Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainSEC, Bitcoiin (B2G) ICO'suna Dava Açtı!

SEC, Bitcoiin (B2G) ICO’suna Dava Açtı!

- Sponsorlu Reklam-
sec bitcoiin b2g icosuna dava acti 6021243333f35

SEC, Bitcoiin (B2G) ilk coin arzını (ICO) dolandırıcılıkla suçladı.

Resmi belgede şu şekilde yazıldı:

“Bugün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu üç kişiyi, yüzlerce bireysel yatırımcıyı iki düzmece ve kayıtlara geçmeyen dijital menkul kıymet varlığı aracılığıyla 11 milyon dolardan fazla dolandırmakla suçladı.”

Suçlanan üç kişi Kristijan Krstic, John DeMarr and Robin Enos

Öte yandan Bitcoiin2Gen ve token’i Bitcoiin (B2G) ICO’su Haziran 2018’da 200 dolardan fazla bir fiyatla piyasaya sürülmüştü. Fakat yalnızca bir ay sonra 1 dolardan daha değersiz bir konuma düştüğü için değeri neredeyse sıfırlandı.

Bugün yaklaşık binde 0,34$ değerinde, bu da piyasaya sürüldükten sonra neredeyse bütün değerini kaybettiğini gösteriyor.

New York Doğu Bölgesi Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi’nde açılan SEC dava dosyalarına göre, Aralık 2017 ve Mayıs 2018 arasında Krstic ve DeMarr’ın, Kristijan Krstic’in kendisi tarafından kurulan Start Options’ın sahip olduğu bir dijital varlık trade ve madencilik (mining) platformunun reklamını yaparak yatırımcıları dijital menkul kıymet varlıkları almaları için dolandırdığı iddia edildi.

Bitcoiin (B2G) davası

SEC, bu dönemde Start Options’ın kendini gerçek olmayan bir ifade ile Euro hacim ve likidite açısından en büyük, en iyi ve en güvenli Bitcoin alım satım platformu olarak reklamını yaptığını iddia etti.

- Sponsorlu Reklam-

Buna ek olarak, Krstic ve DeMarr’ın B2G tokenlerını gerçek menkul kıymetler olarak satarak Bitcoiin2Gen’in kayda geçmemiş ICO’sunun tanıtımını yaptı. Öte yandan Robin Enos’un ise yatırım yapanlara yaymak amacıyla yalan tanıtım materyalleri hazırladığı iddia edildi.

Bu doğrultuda SEC, Krstic ve DeMarr’ı federal menkul kıymetler yasalarından dolandırıcılıkla mücadele ve kayıt hükümlerini ihlal etmekten, Enos’u da yardım ve yataklıktan suçladı. New York Doğu Bölgesi Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi’nin Dolandırıcılık Bölümü de DeMarr’a karşı suçlamaları açıkladı.

SEC İcra Bölümü Siber Birimi Başkanı Kristina Littman şunları söyledi: 

“Bu davada gerçekleştirildiği iddia edilen davranış, dijital varlık teknolojisiyle ilgilenenleri mağdur etmek için yapılan bariz bir girişimdi ve bundan sanıklar sorumlu tutulmalıdır. Bu girişimlerin yatırımcılardan gelen fonları kötüye kullanmayı amaçlayan dolandırıcı şirketler olduğunu iddia ediyoruz.”

1 Şubat 2021’de SEC tarafından açıklanan dava, Başkanlık değişimi sonrasında bu konuda titizlikten yana olan yeni bir yöne girildiğini de gösterdi. Bunun sebebi de yeni Başkan’ın geçmişte bu konu üzerinde aldığı kararlar olarak görülebilir.

ICO’nun Ripple ile herhangi bir ilgisi bulunmamasına rağmen, SEC’in kayda geçmemiş menkul kıymetler olarak satılan tokenler’e karşı tutumunun yumuşadığını hayal etmek hala zor. Bu tutum Ripple’ın, SEC’in başka bir şikayetinde dile getirdiği suçlamalar karşısında kendisini savunmasını zorlaştırabilir.

Ripple davasının ilk duruşmasının 22 Şubat’ta yapılması bekleniyor ancak olası bir kararın verilmesinden oldukça uzak olduğumuzu söyleyebiliriz.

 


sec bitcoiin b2g icosuna dava acti 6021243619249

ve

sec bitcoiin b2g icosuna dava acti 602124364794f

 

 

 

cryptonomist

(Visited 3 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,352.00 0.53%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,921.56 0.31%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 471.91 1.74%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.19 1.55%
 • solanaSolana (SOL) $ 167.14 3.31%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.54 2.21%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.238639 1.48%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 37.40 1.33%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.98 1.23%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 58.34 0.16%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 187.37 2.36%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.67 0.92%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 625.15 2.98%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.52 0.64%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003695 0.27%