Perşembe, Ekim 28, 2021
TR Unsafe SG Сloudminer static v2 970x250 Custom size 1
Ana SayfaAltcoinSEC yeni hedef mi belirliyor, bu altcoinler tehlikede mi?

SEC yeni hedef mi belirliyor, bu altcoinler tehlikede mi?

- Sponsorlu Reklam-

SEC, ADA, Polkadot, UniSwap, altcoins

Hukuk uzmanı ve XRP avukatı olan Jeremy Hogan, birkaç değerli dijital varlığın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılabilecek menkul kıymet davalarıyla karşı karşıya kalma olasılığına dair fikirlerini paylaşıyor.

Hogan, Uniswap (UNI) ve Cordano (ADA), Dogecoin (DOGE), Polkadot (DOT) gibi altcoinlerin  SEC tarafından izlenebilme ihtimallerini tehlike derecesine göre 1 ile 10 arasında numaralandırıyor. 10, tehlikede olma ihtimali en yüksek olanı nitelendiriyor.

SEC davası ile karşı karşıya kalabilirler

Avukat, ADA’nın ilk koin olarak piyasaya sürüldüğünü bu yüzden, SEC davalarıyla ilgili olarak ”sorunlu” olduğunu iddia ediyor. Fakat, Cordano’nun (ADA) mantıklı ve yasal bir önlem ile kendisini koruduğuna da dikkat çekiyor.

‘SEC’deki genel düşünce, neredeyse tüm ICO’ların menkul kıymet satışı olduğudur. Ancak Cardano yasal olarak çok akıllıca bir şey yaptı. Ve duymuş olabileceğiniz gibi, ilk koin teklifini, kripto için oldukça yasal dost olan Japonya’daki eskiden sıkça kullanılan yerlerde gerçekleşti. ICO’nun yaklaşık %95’i Japon vatandaşlarına yönelikti. Ve Amerikalılara yapılan satışlar için Japonya’daki satışlar borsalara taşındı.”

Nihayetinde Hogan, SEC’in Cardano’nun peşine düşme ihtimalini “biraz tehlike” olarak değerlendiriyor. Bu yüzden, ADA için tehlike derecesini “10 üzerinden 2.5” ile sınırlandırıyor.

“SEC, bir numaralı borsaya dava açar açmaz, diğer borsalar da listeden çıkarılacak. Ama daha önce hiç yapılmadı, bu yüzden tehlike derecesi biraz düşük.”

Avukatın listesinde diğer sırada, Dogecoin yer alıyor. Hogan, Dogecoin’in ICO veya satışının olmadığına dikkat çekiyor. Ancak ilk yılında, Dogecoin’in %95’inin çıkarıldığını göz önüne aldığında, bu altcoinin tehlike derecesini 10 üzerinden 2 olarak değerlendiriyor.

- Sponsorlu Reklam-

” Bence SEC, bir şaka parasını dava ederse kendisi ile daha fazla dalga geçilir. Bu yüzden, ufukta herhangi bir sorun görmüyorum.”

Polkadot’un tehlikede olma ihtimali oldukça yüksek

Hogan, Polkadot’un diğer iki dijital varlıktan daha fazla riskle karşı karşıya olduğuna inanıyor.

“Web3, Polkadot platformunu tasarladı ve kurdu. 2017’de başlayan bir dizi ICO’ya sahipti ve görünüşe göre bugüne kadar 200 milyon dolar topladı. Daha da kötüsü, ICO’lar Polkadot platformu tamamen işlevsel olmadan önce gerçekleşti. Bu kötü bir şey çünkü DOT satışları, alıcıların tokenin değerini artırmak için diğerlerinin (geliştiricilerin) çabalarına güvendiği bir yatırım anlaşmasına benziyor.” 

Hogan, Web3’ün SEC’in yetki alanı dışında İsviçre’de düzenlenen kar amacı gütmeyen bir şirket olmasına yardımcı olduğunu söylüyor. ICO satışları Çinli ve Amerikalı alıcılara sunulmadı. Avukat, Cardano gibi DOT’un da “menkul kıymet niteliğinde” satıldığına inanıldığı taktirde SEC’in alım satımı takip edebileceğini belirtiyor. Polkadot’a 5/10 tehlike derecesi veriyor.

Hogan, Uniswap’ın Polkadot veya Cardano’dan farklı bir model kullandığını açıklıyor.

“Uniswap ile ilgili ilginç olan bir şey var. Bu, geçen yıl ağın bir airdrop aracılığıyla tokenleri dağıtarak kendisini merkezsizleştirmeye çalışmasıdır… Bu sırada, Uniswap Labs personeli ve çoğu insan, UNI arzının yaklaşık %40’ını aldı. Tokenleri piyasaya sunmak için ilginç bir yaklaşım. Çünkü, mevcut menkul kıymetler yasalarına göre, airdrop’un bir menkul kıymetin transferi olduğuna dair nispeten güçlü bir argüman var. Bu yüzden analiz biraz karmaşık.”

Ancak Hogan, Uniswap Labs’in bir ICO’ya sahip olmadığını ve airdrop’lardan kâr sağlamadığını belirtiyor.

“Asıl konu: SEC, Uniswap Labs’e dava açar ve kazanırsa, sonuç ne olur? Uniswap’tan elde edebileceği bir kar yok. Peki, SEC’in dava açması için ne gibi bir sebebi var? İşin prensibi bu mu? Bence bu değil.” 

Hogan, Uniswap’in tehlike derecesini 4/10 şeklinde niteliyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin yükselmek için bir haber mi bekliyor? Uzmanlar açıkladı…

(Visited 266 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 61 times, 3 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,301.00 3.24%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,225.37 5.25%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 489.07 6.52%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.02 1.50%
solana
Solana (SOL) $ 198.09 3.72%
xrp
XRP (XRP) $ 1.06 3.27%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.72 2.00%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.326834 32.92%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000072 6.68%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 42.99 4.90%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.88 0.77%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.40 1.90%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.17 0.79%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.75 1.79%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.86 1.14%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.03 11.52%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 128.27 2.34%