Pazartesi, Ekim 25, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKriptopediPolkadot (Dot) Nedir?

Polkadot (Dot) Nedir?

- Sponsorlu Reklam-
polkadot dot nedir 602131193adbb

Temel Çıkarımlar

-Polkadot, “farklı geliştiriciler tarafından oluşturulan birden fazla zinciri desteklemek için tasarlanmış bir blok zinciri protokolüdür.

-Birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik sağlamayı amaçlamaktadır.

-DOT ticareti Ağustos 2020’de başladı.

-Polkadot , tek bir ağ içinde birden çok zinciri desteklemek için tasarlanmış bir blok zinciri protokolüdür. Mevcut blockchain ortamındaki bir sorunun üstesinden gelmeyi hedeflemektedir.

Polkadot Tarihi

Polkadot , iki eski Ethereum yöneticisi Gavin Wood ve Jutta Steiner liderliğindeki Parity Technologies tarafından geliştirilmiştir . Proje aynı zamanda projeye finansman, savunuculuk, araştırma ve işbirlikleri sağlayan yakından ilgili bir kuruluş olan WEB3 Vakfı tarafından da desteklenmektedir .

Parity, 2015 yılında kuruldu. Başlangıçta, Ethereum için Parity Ethereum istemcisi adı verilen düğüm yazılımı üzerinde çalışmaya başladı. Şirket, bu proje için desteği aşamalı olarak durdurdu  ve onun yerine bu tarihten sonra Polkadot ve ilgili proje olan Substrate’e odaklamaya başladı

- Sponsorlu Reklam-

Geliştirme, geliştiricilerin Github’da ilk kodu yayınladığı Kasım 2017’de başladı.

Şirket, 2018’in ortalarında iki kavram kanıtı başlattı ve Polkadot’un ilk parachain’ini Temmuz 2018’de devreye aldı. Polkadot, Mayıs 2020’de “başlangıç” durumunda devreye alındı ve token transferleri Ağustos 2020’de etkinleştirildi.

Polkadot nedir?

Yukarıda belirtildiği gibi, Polkadot’un tasarımında birkaç zinciri desteklemesi amaçlanmıştır. Ağ tek başına var olan tek bir blok zincirinden oluşmamaktadır. Yaklaşımının birkaç avantajı vardır:

Ölçeklenebilirlik: Polkadot, “parçalama” veya paraşütler adı verilen bir mekanizma aracılığıyla birden çok blok zincirini destekler. Bu durum, işlemlerin verimli ve paralel olarak işlenmesini sağlar.

Birlikte çalışabilirlik: Farklı Polkadot paraşütleri ve uygulamaları, projenin birlikte çalışabilir tasarımı ve zincirler arasındaki uyumluluk sayesinde bilgi ve işlevselliği paylaşabilir.

Uzmanlık: Her Polkadot parachain, belirli bir kullanım durumuna veya uygulamaya göre uyarlanabilir.

Çatalsız yükseltmeler: Polkadot, zaman alıcı ve bölücü sert çatallar olmadan yükseltilebilir; ağı tamamen elden geçirmeden yeni özellikler eklenebilir.

Substrat ve Parachains

Polkadot’taki her zincire “parachain” denir. Geliştiriciler, blok zincirleri oluşturmak için bir çerçeve olan Substrate ile kendi parachain’lerini oluşturabilirler.

Substrate ile geliştirilmiş blok zincirlerini Polkadot ağının bir parçası olmadan çalıştırmak da mümkündür; Polkadot, Alt tabaka zincirler için yalnızca birlikte çalışabilirlik, fikir birliği, güvenlik ve diğer hizmetleri sağlar.

Parachains, akıllı sözleşmeler (Ethereum), ZK-snarks (Zcash) ve UTXO işlemleri (Bitcoin) dahil olmak üzere diğer birçok blok zincirinde bulunan özellikleri destekleyebilir. 

Geliştiriciler, diğer parachainlerde bulunan işlevleri de çağırabilir.

İşlem zincirleri, oracle zincirleri, kimlik zincirleri, dosya depolama zincirleri, veri iyileştirme zincirleri, IoT zincirleri, finans zincirleri ve gizlilik zincirleri dahil olmak üzere Polkadot parachainleri için birçok farklı kullanım durumu mevcuttur.

Chainlink ve Ocean Protocol dahil olmak üzere Polkadot üzerinde 25’in üzerinde proje inşa edilmektedir . Hedef projelerin tam listesi burada listelenmiştir.

Diğer Altyapı

 Parachain’ler, Polkadot Ağını oluşturan birkaç bileşenden yalnızca biridir. Diğer bileşenler şunları içerir:

Röle zinciri: Paraşütler ve Polkadot’un “omurgası” arasındaki ana iletişim merkezi.

Parachains: Röle zincirinin üzerinde çalışan, açık artırma ile bağlanan ve rezerve edilen bağımsız blok zincirler.

Parathreads: “Kullandıkça öde” modeli altında sunulan, yalnızca Polkadot’u denemek isteyen geliştiriciler için paraşütlere daha hafif bir alternatif.

Köprüler: Bitcoin ve Ethereum gibi diğer blok zincirlerine bağlanan modüller ve sözleşmeler.

Ek olarak, Polkadot ağında blok zincirini çalışır halde tutan, güvenliği sağlayan ve kötü niyetli faaliyetleri rapor eden aktörlerde sistemin kusursuz çalışmasına katkı sağlamaktadır.

DOT Jetonu

Polkadot, DOT jetonunu 2017 ICO’da satarak yaklaşık 140 milyon dolar topladı. Şirket ayrıca 2019 ve 2020’de iki özel satış gerçekleştirdi ve bu satışlardan tahmini olarak 100 milyon dolar topladı.

Parity’nin Ethereum cüzdanındaki bir hata nedeniyle, orijinal ICO tokenlerinin yaklaşık yarısı dondurulmuştu. Bu donmuş jetonlar kurtarılamadı, ancak söz konusu kayıp Polkadot’un çalışma yeteneğini etkilemedi.

Polkadot, yatırımcıların kalan tokenlerini Ağustos 2020’den itibaren alıp satmalarına izin vermeye başladı. O zamandan beri, DOT 40’tan fazla borsada listelendi ve yüksek ticaret hacimleri, madeni paranın piyasa değerinin fırlamasına ve ilk beş coin haline gelmesine neden oldu.

DOT jetonunun temel finansal işlemlerden ayrı olarak üç ana kullanımı vardır: yönetişim, stake etme ve bağlanma.

Özet

Polkadot, gelecek vaat eden bir projedir. Birçok uygulama geliştiricisinin daha geniş bir kitleye ulaşmanın yollarını aradığı ve birçok farklı blok zinciri olduğu göz önüne alındığında, platform bir çokları için faydalı olabilir.

DOT belirtecinin üst düzey pazar konumu, projenin itibarı için de yararlı olabilir.

Bununla birlikte, bazı sorunlar da var: Polkadot’un token yönetimiyle ilgili sorunları, daha yerleşik platformlar olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, ağın benimsenme kapsamını sınırlayabilir. 

 


polkadot dot nedir 6021311b12d2e

ve

polkadot dot nedir 6021311b3fe6e

(Visited 7 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Önceki İçerikBITCOIN NEDİR?
Sonraki İçerikKoin Rehberi
metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,756.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,227.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 487.29
cardano
Cardano (ADA) $ 2.18
solana
Solana (SOL) $ 216.73
xrp
XRP (XRP) $ 1.09
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.89
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.265118
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039
terra-luna
Terra (LUNA) $ 42.87
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 67.48
chainlink
Chainlink (LINK) $ 32.51
uniswap
Uniswap (UNI) $ 26.61
litecoin
Litecoin (LTC) $ 196.01
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.99
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.66