Perşembe, Ekim 28, 2021
TR Unsafe SG Сloudminer static v2 970x250 Custom size 1
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainSahte Kripto Para Borsalarından Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Sahte Kripto Para Borsalarından Kendinizi Nasıl Korursunuz?

- Sponsorlu Reklam-

Sahte Kripto Para Birimi Borsalarından Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Kripto para borsaları kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaştıkları ve kripto para birimlerini sürüler halinde yatırdıkları platformlardır. Bu, bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar için iyi bir fırsattır. Tüm paralarınızı elinizden almaya çalışan sahte bir kripto para borsası ile karşılaşabilirsiniz.

Bu borsalar kriptolarınızı satmak için çok iyi gibi görünebilirler ancak bu yanıltıcı bir duruş olabilir. Hatta köklü bir kripto para borsası gibi görünüp paranızı ve verilerinize sahip olabilirler. Bunu yapan korsanlar aslında bir aldatma üstadıdır. Yine de bu sahte olup olmadıklarını anlamak için hiç delil bırakmadıkları anlamına gelmez. Ama öncelikle sahte kripto borsalarına şöyle bir bakalım.

İlginizi çekebilir: TBMM’nin Kripto Para Raporu Ortaya Çıktı

Kötü Klonlar

Temel olarak iki tür kötü amaçlı kripto borsası vardır. Onlara kötü klonlar ve kötü çocuklar diyebiliriz. İlki, birkaç yasal kripto borsasının son derece iyi kopyaları oldukları için kılık değiştirmede ustalardır. İlk bakışta, kullanıcı web sayfası, uygulama veya e-postadaki farkı göremeyebilir (aynı grafikler, aynı kelimeler, aynı bölümler, aynı işlevler.)

Bununla birlikte, bir şeyler her zaman tuhaftır. Eksik bir bölüm, çalışmayan bir bağlantı, yanlış yazılmış kelime (ler) vb. Kimlik bilgilerinizi ve/veya şifrelerinizi paylaşmak konusunda şüpheli bir ısrarları vardır. Hepsinden önemlisi de, URL’de garip, eksik veya fazladan bir karakter bulunur.

Örneğin, “https://www.alfa.cash/” aradığınızı varsayalım. Bunun yerine, ‘https://www.alfacashex.com/’, ‘https://www.alpha.cash/’, ‘https://www.alfa-cash.com/’ gibi (sahte) URL’ler görebilirsiniz. Muhtemelen, tanıdık yeşil asma kilit de görülmeyecektir.  Bütün bunlar kötü bir klon ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Bu durumda hemen oradan kaçmalısınız.

- Sponsorlu Reklam-

Kötü klonlar, sosyal medyadaki bağlantılardan ve “güvenlik” e-postalarından, Google sonuçlarının üst kısmındaki ücretli reklamlara ve Google Play’deki uygulamalara kadar her yerde bulunabilir. Kullanıcılar tuzağa düşer ve para yatırırsa artık para çekmek imkansız hale gelir.

İlginizi çekebilir: Prof. Dr. Özgür Demirtaş TekeTek ‘te Kripto Paralar Konusuna Değindi

Sahte Kripto Para Birimi Borsalarından Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Kötü Çocuklar

Kötü çocuklar kopya olmayabilir, ancak niyet aynıdır (kriptolarınızı çalmak). Buradaki saldırganlar kılık değiştirmez. Etki alanları satın alırlar ve sıfırdan yeni sayfalar oluştururlar. Siber güvenlik firması Kaspersky’ın açıkladığı gibi:

“Güzel bir tasarım, kripto para yatırımcılarının bir ticaret platformunda görmeyi bekleyeceği döviz kuru bilgileri, çizelgeler, sipariş defterleri ve ticaret geçmişi ile bir kripto para borsasına benzeyen bir site açarlar. Ziyaretçiler ayrıca teknik destek ve çeşitli dil seçeneklerini de bulabilirler.”

Ardından, sosyal medya veya sohbet uygulamaları (özellikle Discord) aracılığıyla kullanıcılarına bir takım hediyeler sunarak yeni kripto borsası oldukları imajını verirler. Airdrop, sadakat programları, reklam kampanyaları, yarışmalar dolandırıcıların elindeki her türlü malzemedir.

