Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriPolkadot mu Cosmos mu? Hangi altcoin daha çok kazandıracak?

Polkadot mu Cosmos mu? Hangi altcoin daha çok kazandıracak?

Polkadot mu Cosmos mu? Hangi altcoin daha çok kazandıracak?

Tanınmış kripto uzmanı, yükselme potansiyeline sahip Ethereum rakibi altcoinleri inceledi.

Coin Bureau Youtube kanalının sunucusu Guy, Polkadot (DOT) ve Cosmos (ATOM) hakkındaki beklentilerini açıkladı.

Polkadot (DOT)

Analist üç ay önce, projeye özel hangi blok zincirlerin Polkadot ağına entegre edileceğini belirlemek amacıyla oldukça seçici bir süreç olan DOT’un parachain müzayedelerini derinlemesine araştırdı ve şunları söyledi:

DOT için artan talep, DOT’tan yararlanan DeFi platformu için büyük bir teşvik fonu açıklayan Acala’dan geliyor.

Polkadot’un parachain müzayedelerinin bir diğer etkisi ise, DOT’un dolaşımdaki arzının neredeyse yüzde 15’inin iki yıl boyunca kilitli kalmasıdır.

Bu, DOT’un yaklaşık yüzde 55’lik hisseli arzına eklendiğinde, arzın sadece yaklaşık yüzde 30’unun işlem için kullanılabilir halde olduğu anlamına gelir.

Talep geri döndüğünde DOT fiyatında daha fazla dalgalanmaya yol açsa da, varlığın piyasa değeri, kısa ve orta vadede, 30 dolar seviyesinin etrafındaki bu dirençle, 3x’in üzerine çıkması zor gibi görünüyor.

Öte yandan bu yazının yazıldığı sırada, Polkadot CoinGecko’ya göre 14,99 dolardan işlem görüyor.

Cosmos (ATOM)

Coin Bureau sunucusu Guy, Şubat ayında yayınladığı bir video üzerinden yaptığı incelemesine devam ederek, kripto piyasasının çöküşünden ziyade iyi bir büyüme öngördüğünü söyledi.

Cosmos’un ekosistemindeki birçok proje, merkezi borsalar tarafından yaygın olarak desteklenmiyor ve hatta merkezi borsalarda listelenmeye direnmiyor. Bu, yalnızca yeni zincirlere köprü görevi gören ATOM’a olan talebi daha da artırıyor.

ATOM’un sahip olduğu bir diğer avantaj da orta ölçekli bir piyasa değerine sahip olmasıdır. Bu, ATOM’un fiyatını yüzde olarak artırmanın daha az çaba gerektirdiği anlamına gelir. Olayları bir perspektife oturtmak gerekirse eğer ATOM, DOT ile aynı seviyede bir yatırım görürse, mevcut fiyatından 3 kat daha fazla yükselirdi.

Perakende faiz getirilerini varsayarsak, ATOM için kısa-orta vadeli bir ralli gerçekleşeceğini düşünüyorum. Bu gerçekleşirse; Cosmos ekosisteminin büyüme hızında, bence 5x’lik bir hareket muhtemel görünüyor.

Şu anda, Cosmos CoinGecko’ya göre 18,38 dolardan işlem görüyor.

İlginizi çekebilir:  Binance davası sonrası borsadan ne kadar çıkış oldu

Hangi altcoin daha iyi?

Guy, hangi altcoin’in daha iyi olduğuna gelince, bunun zor bir karar olduğunu söyledi. Çünkü analiste göre bu iki proje birçok yönden birbirine benziyor.

Bu iki kripto projesinin bu kadar benzer olması esrarengiz. Tek gerçek fark, blok zincirlerinin hizmet ettiği amaçlar ve görünüşe göre o tarafta da benzer hale gelmek üzereler.

Bunun nedeni, Cosmos’un bu yıl içinde zincirler arası güvenliği tanıtacak olmasıdır. Bu da daha küçük Cosmos’un, parachain’lerin Polkadot’ta yaptığına benzer şekilde ek güvenlik için blok zincirini kullanmasına izin verecek.

Kripto analistinin altcoinler arasındaki karşılaştırmasının nihai kararı ise Polkadot yönünde oldu:

Ne yazık ki, ATOM müthiş bir performans göstermiyor. DOT’un hüküm sürdüğü yer tam olarak burası. Çünkü DOT tüm Polkadot’un parachain’lerinde ücret ödemek için kullanılmasa da, parachain’lerdeki tüm ikincil hizmetlerde fazlasıyla kurumsal ilgiye sahip.

ATOM’a gelince, merkezi borsalar popüler Cosmos projelerini listelemeye devam ettiğinden, birincil talep çoğunlukla geçicidir. ATOM’un köprü olarak kullanımı, kendisini birlikte çalışabilirlik merkezine dönüştürmeyi başaramadığı için azalacak.

(Visited 291 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz