Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaAltcoinXRP Neden Devasa Bir Ralli Yaşıyor?

XRP Neden Devasa Bir Ralli Yaşıyor?

- Sponsorlu Reklam-

İkincil Piyasada Ripple'ın Değeri 3 Milyar Dolar iken XRP Neden Devasa Bir Ralli Yaşıyor?

Ripple’ın 2 ila 3 milyar dolar değerinde işlem gördüğü bildiriliyor, ancak XRP varlıkları yaklaşık 70 milyar dolar değerinde.

Ripple’ın öz sermayesinin, ikincil piyasada 2 ila 3 milyar dolar arasında işlem gördüğü bildiriliyor. Yine de, Ripple’ın varlıklarının  70 milyar dolar değerinde olduğu bildiriliyor ki bu, firmanın öz sermayesinin değerlemesinden kat kat daha yüksek.

Milyarder kripto para yatırımcısı ve Galaxy Digital’in CEO’su Michael Novogratz şunları söyledi:

“Ripple hisse senedi, ikincil piyasada 2-3 milyar dolar değerleme ile işlem görüyor. Bilançolarındaki XRP yaklaşık 70 milyar dolar değerinde. Bu fiyat yanlış görünüyor. Aslında hisse ucuz değil, Token pahalı gibi.”

İlginizi çekebilir: XRP Rallisi Yakındaki Bir Anlaşmaya mı İşaret Ediyor?

Öyleyse XRP’nin değeri düşük mü? Tam olarak öyle değil

Uzun süredir kripto para birimi araştırmacılığı yapan Leonidas Hadjiloizou’ya göre, Ripple’ın bilançosunda kilitli olan XRP, muhtemelen Ripple’ın öz sermayesine göre fiyatlandırılmıyor. Yani bu varlıklar erişilebilir varlıklar değil.

- Sponsorlu Reklam-

“Ripple’ın bilançosundaki XRP’nin 62 milyar doları kilitli halde. Ripple’ın XRP satışları SEC’in saldırısı altındaydı. Bu da piyasayı belirsizliğe uğrattı. Bu yüzden fiyatlandırmalar da etkilendi.” 

Aralık 2017’de Ripple ekibi XRP varlıklarının, sonraki 55 ay boyunca ayda bir milyar XRP’nin kilidini açtığını açıkladı ve şu ifadeleri kullandılar:

“Emanet, önümüzdeki 55 ay boyunca her ay toplam bir milyar XRP serbest bırakan bağımsız defter emanetlerinden oluşuyor. Bu, dolaşıma sokulabilecek yeni XRP miktarı için bir üst sınır anlamına geliyor. Fakat XRP miktarı dolaşımı büyük ihtimalle bu sınırı görmeyecek.” 

Teorik olarak, firmanın bilançosundaki XRP miktarı açılırsa ve XRP’nin fiyatı düşmezse Ripple’ın özsermaye değerinin de aslında düşük olduğu anlamına geliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden bir davaya rağmen, XRP’nin fiyatı 1 doların üzerine yükselmeye başladıkça Ripple’ın öz sermayesinin değeri ile XRP sahiplerinin miktarı arasındaki tutarsızlık sorusu ortaya çıkmaya başladı.

İkincil Piyasada Ripple'ın Değeri 3 Milyar Dolar iken XRP Neden Devasa Bir Ralli Yaşıyor?
XRP/USDT Kaynak: Tradingview

1 Nisan’dan bu yana, XRP’nin fiyatı 0,57 dolardan 1,49 dolara kadar yükselerek yaklaşık %160 arttı.

XRP koşusunun arkasında ne var?

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, % 160’lık rallinin sebebinin kazanılan hukuk zaferi olduğunu söyleyebiliriz. SEC’in CEO Brad Garlinghouse da dahil olmak üzere iki Ripple yöneticisinin mali kayıtlarını ifşa etme talepleri reddedildi.

Diğer bir neden, Bitcoin (BTC) ve altkoinler arasındaki yakınsama ticareti olabilir, özellikle de BTC, alternatif kripto para birimlerinin toparlanmasına izin veren bir doğrultuda hareket gösterdiği için olabilir.

Asya’daki en büyük DeFi odaklı fonlardan biri olan Spartan Group’un yönetici ortağı Kelvin Koh, büyük miktarlardaki fonların Bitcoin ile büyük altkoinler arasındaki fiyatların trade için etkili olduğunu söyledi.

Bu nedenle, sermayenin altkoinlere ve tekrar Bitcoin’e geçiş eğilimi periyodik olarak gerçekleşecekmiş gibi duruyor. Koh konu hakkında şunları söylüyor:

“Bunun periyodik olarak tekrarlanmasının nedeni bir miktar BTC ile bir avuç likit para arasındaki yakınsamadan faydalanan firmalar. Altkoinleri biriktirip sonra BTC’ye geri dönüyorlar. Hiçbir temel ilke yok, bu yüzden hareketleri rasyonelleştirmek için çok fazla uğraşmayın. Bu stratejinin zaman içinde etkili olduğu kanıtlandı ve büyük ihtimalle tekrarlanmaya da devam edecek.”

(Visited 4 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,861.00 2.31%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,872.31 0.11%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 465.49 1.71%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.17 2%
 • solanaSolana (SOL) $ 161.66 1.5%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.62 1.87%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237012 0.45%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.34 2.26%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.55 1.14%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 187.19 1.14%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.74 0.86%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.43 0.71%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 624.95 0.73%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.52 3.92%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003641 1.11%