Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaBitcoinUzun Bir Aradan Sonra Bitcoin Protokolüne Güncelleme Geliyor

Uzun Bir Aradan Sonra Bitcoin Protokolüne Güncelleme Geliyor

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin, BTC, Taproot, soft fork, Schnorr

Taproot güncellemesinin Kasım 2021 tarihine kadar Bitcoin protokolünde başlatılması bekleniyor.

Ayrıca, Taproot ile birlikte, Bitcoin protokolünün gizlilik seviyesini artıracak olan Schnorr imzaları da yayınlanacak.

Bitcoin nadiren güncellenen bir protokoldür, çünkü gerçekten merkeziyetsiz bir ağda değişiklik yapmak her zaman oldukça zor olmuştur. Bu yüzden, Taproot’ün piyasaya sürülme zamanlaması özellikle uzun tutuldu.

Taproot güncellemesi, Ocak 2018’de ilk defa önerildi ve Ekim 2020’de Bitcoin Core kütüphanesine entegre edildi.

Ayrıca, Hızlı Deneme’nin Mayıs ayında başlatılmış olmasına rağmen, güncellemenin faaliyete geçmesi aylar olmasa da haftalar alacak.

Güncellemenin uygulamaya geçmesi için blokların en az %90’ı, madencilerin yeni kuralları kabul ettiğini gösteren sinyal bit’ini içermelidir ve şu anda bu eşik hala çok uzakta. Bununla birlikte, blokların neredeyse %50’si artık sinyal bit’ini içeriyor, bu nedenle %90 eşiğine er ya da geç ulaşılması muhtemel.

İlginizi çekebilir: İki Kardeş: Altın ve Bitcoin

Taproot Güncellemesinin Bitcoin Üzerindeki Etkisi

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin, BTC, Taproot, soft fork, Schnorr

Taproot, merakla beklenen bir soft fork’tur ve halihazırda geniş çapta destekleniyor çünkü Schnorr imzaları ile birlikte Bitcoin’in gizliliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği gelişiyor. Ayrıca, bu güncelleme Bitcoin için önde gelen ölçeklendirme çözümü olan ve ne yazık ki hala az kullanılan Lightning Network’e daha fazla ilgi duyulmasını sağlayabilir.

Taproot, Bitcoin komut dosyalarının çalışma şeklini değiştirecek ve karmaşık bir işlemin tüm hareketli parçalarının gizlenmesini sağlayacak. Yani birçok başka işlemi içerebilen bu işlemler, blokzincirine tek bir işlem olarak kaydedilecek, içerdiği işlemlerin gizliliği korunarak bit ağırlıkları ve dolayısıyla maliyeti azaltılacak.

Temelde bu güncelleme, bir Lightning Network kanalının açılması veya sofistike bir akıllı sözleşmenin kaydı gibi çeşitli işlem türlerini ayırt edilemez hale getirmek için bir komut dosyasının yürütülmesini tamamen gizlemeyi mümkün kılacak. Ancak gönderenlerin ve alıcıların genel adresleri görünür durumda kalacak.

Sonunda, Taproot ve Schnorr imzaları sayesinde Bitcoin blokzincirine kaydedilecek veri miktarı ve işlem miktarı azaltılabilecek, bir bloğa dahil edilebilecek işlem sayısı artırılabilecek ve farklı işlem türleri gizlenebilecek.

Bununla birlikte, yalnızca Lightning Network’ün, Bitcoin ağı tarafından gerçekleştirilebilecek işlemlerin sayısını gerçekten önemli ölçüde artırabileceği ve aynı zamanda işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltabileceği vurgulanmalı. Ancak Lightning Network bir süredir zaten etkin ve kullanıcılar tarafından kullanılabilir durumda.

İlginizi çekebilir: Çin’de Devlet Bankası Bitcoin İşlemlerini Yasakladı

(Visited 19 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

KaynakMaxBit
enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,704.00 1.06%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,725.05 2.36%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 482.24 2.94%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.12 0.82%
 • solanaSolana (SOL) $ 155.94 1.91%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 40.80 2.05%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.245138 2.05%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 35.78 0.53%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.36 1.65%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 184.58 0.64%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 55.21 0.7%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.47 3.54%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 609.18 0.57%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.48 2.47%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003576 0.51%