Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriHackerlardan 80 milyon dolarlık vurgun! Fei Protocol ve Rari Capital hedefteydi

Hackerlardan 80 milyon dolarlık vurgun! Fei Protocol ve Rari Capital hedefteydi

Hackerlar yine DeFi platformlarını hedef aldılar.

Hackerlardan 80 milyon dolarlık vurgun! Fei Protocol ve Rari Capital hedefteydi

Akıllı sözleşme araştırma firması BlockSec’in attığı bir tweet’e göre, DeFi platformları Fei Protocol ve Rari Capital, hackerların en son kurbanı oldular.

DeFi’ler yine hedefte

Fei Protokolü, birkaç Rari Fuse havuzundan çalınmış olan 80 milyon dolar civarındaki fonun önemli bir bölümünü müzakere etmek ve kurtarmak için bilgisayar korsanlarına 10 milyon dolarlık bir ödül verdi.

BlockSec, hackerların Rari’nin Fuse borç verme protokolündeki “yeniden giriş zayıflığından” faydalandığını açıkladı.

BlockSec tweet’te şöyle açıklıyor:

İzleme sistemimiz, Rari Capital ve Fei Protokolü ile ilişkili çok sayıda havuzun hedef alındığını belirledi ve 80 milyon doların üzerinde bir kayıp meydana geldi.

Fei, yazım anında sabit fiyatının biraz altında 0,9882 dolardan işlem görüyor.

Aynı tür güvenlik açığı

PeckShield’in bir tweet’ine göre, aynı zayıflık hackerlar tarafından Compound DeFi protokolünün ek çatallarını hedeflemek için de kullanıldı.

“DeFei için stabilcoin” olarak adlandırılan algoritmik stabilcoin Fei, Rari Capital’in istismar edilen havuzlarına likidite de sağlamıştı.

Rari Capital, kullanıcıların ERC-20 tokenlerini tedarik etmek ve borç almak amacıyla Fuse havuzları oluşturmalarını sağlayan izinsiz bir borç verme protokolüdür.

CoinGecko’ya göre, Fei, 500 milyon doların üzerinde piyasa değeriyle 11. en büyük stabilcoin durumunda.

Fei Hack’i tarihin en büyüklerinden biri

Yeniden giriş güvenlik açıkları, DeFi’lerdeki hackerlar tarafından çok sayıda istismarın baş nedeni olsa da, 80 milyon dolarlık fon onu tarihin en büyük yeniden giriş hacklerinden biri yapıyor.

BlockSec, hackerın Wrapped ETH’de kripto varlıkları almasını gösteren “Bir resim bin kelimeye bedeldir” yazısıyla saldırının bir anlık görüntüsünü yayınladı.

Geçen sene, Fei Protocol ve Rari Capital, her iki toplulukta yapılan oylamada oybirliğiyle güçlerini birleştirmişlerdi. Konsolidasyonun hedefi, FEI’nin ilk likiditenin sağlanarak Sigorta havuzları için likiditenin yeniden başlatılmasına yardımcı olmaktı.

Hackerlar geçen seneden beri meşgul

2021 Mayıs ayında Rari Capital, bir siber suçlunun müşteri fonundan 10,5 milyon dolar veya 2.600 Ether çaldığı diğer bir istismarın kurbanı olmuştu.

İzinsiz giriş olayını daha derinden analiz etmek ve etkisizleştirmek için Rari’nin iç ve dış güvenlik mühendisleri, DeFi servis sağlayıcısı Compound Treasury ile işbirliği yaptılar.

Kripto topluluğu dolandırıcılarla mücadele ederken, bazı proje ve protokoller güvenlik ağlarını güçlendirme kararı aldılar.

Geçtiğimiz hafta, Ronin Network ve Sky Mavis, önceki ayda hackerlar tarafından 600 milyon dolarlık fonun çalınmasından sonra akıllı sözleşmelerinde iyileştirme yapma niyetlerini açıklamışlardı.

(Visited 523 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 30,247.00 2.37%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,036.69 2.68%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.54298 2.53%
solana
Solana (SOL) $ 52.48 3.89%
xrp
XRP (XRP) $ 0.424717 2.34%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.14 1.35%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.086374 1.06%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.96%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.0002 64.40%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 31.65 5.95%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.30 3.51%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.47 4.12%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 71.43 1.96%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.443586 2.18%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.676768 3.34%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.27 2.97%