Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaBitcoinUBS Baş Ekonomistinden Bitcoin Eleştirisi

UBS Baş Ekonomistinden Bitcoin Eleştirisi

- Sponsorlu Reklam-

UBS, paul donavan, bitcoin,

İsviçre’nin en büyük bankası olan UBS’teki baş ekonomist, lider kripto ile ilgili bir takım problemler görüyor. Kripto para biriminin Zeitgeist’e karşı gelip gelmediği sorusunu yanıtlarken, “BTC, çevrimiçi erişimi azaltan azınlık gruplarınca reddedildi” iddiasında bulundu.

Bitcoin ile İlgili Birden Fazla Sorun Görüyor

UBS Küresel Varlık Yönetimi Baş Ekonomisti Paul Donavan, “BTC Zeitgeist’e meydan okuyor mu?” başlıklı bir güncelleme yayımladı. Cuma günü UBS web sitesinde, kripto para birimiyle ilgili gördüğü bir dizi sorunu ana hatlarıyla anlattı. Anlattığı sorunlarla ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin ile ilgili tuhaf bir şey var. BTC, diğer kriptoların yapmadığı bir şekilde, özellikle çağın ruhuna meydan okuyor gibi görünüyor. Bazıları, Bitcoin’in enflasyona karşı güvenli bir sığınak olduğunu öne sürüyor. Ancak arzı kontrol etmek değeri garanti etmez. Bitcoin’in aşırı fiyat dalgalanması yaşadığı bir geçmişi bulunuyor.”

paul donavan, bitcoin, UBS

Bitcoin Çevreye Zarar Veriyor 

Çevresel kredisiyle yaşamaya devam edilemeyeceğinin altını çizen Donavan, giderek sürdürülebilir hale gelinmesi gerektiğinin önemine dikkat çekti. BTC‘nin çevreye giderek daha fazla zarar verdiğini ve ne kadar çok üretilirse çevreye verilen zararın o derece daha kötü olacağını da sözlerine ekledi.

Eşitsizliği azaltmaya yönelik küresel bir odaklanma olduğunu söyleyen Donavan, BTC’nin eşit olmayan bir mülkiyete sahip olduğuna dikkat çekti. BTC varlıklarının az sayıda insan arasında yoğunlaşmış durumda olduğunu belirten Donavan, yönetimin de plütokratik olduğunu iddia etti. Ekonomist ayrıca sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“Politikacıların ve ekonomistler kapsayıcılığa daha fazla önem verirken, Bitcoin’in çevrimiçi erişimini de azaltma planları azınlık gruplarınca reddediliyor.”

- Sponsorlu Reklam-

Zeitgeist konusunda ise şu ifadelerle sözlerini tamamladı:

“Bitcoinin artan benimsenmesinin arkasında yatan neden, modern hikayenin gücünden kaynaklanıyor. Modern hikayenin gücü Bitcoin evrimini destekliyor. Başka bir deyişle BTC modern Zeitgeist’e karşı görünüyor.”

“UBS Zeitgeist’i Anlamıyor!”

max keiser, BTC, bitcoin

Pek çok Bitcoinci Donavan’ın bu argümanına karşı koymak için sosyal medyaya başvurdu. BTC yanlısı Max Keiser attığı bir Tweet’te UBS’in Zeitgeist’in ne demek istediğini anlamadığına değindi. Bankaların BTC tehdidiyle karşı karşıya kalması nedeniyle kendi kurumunu ayakta tutmaya çalıştığını, ancak bunun işe yaramayacağını düşündüğünü paylaştı.

Bu paylaşım sonrasında başka bir Twitter kullanıcısı da aynı fikirde olduğunu belirterek şunu yazdı:

“Zeitgeist kelimesinin ne anlama geldiğini anladığınızdan ben de emin değilim. Aksi takdirde Bitcoin’in bunun ayrılmaz bir parçası olduğunu söylüyor olurdunuz.” 

Donavan’ın Bitcoin’in azınlık grupları için erişiminin azaldığına ilişkin iddiasıyla ilgili olarak, birçok kişi ikiyüzlülüğüne dikkat çekti. Farklı bir Twitter kullanıcısı ise şu yorumu yaptı:

“Elbette bu yoksul azınlık grupları için bir UBS banka hesabı, ucuz bir Android telefonda ücretsiz bir Bitcoin cüzdanından daha fazla kullanılabilir.”

Ocak ayında Donovan, kripto para biriminin temel bir kusuru olduğunu söylemişti. Bitcoin’in sabit arzının, değerinin ve harcama gücünün çökmesine neden olabileceğini yazmıştı.

İlginizi çekebilir: Bu Yıl Kriptoyu Hiç Bir Varlık Geçemeyecek! İşte Başarılı Analistin BTC ve ETH Tahmini

(Visited 12 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

hayrunisabayar
Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,385.00 4.00%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,167.59 3.65%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 483.56 6.95%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.04 4.70%
solana
Solana (SOL) $ 198.16 4.88%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 5.66%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.02 3.02%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.301014 28.07%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000073 36.90%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.79 2.38%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 64.23 2.59%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.77 3.46%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.45 2.60%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.51 2.03%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.84 1.76%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.93 12.78%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 127.91 5.06%