sorunun özünü yansıtmamaktadır’ yorumunu yaptı.

Ukrayna’yla hala devam eden savaşla ilgili olarak Rusya, Batı’nın getirdiği yaptırımlarla baskılanmaya devam ediyor. Moskova’nın küresel pazar ve finans kollarına erişiminin sınırlanmasıyla birlikte Rusya, bu kısıtlamaları kripto kullanımıyla aşmaya çalışıyor. Bununla ilgili olarak da sınır ötesi ticarette kripto kullanımını yasallaştırmayı düşünüyorlar.

Rusya’nın Mir kartlarıyla yapılabilen ödemeler de çok sayıda ülkede kısıtlandı. Birkaç Türk bankasında ise Mir kullanımı hala devam ediyor. Ancak ABD baskısı nedeniyle Mir kullanımına yönelik faaliyetler askıya alındı. Bunun üzerine medyada yer alan haberlere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile alternatif bir ödeme sistemi geliştirilmesini önerdi.

(Visited 357 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Binance davası kripto para yatırımcılarını tedirgin etti

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz