Pazartesi, Ekim 25, 2021
gzhsfau
Ana SayfaAltcoinStake Ödülleri 2022'ye Kadar 18,9 Milyar Dolara Ulaşacak!

Stake Ödülleri 2022’ye Kadar 18,9 Milyar Dolara Ulaşacak!

- Sponsorlu Reklam-

Stake Ödülleri 2022'ye Kadar 18,9 Milyar Dolara Ulaşacak!

Ethereum altyapı firması Staked tarafından hazırlanan bir raporda, Proof of Stake blockchain’lerinde toplam stake ödülleri geçen yılki miktar olan 10 milyar $ ‘dan neredeyse iki katına çıkarak 18.9 milyar $’ a yükselecek.

Raporda, “Her durumda stake etme, varlığı elde tutmaktan daha iyi getiri sağladı. Stake işlemleri, kullanıcıların bir çeyrekte kabaca % 4 ila % 34 arasında ek getiri elde etmesini sağladı ” dendi.

Stake etme, kripto para birimini bir blockchain ağına ödünç vermek anlamına gelir. Stake işlemi, blok zincirinin işlemleri doğrulamasına yardımcı olur. İşlerin yürümesinde de anahtar rolü görür. Stake edilen fonlar başka bir işlemde kullanılamaz.

Stake işlemleri Tezos gibi “proof-of-stake” yani destek tabanlı blokzincir yapılarında kullanılabilir. Bunun aksine Bitcoin, “proof-of-work” tabanlı  blokzincirlerinde stake işlemi gerçekleştirilemez.

Ethereum da bir “proof-of-work” mekanizmasına dayalı bir sistem olmasına rağmen, heyecanla beklenen güncelleme Ethereum 2.0 ile proof-of-stake’e dayalı bir sisteme geçmeyi planlıyor. Geçen kasım ayında Ethereum 2.0 versiyonu için stake işlemlerini açtı ve toplamda 3.9 milyon ETH (Ethereum) yani bugünün fiyatıyla 8.6 milyar dolar stake edildi.

İlginizi çekebilir: Chris Larsen, Bitcoin’in Sürdürülebilir Olmadığını Açıkladı

ETH Stake İşlemleri Hızlanacak

Staked CEO’su Tim Ogilvie, Ethereum’un bu yıl geçireceği iki büyük güncelleme sayesinde ETH 2.0 stake işlemlerinin önümüzdeki altı ila on iki ay içinde hızlanacağını söyledi.

- Sponsorlu Reklam-

EIP-1559 işlem ücretlerini doğrudan madencilere ödemek yerine yakacak. Staked’in raporuna göre, toplam 8 milyar dolarlık işlem ücretleri, Ethereum’un toplam arzının %3-4’ünü oluşturuyor. Ogilvie geçen ay, Ethereum arzını kısıtlayacağı için bu ücretleri yakmanın ETH’nin fiyatını artırabileceğini söyledi.

Ethereum’daki ikinci değişiklik, Ethereum 2.0 ile birleşmedir. Bu değişikliklerin büyük bir bölümü geçici olarak 2021’in sonlarına doğru ayarlanmış. İşte o zaman ETH1 ve ETH2 birbirleriyle iletişim kurabilecek ve ETH2’ye tam geçişte bir dönüm noktası olacak.

Fakat birleşme Ethereum 2.0’a geçişi tümüyle tamamlamayacak. Ogilvie’in söylediğine göre bu birleşme hâlâ Sharding işlemlerini dışarıda bırakıyor.

Sharding, Ethereum ağını daha hızlı ve kullanımı daha ucuz hale getirmek için verileri daha küçük parçalara böler. Bu Ethereum 2.0’ın en önemli özelliklerinden biridir.

Kripto Borsaları da Stake Hizmetleri Sağlıyor

Ethereum’ın dışında da stake işlemlerinin büyümesine olanak sağlayan kurumlar var, bunlar kripto para borsalarıdır.

Her geçtiğimiz yıl daha fazla kripto borsası ETH’ın stake edilmesine izin veriyor, bu durum da stake işlemlerini pek çok insan için daha kolay hale getiriyor. Stake etme için gereken minimum ETH miktarı, ETH 2.0 sözleşmesinin gerektirdiği 32 ETH’den çok daha düşüktür, yani stake etme perakende yatırımcılar için çok daha erişilebilirdir.

Ancak ETH stake işlemi küçük de olsa fonları kilitliyor. Ogilvie konu hakkında şu ifadeleri kullanıyor.

“Birleştirmeden sonra, ikinci adım ETH 2.0’da transferleri etkinleştirmek olacak ve işte o zaman fonlar açılacak. Bu durum da, açık piyasaya çok fazla Ethereum kazandıracak.”

(Visited 6 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kaynakdecrypt
metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,756.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,227.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 487.29
cardano
Cardano (ADA) $ 2.18
solana
Solana (SOL) $ 216.73
xrp
XRP (XRP) $ 1.09
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.89
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.265118
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039
terra-luna
Terra (LUNA) $ 42.87
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 67.48
chainlink
Chainlink (LINK) $ 32.51
uniswap
Uniswap (UNI) $ 26.61
litecoin
Litecoin (LTC) $ 196.01
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.99
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.66