Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriIMF uyardı: Riskli varlıklar türbülans yaşayabilir!

IMF uyardı: Riskli varlıklar türbülans yaşayabilir!

IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyadaki bütün ülkeler toparlanma sürecine girerken, mali piyasalar için bu durumun kolay olamayacağını dile getirdi.

IMF’nin mali danışmanı ve ayrıca para ve sermaye piyasaları direktörü olan Tobias Adrian, CNBC basın ve yayın kuruluşundan gazeteci Geoff Cutmore’a verdiği demeçte, merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırma ve yükselen enflasyonu frenleme hamlelerinin, devletler daha yumuşak bir geçiş sözü verseler bile riskli konumdaki hisseleri daha da aşağılara çekebileceğini belirtti.

Adrian konuşmasının devamında, “Finansal koşulların daha da sıkılaştığını kesinlikle görebiliriz ve bu durum, hisse senetleri gibi riskli varlıkların daha fazla satış yönünde işlem görebileceği anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

Adrian, piyasa tepkisinin büyük ölçüde merkez bankalarının niyetlerini iletme yeteneğine bağlı olacağını belirterek, düzen ve şeffaflık çağrısında bulundu. Çarşamba günü, Federal Rezerv varlık satın alma programının durdurabileceğinin ve Mart ayından itibaren faiz oranlarını yükseltmeye başlayabileceğinin sinyalini verdi. “Bunun düzensiz olmayacağını umuyoruz, ancak değerlemeler açısından kontrollü bir düzenleme olacak” dedi.

Bazı sektörlerin diğerlerinden daha kötü etkileneceğini belirterek, “Örneğin, 50 baz puanlık beklenmedik bir artırım için hisse senedi piyasalarında önemli bir satış daha görebileceğinizi tahmin ediyoruz” diye ekledi.

Adrian, geleneksel finansal piyasaların “korelasyonlarda artış” sergileyen ve bu yıl büyük bir satışa tanık olan kripto pazarlarına da sıçrayabileceğini söyledi.

Adrian’ın yorumları, IMF‘nin Perşembe günü Küresel Finansal İstikrar Raporu’nu yayınlamasıyla geldi. Bu haftanın başlarında, Dünya Ekonomik Bakış Açısı (WORLD ECONOMIC OUTLOOK) küresel büyümeyi 2022 için %4,4’e düşürmüştü.

Artan faiz oranlarından kaynaklanan aşağı yönlü baskıya rağmen, Perşembe günkü rapor, kurumsal kazançların çoğu sektörde 2022’de pandemi öncesi seviyeleri geçeceği tahmin ediliyor. Bu arada, bir grup tahvilin fiyatını ölçmek için kullanılan tahvil spreadleri, 2019 ortalamasının altında kalıyor.

(Visited 136 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,248.89 1.33%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,046.12 1.29%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.44768 0.85%
solana
Solana (SOL) $ 32.47 0.82%
xrp
XRP (XRP) $ 0.313738 0.72%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.72 1.77%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.066619 2.56%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 1.00%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.21 0.43%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.12 0.24%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.88 0.05%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.15 3.43%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.304639 0.11%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.457533 2.80%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.30 0.38%