Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainSynthetix, Optimistik Ethereum Tabanlı Ölçeklendirmeyi Başlattı

Synthetix, Optimistik Ethereum Tabanlı Ölçeklendirmeyi Başlattı

- Sponsorlu Reklam-
synthetix optimistik ethereum tabanli olceklendirmeyi baslatti 6021273f1cfc5

Ethereum’un maliyetli tıkanıklık sorunları için potansiyel bir çözüm olan Optimistik Ethereum tabanlı ölçeklendirme çözümü ana ağda yumuşak bir şekilde başlatıldı.

Merkezi olmayan finans (DeFi) kullanıcıları için gas ücretlerinin neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığı bir zamanda, ilk olarak birkaç haftadır optimistik entegrasyonu üzerinde çalışan Synthetix bu adımı ilk atanlardan.

Synthetix (SNX), yatırımcılarının petrol vadeli işlemleri de dahil olmak üzere reel varlıklarının Ethereum tabanlı sentetik sözleşmelerini takas etmelerine olanak tanıyor.

Synthetix’in kurucu ortağı Kain Warwick, 14 Ocak’taki bir blog yazısında, geçişin platforma yönelik riskini sınırlandırmak için dört aşamada uygulanacağını yazdı.

Ekip, platformun dijital varlığı SNX’in artık OVM’de mümkün olduğunu söyledi.

Warwick, “Birinci katmana minimum riskle geçişi başlatmayı ve ardından önümüzdeki birkaç ay boyunca Optimistik Ethereum’a güven oluştururken işlevsellik eklemeyi seçtik” diye yazdı.

Ana zincir üzerindeki tek bir kontrat ikincil zincirdeki tüm fonları tutar ve bu zincirin mevcut durumuna dair kriptografik bir ispat bulundurur. Mainnet sözleşmesiyle bağlanmış ikincil zincirdeki operatörler mevcut duruma dair yalnızca geçerli değişimlerin mainnet sözleşmesine geçirilmesini sağlar. Ana fikir, bu durumun zincir dışında korunmasıyla verilerin blockchain üzerinde saklanmasına gerek olmamasıdır. Rollup’ları Plasma’dan ayıran başlıca fark ise işlemlerin ana zincire gönderilme şeklidir. Özel bir işlem türü kullanılarak çok sayıda işlem “roll up edilir” (bir araya getirilir) ve Rollup blok adlı özel bir blok oluşturulur.   

İki çeşit rollup vardır: Optimistic ve ZK Rollup. Her ikisi de durum değişiminin doğruluğunu farklı yollardan garanti altına alır. 

- Sponsorlu Reklam-

ZK Rollup’ları işlemleri sıfır-bilgi ispatı adlı bir kriptografik doğrulama yöntemini kullanarak gönderir. Kullanılan yöntemin tam olarak adı zk-SNARK’tır. Yöntemin nasıl çalıştığına dair tüm ayrıntılardan burada bahsetmeyeceğiz fakat rollup’lar için kullanılma yöntemi şu şekildedir: Zk-SNARK’lar ile farklı partiler bir bilginin kendilerinde olduğunu bilginin kendisini açığa çıkarmadan birbirlerine ispat edebilir.  

ZK Rollup’larında bu bilgi ana zincire gönderilen durum değişimleridir. Bunun başlıca avantajlarından biri sürecin neredeyse anında gerçekleşmesidir ve yanıltma amaçlı durum gönderimleri yapmak imkansızdır.

Optimistic Rollup’lar daha fazla esneklik için ölçeklenebilirlikten kısmen ödün verir. Optimistic Sanal Makinesi (OVM) adlı bir sanal makine kullanılarak akıllı kontratların bu ikincil zincirlerde çalışması mümkün kılınır. Diğer yandan, ana zincire gönderilen durum değişiminin doğru olduğuna yönelik kriptografik bir ispat yoktur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için kullanıcıların ana zincire gönderilen geçersiz blokları değerlendirmesine ve reddedebilmesine imkan tanıyan az bir gecikme bulunur. 


synthetix optimistik ethereum tabanli olceklendirmeyi baslatti 60212741de8ef

ve

synthetix optimistik ethereum tabanli olceklendirmeyi baslatti 6021274217d29

(Visited 7 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Volkan Demir
Volkan Demir
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Volkan Demir, iş hayatına özel bir bankada Kobi Bankacılığı Satış ve Pazarlama Yöneticisi pozisyonunda başladı. Daha sonra özel bir şirkette Finans Yöneticisi olarak çalışma hayatını devam ettirdi. Bitcoin Pizza Günü olarak anılan 22 Mayıs 2010 tarihinde kripto para dünyasına ilk adımını atan Demir, grafiklerin dostu, analiz uzmanı ve aynı zamanda iyi bir aşçıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,802.00 1.37%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,752.11 0.95%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 482.57 2.99%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.13 0.9%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.51 1.43%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.02 1.54%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.247436 5.17%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 35.96 0.13%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.48 0.93%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 185.45 1.12%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 55.53 0.31%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.65 2.72%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 609.34 1.02%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.49 2.59%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003593 0.66%