Potansiyel kullanıcılar (kurban) bu tür borsalara inanırsa, hesabını doğrulamanın bir yolu veya buna benzer bir şey olarak platforma kripto para yatırmaları için yönlendirilebilirler. Bitcoin’ler (LTC, DOGE, XRP, XRM, vb.) aktarıldıktan sonra geri dönüş yoktur, ödül de yoktur.

Bazen, bu kötü çocukların yöneticileri sahte kripto haber portalları oluşturur. Sonuçta, potansiyel kurban “XYZ borsasının” kendisine bağlı görünmeyen bir sitede güvenilir olduğunu okursa, tuzağa daha hızlı düşebilir.

Sahte Kripto Para Birimi Borsalarından Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Sahte Kripto Borsalarından Nasıl Kaçınılır?

Çinli trader’lara göre 2020 yılına kadar kripto para birimlerini takas etmeyi vaat eden en az 1.500 dolandırıcılık web sayfası ve 300 sahte uygulama vardı. Bu platformlarda binlerce mağdur bulunmaktadır.

“Verilerimize göre 520 bin dolara kadar dolandırılan yaklaşık 1.700 kurban bulunuyor. Dolandırıcılar tanımlanabilmesine rağmen, izlerini gizlemek için birden çok para transferi adresi ve karıştırma hizmetleri kullandılar. Öte yandan, saldırganlar uygulama pazarlarının güvenlik kontrolünü atlatıp sahte uygulamalarını pazarlara dağıtma yeteneğine sahipler ve bu da topluluk için büyük bir tehdit oluşturuyor. ”

Herhangi bir yerdeki herhangi biri bu sahtekarlığın kurbanı olabilir. Bununla birlikte, kendinizi korumak için alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor.

  • Herhangi bir platformu kullanmadan önce dikkatli olun. İyice araştırın. Asla sadece tavsiyelere ya da tek bir kaynağa güvenmeyin. Sosyal ağlarını, hüküm ve koşullarını, işlevlerini kontrol edin.
  • Bunun ötesinde, farklı sitelerde bazı farklı incelemeler yapın.
  • Hesabınızın aniden kapanması veya onunla ilgili bir “güvenlik sorunu” olması pek olası değildir. Borsanız sizden kimlik bilgilerinizi ve/veya özel anahtarlarınızı (herhangi bir mazeretle) soruyorsa, bu borsaya güvenmeyin. E-posta’nın yasal görünüp görünmediği önemli değildir. Buna kanmayın.
  • Borsaları aramak için Google veya başka bir tarayıcı kullanıyorsanız, sonucun gerçekten normal bir sonuç olup, ücretli bir reklam olmadığına dikkat edin. Asla yalnızca ücretli reklamlara güvenmeyin.
  • İndirmek istediğiniz her uygulamanın puanını ve yorumlarını her zaman kontrol edin. En iyisi uygulamanın yaratıcılarını mercek altına almaktır.
  • “Hediyeler” sizi kandırmak için “yem” olabilir. Seni güzel ve boş sözlerle kör etmelerine izin verme. Para almak için para vermeniz gerekiyorsa, bu muhtemelen bir aldatmacadır.
  • Borsalarınızın resmi kanallarını ve sosyal medyasını takip edin. Güvenlik ihlali veya kimlik avı saldırısı (kötü klonlar) gibi durumları ne zaman gerçekleştireceklerini asla bilemezsiniz.

İlginizi çekebilir: Yerli Kripto Para Borsası Battı mı? Thodex’ten Tuhaf Açıklamalar

(Visited 4 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 61 times, 3 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,261.00 3.80%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,232.75 6.01%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 489.43 7.51%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.01 2.13%
solana
Solana (SOL) $ 198.01 4.38%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 4.40%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.67 3.05%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.335819 37.62%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000069 1.14%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 42.94 5.87%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.96 1.71%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.35 3.12%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.26 1.89%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.75 3.12%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.86 1.64%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 2.01 12.69%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 128.33 3.61%