Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaEditörün SeçimleriPolygon (MATIC) Nedir?

Polygon (MATIC) Nedir?

Dört farklı katmandan oluşan Polygon bir birlikte çalışılabilirlik ve ölçeklendirme protokolüdür. Protokolün kullanım amaçlı tokenine ise MATIC denir. Ethereum ile birlikte çalışan yan zincirler aracılığıyla ölçeklenebilirliği arttırırken, daha hızlı ve ucuz işlemler sunmayı amaçlar.

- Sponsorlu Reklam-

Rfd7775433b7a6803fd2134f7a9da761c 2

Matic Network olarak bilinen Polygon, Ethereum uyumlu blok zincirleri oluşturmak için birlikte çalışabilirlik ve ölçeklendirme protokolüdür. 

Yeni bir yan zincir çözümü kullanarak; verimliliği, zayıf kullanıcı deneyimi (yüksek hız ve gecikmeli işlemler) ve topluluk yönetişimi eksikliği dahil olmak üzere, Ethereum’un bazı büyük sınırlamalarını ele alır. Polygon, birlikte çalışabilir blok zincirleri başlatmak için bütün bir platform olarak tasarlanmıştır.

Geliştiriciler bu protokol aracılığıyla, ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özniteliklerle önceden ayarlanmış blok zinciri ağlarını başlatabilir. Bunlar, geliştiricilerin daha spesifik işlevselliğe sahip bağımsız blok zincirleri oluşturmasına olanak tanıyan, büyüyen modül yelpazesiyle daha da özelleştirilebilir.

Polygon nasıl çalışır?

Polygon mimarisi; Ethereum katmanı, güvenlik katmanı, ağ katmanı ve yürütme katmanından oluşmak üzere dört katmanlı bir sistem olarak tanımlanmaktadır.

Ethereum katmanı; esasen Ethereum üzerinde uygulanan bir dizi akıllı sözleşmedir. Bu akıllı sözleşmeler, işlem kesinliği ve Ethereum ile çeşitli Polygon zincirleri arasındaki iletişim gibi konuları ele alır. Güvenlik katmanı; Ethereum ile yan yana çalışır ve zincirlerin ek bir güvenlik katmanından faydalanması için “hizmet doğrulayıcı” rolü sağlar. Hem Ethereum hem de Güvenlik katmanları isteğe bağlıdır.

Bunun ötesinde, iki zorunlu katman vardır. Birincisi, Polygon üzerine kurulu blok zincir ağlarının ekosistemi olan Polygon ağları katmanıdır. Bunların her birinin kendi topluluğu vardır ve yerel fikir birliğini yönetip blok üretmekten sorumludur. İkincisi, akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılan Polygon’un Ethereum Virtual Machine (Ethereum Sanal Makinesi, EVM) uygulaması olan Yürütme katmanıdır.

Polygon’da başlatılan zincirler, Polygon’un isteğe bağlı mesaj iletme yetenekleri sayesinde hem birbirleriyle hem de Ethereum ana zinciriyle iletişim kurabilir. Bu, birlikte çalışabilir merkezi olmayan uygulamalar (dapps) ve çeşitli platformlar arasında basit değer alışverişi gibi yeni kullanım durumlarını mümkün kılacaktır.

- Sponsorlu Reklam-

MATIC, polygon

MATIC tokeni nedir?

Polygon, Matic Network tarafından ortaya konan vizyonu önemli ölçüde genişletmiş olsa da, hala MATIC olarak bilinen aynı yardımcı programı kullanmaktadır.

MATIC tokeni, Polygon Improvement Proposals’a (Çokgen İyileştirme Teklifleri, PIP) oy vererek; ağ yönetimine katılmak, staking yoluyla güvenliğe katkıda bulunmak ve gaz ücretlerini ödemek de dahil olmak üzere Polygon ekosisteminde çeşitli amaçlar için kullanılır.

Mart 2021 itibariyle, MATIC tokeninin daha geniş Polygon vizyonunda herhangi bir ek faydası olup olmayacağı ise henüz netleşmedi.

polygon, MATIC

​Polygon: Ethereum Blok Zincirlerinin İnterneti

Polygon, farklı blok zincirlerinin artık özel topluluklar olarak değil; daha geniş bir şekilde birbirine bağlı ve uyumlu ağlar halinde çalışarak, geleceği kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Uzun vadeli hedefi, kullanıcıların önce aracılar arasında gezinmek zorunda kalmadan merkezi olmayan ürün ve hizmetlerle sorunsuz bir şekilde etkileşime girebilecekleri açık, sınırsız bir dünya sağlamaktır. Farklı blok zincirlerinin kolayca bağlanabileceği bir merkez oluşturmayı ve aynı anda yüksek ücretler, zayıf ölçeklenebilirlik ve sınırlı güvenlik gibi bazı bireysel sınırlamalarının üstesinden gelmeyi amaçlar.

Polygon, işlem ücretlerini minimuma indirmeye çalışarak giriş engellerini en aza indirme hedefiyle birden fazla ölçeklendirme çözümünü birleştirmeyi amaçlamaktadır. Ölçeklendirme konusuna çok yönlü bir yaklaşım benimseyen bu ağ, başka herhangi bir ölçeklendirme çözümünün amacına ulaşamaması durumunda, yatırımları riskten korumaktadır.

 İlginizi çekebilir: Popüler analistten çarpıcı tahmin! Bu kripto varlıklar dev yükselişler görecek

(Visited 569 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

hayrunisabayar
Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,456.00 3.91%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,194.67 4.25%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 484.12 5.62%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.02 0.99%
solana
Solana (SOL) $ 198.52 2.68%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 4.12%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.86 1.60%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.31431 30.69%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000076 34.51%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.73 2.27%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 64.28 1.92%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.53 2.02%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.02 1.00%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.71 1.38%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.84 0.28%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.97 11.69%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.76 2.44%