Çarşamba, Ekim 20, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainVitalik: Elon Musk'ın Dogecoin İçin Ölçeklendirme Planı Kusurlu

Vitalik: Elon Musk’ın Dogecoin İçin Ölçeklendirme Planı Kusurlu

- Sponsorlu Reklam-

Vitalik Buterin, Elon Musk, Dogecoin, Ethereum

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Tesla’nın CEO’su Elon Musk tarafından yapılan iddiaları eleştiren blok zinciri ölçeklenebilirliğinin sınırları hakkında uzun bir makale yayınladı.

23 Mayıs’ta Buterin’in kişisel blogunda yayınlanan makale, blok zinciri ağlarının mimarisinde merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik arasındaki değiş tokuşu vurgu yapıyor. Makale, Elon Musk’ın blok boyutunu % 900 artırmak için hareket ederse Dogecoin’in lider zincir olarak ortaya çıkacağını iddia eden 15 Mayıs tarihli şu tweet’ine yanıt olarak geldi:

“İdeal olarak, Doge blok süresini 10X hızlandırır, blok boyutunu 10X artırır ve ücreti 100X düşürür. Sonra o kazanır.”

Vitalik Buterin, “aşırı merkezileşmeye yol açmadan ve bir blok zinciri olduğu gibi yapan temel özelliklerden ödün vermeden” ölçeklenebilirlik ve iş hacminde keskin bir artış sağlamaya çalışmanın zorluğunu vurgulayarak Musk’ın önerisine meydan okuyor.

Buterin, bir ağın tek bir hata noktasına sahip olma riskini ortadan kaldırmak için merkeziyetsizlik ihtiyacını ve geniş çapta dağıtılmış bir ağın koordineli saldırılara karşı sahip olduğu korumaları vurguladı. Düzenli kullanıcılar node’ları (düğüm) özgürce çalıştırmadan merkeziyetsizliğin elde edilemeyeceğini de sözlerine ekliyor.

“Bir blok zincirinin merkezi olmayan hale getirilmesi için, normal kullanıcıların bir node’u çalıştırabilmesi ve node’ları çalıştırmanın ortak bir etkinlik olduğu bir kültüre sahip olması çok önemlidir.”

Buterin ayrıca, sharding (parçalama) işleminin birçok merkezi zincir tarafından sunulanla karşılaştırılabilir ölçeklenebilirliği kolaylaştırabileceğini iddia ediyor. Ethereum ağının mevcut durumuna dayanarak, Buterin, parçalanmış (sharded) bir Ethereum’un “muhtemelen bir blok zincirinin tam güvenliğiyle saniyede bir milyon işlemi işleyebileceğini” tahmin ediyor.

- Sponsorlu Reklam-

“Ancak bunu, blok zincirlerini bu kadar değerli kılan merkeziyetsizlikten ödün vermeden yapmak için çalışmak gerekecek,” diye ekliyor.

(Visited 116 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,909.00 1.78%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,849.20 0.26%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 483.94 2.31%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.09 2.91%
 • solanaSolana (SOL) $ 155.85 1.98%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.27 0.37%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.243043 3.94%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 38.50 4.34%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.86 1.65%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.00 2.68%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.04 1.11%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.96 0.9%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 611.20 1.36%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.45 3.43%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003587 1.3%