Pazartesi, Ekim 25, 2021
gzhsfau
Ana SayfaBitcoinSatoshi Nakamato Ne Zaman Dünyanın En Zengin Kişisi Olacak?

Satoshi Nakamato Ne Zaman Dünyanın En Zengin Kişisi Olacak?

- Sponsorlu Reklam-

Satoshi Nakamato Ne Zaman Dünyanın En Zengin Kişisi Olacak?

BTC’nin yaratıcısı Satoshi Nakamato’nun, Bitcoin ( BTC ) fiyatı yaklaşık 182.000 dolara ulaşırsa dünyanın en zengin kişisi olacağı tahmin ediliyor.

Mart 2021 itibarıyla Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 181,6 milyar dolarlık net serveti ile dünyadaki en zengin kişidir.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk ise 163,7 milyar dolarla ikinci sırada yer alıyor.

Satoshi Nakamoto’nun ne kadar BTC’si var? 

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Ekim 2008’de halka açık MIT Lisansı altında Bitcoin whitepaper’ı yayınladı.

3 Ocak 2009’da Bitcoin’in “genesis bloğu” olarak bilinen ilk bloğu çıkarıldı. Bu, kripto para birimi ve blok zinciri hareketini başlatan Bitcoin ağının lansmanını işaret etti.

Kesin rakamlar belirsiz olsa da, Ocak-Temmuz 2009 arasında Satoshi Nakamoto’nun 1 milyon BTC’nin üzerinde madencilik yaptığı tahmin ediliyor.  Bu, şu anki Bitcoin fiyatlarından, Satoshi Nakamoto’nun kabaca 54 milyar dolar değerinde varlığının olduğu anlamına geliyor.

Başka bir deyişle, Bitcoin’in fiyatı 182.000 $ ‘a ulaşırsa, bu Nakamoto’nun net varlığını yaklaşık 182 milyar $’ a çıkarır ki bu, Bezos’un mevcut varlığından daha yüksek bir rakama işaret eder.

- Sponsorlu Reklam-

2010 yılında, önde gelen bir kripto para birimi araştırmacısı olan Sergio Demian Lerner, Satoshi Nakamoto’nun BTC varlıklarını tahmin eden bir araştırma makalesi yayınladı.

Satoshi’nin çıkardığı ilk blokları analiz eden Lerner, 1 milyon BTC’nin muhtemelen Satoshi’ye ait olduğunu tahmin etti. Bu konu hakında kendisi şu ifadeleri kullandı:

“Gördüğüm kadarıyla Satoshi’nin servetinin şu anki döviz kuru üzerinden 1M Bitcoin veya 100M USD civarında olduğunu tahmin ediyorum. Kaynak veri setini dikkatlice analiz edecek ve kesin rakamı bulacak pek çok insan olacağına eminim. Çok yakın, ama yine de bana yine bağıracaklar.”

Satoshi Nakamato Ne Zaman Dünyanın En Zengin Kişisi Olacak?
Lerner’ın Satoshi’nin çıkardığı bloklar analizi. Kaynak: Sergio Lerner

İlginizi çekebilir: Satoshi Nakamoto’nun Serveti Bulundu mu?

BTC’nin fiyatı 182.000 $ ‘a ulaşabilir mi?

Bitcoin’in fiyatının 200.000 ila 1 milyon dolar arasında herhangi bir yere ulaşacağını tahmin eden birçok fiyat modeli varken, en bilinen model Stok Akış (S2F) modelidir.

S2F modeli, Bitcoin’in değeri ile mevcut arz (hisse senedi) arasındaki ilişkiye dayalı bir formül kullanarak Bitcoin’in fiyatını ölçülü bir şekilde 100.000 dolara, yıl sonuna kadar ise 288.000 dolara yükselteceğini tahmin ediyor.

Kasım 2020’de S2F modelinin yaratıcısı PlanB konu ile ilgili şunları söylüyor :

“İnsanlar modelime hala inanıp inanmadığımı soruyor. Açık olmak gerekirse: S2FX’in doğru olduğuna ve Bitcoin’in Aralık 2021’den önce 100.000-288.000 $ ‘a dokunacağına dair hiçbir şüphem yok.”

Satoshi Nakamato Ne Zaman Dünyanın En Zengin Kişisi Olacak?
Stok akış modeli. Kaynak: PlanB

Bitcoin, S2F modeline göre 288.000 dolara kadar yükselirse, Satoshi’nin serveti yaklaşık 288 milyar $ değerinde olacak ve bu da içerik oluşturucuyu Bezos ve Musk’ın önüne koyacak.

Bu arada, mevcut boğa döngüsü için bazı diğer Bitcoin fiyat tahminleri daha da yüksek oldu. Örneğin Bloomberg, BTC’nin “risk dışı” rezerv varlık haline gelmesi durumunda 400.000 $ ‘a kadar ulaşabileceğini tahmin etti.

Bununla birlikte, Satoshi’nin kimliği bir sır olarak kalırken, kişinin yada kişilerin bugün hayatta olup olmadığı hala bilinmiyor. Sektör uzmanları, potansiyel adaylar olarak Hal Finney, Adam Back ve Paul Le Roux gibi kişileri ve bunun bir grup birey olabileceğini varsayan tahminlerde bulunuyorlar.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,756.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,227.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 487.29
cardano
Cardano (ADA) $ 2.18
solana
Solana (SOL) $ 216.73
xrp
XRP (XRP) $ 1.09
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.89
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.265118
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039
terra-luna
Terra (LUNA) $ 42.87
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 67.48
chainlink
Chainlink (LINK) $ 32.51
uniswap
Uniswap (UNI) $ 26.61
litecoin
Litecoin (LTC) $ 196.01
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.99
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.66