Pazar, Temmuz 3, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriHisse senetleri Bitcoin fiyatlarını nasıl etkiliyor?

Hisse senetleri Bitcoin fiyatlarını nasıl etkiliyor?

Bu göstergeler, Bitcoin dahil kripto fiyatlarının düşmesini nasıl etkilediğini gösteriyor!

Bitcoin dahil kripto paralar 10 Mayıs’ta büyük bir piyasa çöküşü yaşadı ve altcoinlerin hemen hepsi tek bir günde yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Bu yüzde kayıp 2022 yılında ikinci kez yaşanıyor.

10 Mayıs’taki fiyat düşüşü, geçen haftaki kısa ömürlü toparlanan ABD hisse senedi piyasalarından kaynaklanmıştı.

Geçen ay boyunca, BTC yüzde 23,57’lik değer kaybederken, Ethereum ise yüzde 26,32’lik bir kayıp yaşadı. Bu arada, ABD hisse senetlerinde de kayıplar yaşandı ancak bu kayıplar biraz daha ılımlıylıydı: S&P 500 yüzde 11,07 ve Nasdaq 100 yüzde 14.,93.

Price performance indicators
Kaynak: IntotheBlock

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, kripto paralar sermaye piyasalarından daha kötü satışlar yaşamaya devam ediyor. Yükselen faiz oranları gerçeği çoğu yatırımcının, son derece değişken doğasından dolayı riskli varlık olarak görerek kriptolardan çıkmalarına neden oluyor.

Önceki aylarda görüldüğü gibi, kripto para piyasaları ile ABD hisse senedi endeksleri arasındaki 30 günlük korelasyon büyümeye devam ediyor ve bu hafta hem BTC hem de ETH için tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı: Hem S&P 500 hem de Nasdaq 100 için yaklaşık 0,9 oldu.

Correlation
Kaynak: IntotheBlock

1’e yakın olan korelasyon katsayısı, iki fiyat arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğu anlamına gelir; bu, BTC veya ETH fiyatının ve borsa endeksleriyle oldukça anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu anlamındadır. Bu nedenle aynı yönde hareket etme eğiliminde olurlar.

Bu ilişkilerin nasıl geliştiğini anlamak, makro piyasaların kripto para piyasasını nasıl etkilediğini ve fiyat hareketlerinin öncü göstergelerini nerede aranacağını anlamak için oldukça önemlidir.

Bitcoin piyasaya hakim olmaya devam ediyor

Dış etkilere rağmen kripto sahiplerinin fiyat hareketlerine ne şekilde tepki verdiğine içsel olarak bakmak değerlidir.  Bitcoin, kripto piyasasına hakim olmaya devam ediyor, bu nedenle zincir üstü verilerinin bize ne gösterdiğine bakmaya değer.

Yatırımcılar yatırımları tersine döndüğünde ve kârlı olmayı bıraktığında tepki vermeye duyarlıdırlar. BTC son zamanlarda kritik bir konuma ulaştı ve BTC tutan adreslerin neredeyse yarısı (yüzde 47,8) mevcut fiyatlarla satılmaları durumunda para kaybedecek. Bu, Mart 2020’deki Covid durumundan bu yana görülmeyen bir şey:

BTC historical in out of the money
Kaynak: IntotheBlock

Yatırımcıların kârlarının zaman içindeki değişimini sağlayan bu gösterge, belirli bir zamanda satmış olsalardı para kazanacak veya kaybedecek adreslerin yüzdesini gösterir. Adresler, kâr edip etmediklerine veya zararlarına göre sınıflandırılır.

BTC yatırımcılarının ne kadar süredir tuttuklarına bakarsak, büyük çoğunluğun (26.74M adres) bir yıldan uzun bir süredir BTC tuttuğunu görebiliriz. Şimdiye kadar yavaşlama belirtisi olmayan bir metrik (mavi çizgi)

BTC addreses
Kaynak: IntotheBlock

Bu, son piyasa kargaşasına ve kriptonun zayıf fiyat performansına rağmen uzun vadeli bir perspektife sahip BTC yatırımcılarının sayısının nasıl arttığını gösteriyor. Kısa vadeli yatırımcılar içinse durum tam tersi (trader olarak sınıflandırılır, grafikte turuncu çizgi): Önemli fiyat hareketleri meydana geldiğinde sayıları artar ve spekülasyonları tüm ekosistemi etkiler.

ABD hisse senetleri için 83 yılın en kötü başlangıcından sonra, mevcut piyasa durumunun uzun vadeli yatırım imkanı arayanlar için cazip bir satın alma fırsatı sunup sunmayacağı sorgulanmaya devam ediyor. Kripto piyasasının büyük ihtimalle bir sonraki fiyat hareketleri şüphesiz ABD hisse senetlerinin yaptıklarından büyük ölçüde etkilenecek, ancak şimdiye kadar en azından BTC sahiplerinin çoğu etkilenmedi.

(Visited 423 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,055.33 0.61%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,060.64 1.91%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.449954 1.01%
solana
Solana (SOL) $ 32.91 1.77%
xrp
XRP (XRP) $ 0.313062 0.17%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.72 0.18%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.065751 2.25%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 0.75%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.07 0.92%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.09 0.24%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.84 1.28%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.00 0.44%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.30503 0.22%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.477731 2.52%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.26 0.07%