Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriIMF, kripto para yasağı hakkında konuştu!

IMF, kripto para yasağı hakkında konuştu!

IMF ekonomisti, kripto para birimlerini yasaklamanın bir seçenek olmadığını söyledi. Ekonomist, kriptoların sermaye akışını ve döviz kurlarını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

kripto para yasağı, Gita Gopinath, IMF, Uluslararası Para Fonu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Baş Ekonomisti Gita Gopinath, kripto para yasağının, dijital paraların gelişmekte olan piyasalar için bir meydan okuma olduğunu ve katı düzenlemelerin gerekli olduğunu kabul etmesine rağmen, kurum için bir seçenek olmadığını söyledi.

Ünlü ekonomiste göre, merkezi olmayan doğası nedeniyle kripto para birimlerini yasaklamanın önünde pratik engeller var.

Gopinath, konuşurken, sermaye girişleri ve bunları düzenlemede eşgüdümlü bir yaklaşım çağrısı yapmak için bunu kullanan dövizle ilgili diğer zorluklara da değindi. Gopinath’ın yorumları, hükümetlerin ülkeler arasındaki kripto para birimi düzenlemesine ilişkin bir tasarı getirmek için yaptıkları çalışmada geldi.

Kripto para yasağı neden pratik değil?

Dijital varlıkları yasaklamanın neden pratik bir yaklaşım olmadığına değinen Gopinath, gelişen piyasaların döviz kuru kontrolleri, sermaye akışı kontrolleri olduğunu ve kripto para birimlerinin bunu etkileyebileceğini söyledi.

Gopinath şöyle konuştu:

Kripto para birimlerinin gelişmekte olan pazarlar için özel bir zorluk olduğunu düşünüyorum. Kripto para birimleri, gelişmiş ekonomilere kıyasla gelişmekte olan pazarlar için daha çekici görünüyor. Bununla birlikte, gelişmekte olan piyasalarda döviz kuru kontrolleri, sermaye akışı kontrolleri vardır ve kripto para birimleri bunu etkileyebilir.

Yönetmelik bu sektör için kesinlikle önemli, insanlar bunu bir yatırım varlığı olarak kullanıyorsa, diğer yatırım sınıfları için geçerli olan kuralların burada da geçerli olması gerekir.

Baş Ekonomist, kripto paraları yasaklamanın pratik zorluklar doğuracağını ve kripto para birimiyle ilgili küresel bir politikanın günün ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath

Toplantı, kurumun Birinci Genel Müdür Yardımcısı (FDMD) Geoffrey Okamoto’nun gelecek yıl istifa edeceğini ve yerine Baş Ekonomist Gopinath’ın geçeceğini açıklamasının ardından geldi.

gopinath

Para Fonu’ndan yapılan açıklamada, Dr. Gopinath’ın Harvard Üniversitesi’ndeki akademik görevine gelecek yıl Ocak ayında dönmesi planlanmış olmasına rağmen, kalmaya karar verdiği ve yeni pozisyonu kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

Özellikle, FDMD, gözetim ve ilgili politikalara öncülük edecek, araştırmaları ve amiral gemisi yayınları denetleyecek ve Fon yayınları için en yüksek kalite standartlarının geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

(Visited 696 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 24,192.48 4.40%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,803.41 5.54%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.544925 4.83%
solana
Solana (SOL) $ 43.17 6.73%
xrp
XRP (XRP) $ 0.384405 2.47%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.35 8.68%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.071283 2.92%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000013 4.36%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.78 6.97%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.65 10.13%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 9.14 2.62%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.79 3.64%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.375299 4.01%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.945677 3.40%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.67 12.34%