Perşembe, Ekim 28, 2021
TR Unsafe SG Сloudminer static v2 970x250 Custom size 1
Ana SayfaBitcoinSEC kripto para konusunu gündeminden çıkardı

SEC kripto para konusunu gündeminden çıkardı

En azından bariz bir şekilde değil. İyice bakıldığında düzenleyicilerin ilk kez deneyimlemesi için bir kaç fırsat var.

- Sponsorlu Reklam-

Sec, Menkul kıymetler, kripto para

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şu anda kripto para birimleri ile çok meşgul değil.

Kurum, ilkbahar ve yaz için düzenleme gündemini Cuma günü yayınladı. SEC Başkanı Gary Gensler geçtiğimiz günlerde tüketicilerin korunması için borsaların düzenlenmesi gerektiğini belirtmişti. Fakat bu açıklamalara rağmen kripto konusu henüz SEC’in gündemine girmiş değil.

Bunun yerine kurum, daha iyi SPAC’ler olarak bilinen özel amaçlı satın alma şirketleri için kurallar oluşturuyor ve tamamlıyor; kısa satış açıklamaları; para piyasası reformları; Robinhood gibi ticaret platformlarının teşvik edilmesi; ve bir sürü başka konular. SEC gündemi üç aşamaya ayrılmıştır: ön kural, önerilen kural ve nihai kural.

Avukat Gabriel Shapiro, ticaret platformları için önerilen kural yapımı hakkında bir haber kaynağına düşüncelerini paylaştı:

“Ben teşvik edici eylemi dijital varlıkları etkileyen bir şey olarak hayal edebilirdim. (Robinhood etkisi)”

Ayrıca, SEC Komisyon üyesi Hester Peirce’ın kripto projeleri için önerdiği güncellenmiş Güvenli Liman teklifi, Peirce’in 2020 teklifini güncelliyor, ağ geliştiricileri için, belirli koşullar altında, federal menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerinden muaf tutularak, işlevsel veya merkezi olmayan bir ağa katılımı ve bu ağın gelişimini kolaylaştırabilecekleri üç yıllık bir ödemesiz süre önermişti. Güncellenen teklif, kripto topluluğu tarafından sağlanan yapıcı geri bildirimi yansıtıyor ve bir dizi değişikliği içeriyor, en önemlisi, (i) şirketlerin SEC’e altı aylık güncellemeler sağlama zorunluluğu; ve (ii) bir çıkış raporu gerekliliği, yani, ek sürenin sonunda, ağın merkezi olmayan veya işlevsel olup olmadığını ve neden olduğunu açıklayan, dışarıdan bir danışman tarafından hazırlanan bir rapor sunma gerekliliği.

Mayıs ayında Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önüne çıkan Gensler, kripto para borsalarının düzenlenmesinin yatırımcıları nasıl koruyabileceğini görüştü. Ayrıca kripto konusunun Kongre tarafından yönetilmesi gerektiğini önerdi. Bu arada SEC, Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimlerini menkul kıymet olarak görmüyor.

Gensler, kripto para ile ilgili güvensizliğini şu şekilde dile getirdi:

“Şu anda, bu kripto borsaları etrafında bir piyasa düzenleyicisi yok ve bu nedenle dolandırıcılık veya manipülasyon konusunda gerçekten bir koruma bulunmuyor.” 

- Sponsorlu Reklam-

Bu, SEC’in sektörü gözetlemediğini göstermiyor. Sadece Perşembe günü, Bitcoin vadeli işlemlerinin “son derece spekülatif bir yatırım” olduğu konusunda uyardı. Cornerstone Research’e ait Mayıs ayı raporuna göre, kripto para birimi şirketlerinden 1,7 milyar doların üzerinde ceza tahsil edildi. Kurumun kripto ile ilgili iddialarının çoğu dolandırıcılıkla ilgiliydi ve üçte ikisinden fazlası Telegram’ın önerdiği TON tokeni ve Block.one’ın EOS token satışı gibi iddia edilen kayıt dışı menkul kıymet teklifleriyle ilgiliydi.

İlginizi çekebilir: Analist 2 küçük ölçekli altkoini almaya hazırlandığını açıkladı

(Visited 248 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

KaynakDecrypt
metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 61 times, 3 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,445.00 4.28%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,196.96 5.30%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 488.45 7.66%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.02 3.03%
solana
Solana (SOL) $ 198.66 5.47%
xrp
XRP (XRP) $ 1.06 4.24%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.72 3.38%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.31492 29.83%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000073 6.75%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 42.26 4.93%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.71 2.20%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.39 4.22%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.23 2.41%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.56 3.15%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.87 1.86%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.04 13.67%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 127.40 3.07%