Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriIMF'den dünyaya düzenleme çağrısı: Kripto paralar bazı ülkelerde finansal istikrara tehdittir!

IMF’den dünyaya düzenleme çağrısı: Kripto paralar bazı ülkelerde finansal istikrara tehdittir!

kripto paralar, imf

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünya genelinde kapsamlı ve senkronize kripto paralar için düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu.

Yeni bir blog gönderisinde Uluslararası Para Fonu yetkilileri, yaklaşık 2,5 trilyon dolarlık kripto piyasasının geleneksel finansal sistemle daha fazla bağlantılı hale geldiği ve bazı ülkelerde sistemik finansal istikrar riskleri oluşturabileceği konusunda uyardı:

Bazı yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler, kriptolaştırma adı verilen kripto varlıkları aracılığıyla daha acil ve akut para ikamesi riskleriyle karşı karşıya.

Sermaye akışı yönetimi önlemlerinin kriptolaştırma karşısında ince bir ayarlama gerekecek.

IMF’e göre kripto paralar ulusal düzenlemeleri aşıyor

Uluslararası Para Fonu yetkilileri ayrıca kripto piyasasının sınır ötesi doğasının koordine olmayan ulusallaştırılmış düzenlemeleri etkisiz hale getirdiğini söyledi:

Koordinasyonsuz düzenleyici önlemler, potansiyel olarak istikrarsızlaştırıcı sermaye

akışlarını kolaylaştırabilir.

Crypto regulation blog chart

Yetkililer, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının lisanslanması gerektiğini ve düzenleyici gereksinimlerin kripto projelerinin farklı kullanım durumlarına göre uyarlanması gerektiğini savunuyorlar:

Örneğin, yatırımlara yönelik hizmetler ve ürünler, menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından denetlenen menkul kıymet komisyoncuları ve bayilerininkine benzer gereksinimlere sahip olmalıdır.

Ödemeler için hizmet ve ürünler, merkez bankası veya ödeme gözetim otoritesi tarafından denetlenen banka mevduatlarına benzer gereksinimlere sahip olmalıdır.

Kurum ayrıca, kripto varlıklarına maruz kalmaya sınır koyan düzenlenmiş finansal kurumlar için net gereksinimler talep ediyor.

Uluslararası Para Fonu daha önce kriptonun tüketici koruması ve bankacılık sektörü için risk oluşturduğunu savunan blog yazıları da yayınlamıştı.

Uluslararası Para Fonu’nun tam blog gönderisini buradan okuyabilirsiniz.

(Visited 125 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakdailyhodl
Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,141.47 4.55%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,799.92 6.08%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.543861 5.07%
solana
Solana (SOL) $ 43.22 7.43%
xrp
XRP (XRP) $ 0.38263 2.16%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.33 9.12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071054 2.87%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 4.54%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.79 11.32%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.67 10.90%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.21 3.41%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.83 4.35%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.372285 3.55%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.945679 3.63%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.66 11.35%