Çarşamba, Ekim 20, 2021
gzhsfau
Ana SayfaAltcoinTesla Hisse Senedi Tokenleri Binance'da Listeleniyor

Tesla Hisse Senedi Tokenleri Binance’da Listeleniyor

- Sponsorlu Reklam-

Tesla Hisse Senedi Tokenleri Binance'da Listeleniyor

Tesla hisse senedi tokenleri, gün içerisinde Nasdaq’ın açılış saatiyle beraber Binance üzerinden satışa sunulacak. Fakat, ABD, Çin ve Türkiye’deki yatırımcılar, henüz bu yenilikten yararlanamayacak.

Tesla (TSLA) tokenleri, ABD dolarına sabitlenmiş ve New York merkezli Paxos Trust Company tarafından piyasaya sürülen Binance USD (BUSD) adlı stabilcoin üzerinden fiyatlandırılacak ve işlem görecek.

Binance CEO’su yaptığı basın açıklamasında konuyla ilgili şunları aktardı:

“Hisse senedi tokenleri, değer transferini daha sorunsuz bir şekilde demokratikleştirebileceğimizi, uyumluluk veya güvenlikten ödün vermeden erişebilirliğe yönelik uyuşmazlıkları ve maliyetleri nasıl azaltabileceğimizi gösteriyor.

Geleneksel ve kripto pazarlarını birbirine bağlayarak daha kapsayıcı bir finansal gelecek için başka bir teknolojik köprü inşa ediyoruz.”

Tokenlerin kullanıma sunumu için Binance, Alman yatırım şirketi CM-Equity AG ve İsviçre merkezli Digital Assets AG ile ortaklık kurdu.

İlginizi çekebilir: Binance CEO Zhao: Yatırımlarımın Tamamı Kripto Paralarda

Hisse Senedi Tokenlerinin Ne Gibi Avantajları Var?

- Sponsorlu Reklam-

Tesla Hisse Senedi Tokenleri Binance'da Listeleniyor

Binance hisse senedi tokenleri, tamamen temsil ettikleri hisselerle aynı hareketleri sergiler. Token sahipleri pay dağıtımlarına hak kazanır ve Binance otomatik olarak temettüleri aktarır veya bölünmenin ardından yeni hisseleri temsil eden tokenleri piyasaya sunar.

Kripto para borsaları her an açık olsa da Tesla hisse senedi tokenleri yalnızca Nasdaq’ın çalışma saatleri içerisinde işlem görebilecek. Bunun yanı sıra tokenler, hisse senetlerindeki gibi sahiplerine oy verme, kurumsal belgeleri inceleme veya haksız fiillere karşı dava açma gibi haklar vermemekte.

Hisse senedi tokenleri, orijinal hissenin 1/100’ü oranına kadar küçük kesitler halinde satılabilir. Bu da, yatırımı sadece 70 dolar olan yatırımcıların portföylerine tek bir hissenin 1/10’u değerinde bir token ile Tesla hisse senedini (TSLA) ekleyebilecekleri anlamına geliyor.

Öte yandan, Fidelity ve Charles Schwab, yatırımcıların ETF fraksiyonlarını, NYSE ve Nasdaq’ta listelenen hisse senetlerini veya S&P 500 endeksine dahil olanları satın almalarına izin veriyor. Ayrıca, geçtiğimiz aylarda GameSpot olayıyla gündeme gelen ve sert eleştiriler alan Robinhood da kesirli hisse senedi alımına izin veriyor.

İlginizi çekebilir: Robinhood’daki Kripto Yatırımcıları Son Çeyrekte 6 kat Büyüdü

ABD Yasaları, Tokenleştirilmiş Hisse Senetlerine İzin Vermiyor!

Tesla Hisse Senedi Tokenleri Binance'da Listeleniyor

Kripto piyasasından hisse senedi alımına gelince, bu durumun ABD menkul kıymetler yasalarında henüz bir zemini bulunmuyor.

2012’de 1broker, kullanıcıların Bitcoin ile hisse senedi ve altın ticareti yapmalarına izin vermeye başladı. Ancak, 2018’de SEC ve CFTC, şirkete kendisini bir satıcı olarak kaydettirmeyen ABD merkezli yatırımcılara menkul kıymet sattığı gerekçesiyle dava açtı.

Eski Goldman Sachs yazılım mühendisi ve Netscape direktörü Bill Barhydt tarafından kurulan Abra, 2019 yılında kullanıcıların Bitcoin ile ETF’leri ve hisse senetlerini satın almalarına izin vermeye başladığında aynı olaylar dizisi yaşandı.

Her iki şirket de davalar sonucunda para cezaları ödedi. Sonuç olarak, 1broker şirketi kapandı fakat Abra hâlen kripto borsa ve cüzdan hizmetleri vermeye devam ediyor.

Binance, şu an için ABD düzenleyicilerinin radarına girmedi, ancak tokenize edilmiş hisse senetlerinin nasıl sonuçlar doğuracağı henüz belli değil.

Kasım ayında Binance, düzenleyicilerin harekete geçeceği endişesiyle ABD’li yatırımcılara fonlarını çekmeleri için iki hafta veren bir e-posta yolladı. Şirket, Binance ve ABD düzenleyicileri arasında bir hava kilidi oluşturmak amacıyla Binance.US’i kurdu.

Binance, henüz Binance.US’in hisse senedi tokenlerini ABD’li yatırımcılara açıp açmayacağı hakkında açıklama yapmadı.

İlginizi çekebilir: XRP Davasında Yargıçtan SEC’e Bir Darbe Daha

(Visited 20 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 64,058.00 1.78%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,856.44 0.02%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 485.36 2.26%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.10 2.86%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.19 2.09%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.35 0.54%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.243600 3.49%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 38.51 4%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.96 1.59%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.39 2.61%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.38 1.61%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 26.00 0.92%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 610.67 1.26%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.46 3.95%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003596 1.25%