Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriHacker 20 milyon Optimism (OP) tokeni çaldı! Bir milyonunu Buterin’e gönderdi…

Hacker 20 milyon Optimism (OP) tokeni çaldı! Bir milyonunu Buterin’e gönderdi…

Hacker 20 milyon Optimism (OP) tokeni çaldı! Bir milyonunu Buterin’e gönderdi…

Bir hacker,  kripto piyasa yapıcısı Wintermute için tasarlanan 20 milyon Optimism (OP) tokenini çaldı ve bu coinlerin 1 milyonunu Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in cüzdan adresine gönderdi.

Etherscan verileri, hackerın yaklaşık 874 bin dolarlık token gönderdiğini gösteriyor.

Tokenlerin niçin Buterin’in cüzdanına gönderildiği belli değil. Bir ihtimal, şu anda çok fazla satılamamasından dolayı  tokenlerin merkezsiz borsalarda likitidetisinin olmaması olabilir.

Hacker ayrıca 1 milyon token için oy haklarını Ethereum Vakfı güvenlik araştırmacısı Yoav Weiss’e devretmiş. Buterin daha önce protokolün airdropundan elde ettiği 1.746 OP tokenini zaten Weiss’a devretmişti. Weiss şahsın bir hacker değil, beyaz şapkalı (white hat) bir hacker olabileceğini öne sürdü.

Siber saldırı aslında 26 Mayıs günü gerçekleşmiş ama platform tarafından yeni açıklandı.

Saldırı Wintermute’ın bir hatası nedeniyle gerçekleşti. Kripto para piyasası yapıcısı, Optimism’den 20 milyon OP token hibesi almıştı. Ancak Wintermute’ın tokenleri kabul etmek için kullandığı akıllı sözleşmenin hala birinci katmanda (layer) olması ve Optimism’e dağıtılmak üzere güncellenmemesi nedeniyle, bilgisayar korsanı Optimism’de konuşlandırılmamış adresi ele geçirip tüm fonları çekebildi.

Saldırıdaki sorumluluğunu kabul eden Wintermute, istismarın ardından saldırgan tarafından hemen satılan 1 milyon tokeni satın aldığını söyledi.

Wintermute, bilgisayar korsanından çalınan OP jetonlarını iade etmesini istedi. Hacker’ın Wintermute’un teklifine yanıt vermesi için bir haftası bulunuyor. Ancak satılan ve Buterin’e gönderdiği tutarı düşünce, şimdi sadece 18 milyonu cüzdanında kalmış durumda.

(Visited 102 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,366.63 2.83%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,066.36 4.18%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.450371 1.72%
solana
Solana (SOL) $ 32.96 3.09%
xrp
XRP (XRP) $ 0.314139 2.89%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.81 0.40%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.066292 4.10%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 0.69%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.35 0.36%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.10 0.21%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.87 1.92%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.23 0.75%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.306013 0.58%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.465519 3.42%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.38 4.68%