Ana SayfaAltcoin HaberleriHuobi'nin Delist’i HUSD Stabilcoin’i 0,3 Dolara Düşürdü

Huobi’nin Delist’i HUSD Stabilcoin’i 0,3 Dolara Düşürdü

Huobi, geçen hafta alım satımları desteklemeyi bırakmasından beri HUSD, değerinin %70'ine yakınını kaybetti

Huobinin Delisti HUSD Stabilcoini 03 Dolara Düşürdü

Huobi kripto borsasının stabilcoin’i olan HUSD, ABD Doları ile olan sabitini kaybetti ve platformun geçen hafta delist etmesinden sonra yaklaşık yüzde 70’e yakın düştü.

Gün içinde, üç yıllık varlığın değeri en düşük seviyesi olan 0,28 dolara kadar düştü.

Dünyaca ünlü kripto para borsası Huobi, geçtiğimiz hafta HUSD için artık alım satımları desteklemeyeceğini duyurarak, stabilcoini tutan müşterilerini 1:1 oranında USDT’ye dönüştürme yapmalarına yönelik bir çağrı yapmıştı.

Sözkonusu haber stabilcoini olumsuz etkiledi ve dolar karşısında sabitini kaybetti. Delist anındaki değeri olan 0,98 dolardan, yazım esnasında yaklaşık 0,33 dolara düştü.

HUSD gibi stabilcoinler, Dolar ve Euro gibi güçlü fiat para birimlerinin veya Altın gibi değerli metallerin değerine bağlıdır.

Huobi, 2019’da stabilcoinini tanıtmak için Stable Universal ve Paxos Trust Company ile bir ortaklık yapmıştı. Stabilcoin, Ethereum blok zincirinde çıkartılmış ve değeri ABD Dolarına sabitlenmişti.

HUSD’nin Çöküşü Yeni Bir Terra Vakası Mı?

Stabilcoin’in çöküşü, bu senenin başlarında başka bir stabilcoin olan UST’nin çöküşünü hatırlattı. Terra’nın algoritmik stabilcoini, Mayıs ayında sabitini kaybederek çökmüştü.

Terraform Labs ilk başlarda 2 milyar dolar değerinde UST satın alarak sorunu çözmeye çalışmış, fakat bu hareket Terra LUNA’yı aşırı şişirmiş ve her iki coinin fiyatını da neredeyse sıfıra yakın bir değere göndermişti.

Terra çöküşü, kripto sektöründe büyük paniğe ve devasa yatırım kayıplarına neden olmuştu.

Bununla birlikte HUSD, UST’den oldukça farklı bir durumda, bu da piyasanın aynı senaryoyu tekrarlamayabileceği anlamına geliyor.

Crypto Jargon’un kurucusu Neel Kukreti  şöyle söylüyor:

TerraUSD, ani yüksek “satış” baskısı nedeniyle başarısız oldu ve bir ölüm sarmalında çöktü. Likidite sorununu yöneterek kurtarılabileceğinden, HUSD TerraUSD seviyesinde bir çöküşe neden olmaz. Ekipleri şu anda aynı şey üzerinde çalışıyor.

(Visited 45 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz