Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKriptopediPancakeSwap nedir ve nasıl kullanılır?

PancakeSwap nedir ve nasıl kullanılır?

- Sponsorlu Reklam-

PancakeSwap, Binance Smart Chain, BNB, CAKE, PancakeSwap nedir?, PancakeSwap nasıl kullanılır?

PancakeSwap, popüler merkeziyetsiz borsalar arasında yerini alıyor. Tek bir kurumsal varlık tarafından işletilen Binance ve Coinbase gibi popüler, merkezi kripto para borsalarının aksine, merkeziyetsiz borsalar (DEX) aracı olmadan kripto varlık alım-satımına izin verir. Bu tür DEX’lerin çoğu, merkeziyetsiz finans (DeFi) altyapısının büyük kısmını oluşturan Ethereum’a dayanmaktadır.

Bununla birlikte, rakip akıllı sözleşme blok zincirleri sektörde yer edinmeye başladıkça, kendine has özellikleri olan yeni DEX’ler de kullanıma sunuluyor. PancakeSwap da Ethereum yerine Binance Smart Chain üzerine inşa edilen ve daha düşük işlem ücreti vaat eden bir merkeziyetsiz kripto para borsasıdır. Binance Smart Chain, Ethereum ile kıyaslandığında daha yeni bir akıllı sözleşme blok zinciri olmasına rağmen PancakeSwap git gide büyüyen bir platform olmaya devam ediyor.

PancakeSwap nedir?

PancakeSwap, Binance Smart Chain, BNB, CAKE, PancakeSwap nedir?, PancakeSwap nasıl kullanılır?

PancakeSwap, merkezi bir aracı olmadan kripto para birimlerinin ve çeşitli tokenlerin alım-satımına izin veren bir platformdur. Kripto para borsası Binance tarafından kullanıma sunulan blok zinciri platformu Binance Smart Chain’de yer alan otomatik akıllı sözleşmeler üzerine inşa edilmiştir.

Binance, merkezi bir şirket olsa da PancakeSwap’ı kontrol etmiyor ve PancakeSwap tamamen anonim geliştiriciler tarafından oluşturuldu. Binance tarafından sunulan hizmet, Ethereum merkezli Uniswap’a oldukça benziyor. PancakeSwap, özellikle Binance Smart Chain üzerinde çalışan BEP-20 tokenleri için kullanılıyor.

Diğer birçok DEX gibi, PancakeSwap da kripto ticaretine olanak sağlamak için kullanıcı kaynaklı likidite havuzlarına dayanan otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) üzerine kuruludur. Kullanıcılar, bir emir defteriyle muhatap olmaz ve sahip olduğu tokenleri satmak için bir alıcıya ihtiyaçları yoktur. Kullanıcıların sahip olduğu tokenler, akıllı sözleşmeler aracılığıyla bir likidite havuzunda kilitlenir ve böylece yatırımcıların istedikleri zaman takas yapması sağlanır. Ayrıca, tokenleri likidite havuzunda tutan kullanıcılar her zaman çeşitli ödüller kazanır.

- Sponsorlu Reklam-

PancakeSwap, kripto yatırımcılarının, bir aracının önemli bir kesinti yapmadan tokenleri üzerinden işlem yapmalarına olanak sağlar ve yükselen DeFi hizmetlerinin önemli bir parçasıdır. Ethereum merkezli DEX’lerde (Uniswap gibi) daha yüksek işlem hacmi olsa da PancakeSwap da oldukça yüksek bir ortalama ticaret hacmine sahiptir.

İlginizi çekebilir: Santiment: Bitcoin’e rağmen bu altcoinler yükselişine devam ediyor!

PancakeSwap nasıl çalışıyor?

Binance Smart Chain, BNB, CAKE, PancakeSwap nedir?, PancakeSwap nasıl kullanılır?

Yukarıda belirtildiği gibi, token takasları, token çiftleri arasındaki likidite havuzları aracılığıyla gerçekleşir. Kullanıcılar, bir aracı olmadan bir tokeni başka token ile takas edebilirken tokenlerini likidite havuzlarında stake eden kullanıcılar, işlemlerden elde edilen ödüllerden pay alır.

Ayrıca PancakeSwap, çeşitli ödüller dağıtan “Şurup Havuzları (Syrup Pool)” hizmetini de kullanıcılara sunuyor. Bu havuzlara yatırılan coinler karşılığında çeşitli ödüller elde edilebilir. Örneğin, PancakeSwap’ın asli tokeni olan CAKE’e yatırım yapabilir ve Şurup Havuzlarında bekleterek daha fazla CAKE kazanabilirsiniz. Kazanılan CAKE tokenleri saatte en az bir kere hesabınıza yatırılır.

Buna ek olarak PancakeSwap’tan tavşan temalı çeşitli NFT’ler satın alabilirsiniz ve “Initial Farm Offering (IFO)” adı verilen ön satışlara katılarak yeni çıkan coinleri önceden satın alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Altcoin sezonu mu başlıyor: Bu varlıklar bir haftada yüzde 100 yükseldi…

PancakeSwap nasıl kullanılır?

PancakeSwap, itibari para birimlerini desteklemediğinden dolayı bir adet kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekecek. PancakeSwap, Trust Wallet, MathWallet, Binance Chain Wallet ve MetaMask gibi cüzdanları destekliyor. Öte yandan, merkezi borsalarda olduğu gibi çeşitli kişisel bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmiyor.

Cüzdanı açtıktan sonra Binance hesabınızdan cüzdanınıza bir miktar Binance Coin (BNB) göndermeniz gerekiyor. Cüzdanınıza gönderdiğiniz BNB’ler işlem ücretleri için kullanılacak. Eğer cüzdanınızda yeterli miktarda BNB yoksa takas ve alım-satım işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Binance Smart Chain, BNB, CAKE,

PancakeSwap’ın tüm fonksiyonları, ekranın sol tarafında yer alır. Tokenleri takas etmek için “Trade” sekmesinde yer alan “Exchange” butonuna basmanız gerekiyor. Ardından açılan sayfada, takas etmek istediğiniz tokenleri ilgili yerlere yazmanız yeterli. Son olarak, cüzdanınız işlemi gerçekleştirmek için sizden bir onay isteyecek ve bu onayı vermeniz halinde istediğiniz takas işlemi gerçekleşecek.

Binance Smart Chain, BNB, CAKE

Likidite havuzları için, DEX’e likidite sağlayan ve bu süreçte size ödüller kazandıran LP tokenleri satın almak için bir çiftte (CAKE- BNB gibi) eşit değerde token harcamanız gerekiyor. Bu likidite herhangi bir zamanda kaldırılabilir ve başlangıçta LP tokenleri ile takas edilen bireysel tokenler dağıtılabilir.

İlginizi çekebilir: Bir anda tam 10 milyon XRP tokeni sattı

PancakeSwap’ın geleceği

Geliştiriciler, Ethereum’a kıyasla düşük ücretlerinden ve daha hızlı gerçekleşen işlemlerden dolayı Binance Smart Chain’i tercih etmeye başladı. Nisan 2021’de Binance, platformun tek bir günde yaklaşık 4,9 milyon ve Ethereum’un bir günde yönettiği miktarın üç katı kadar işlem gerçekleştirdiğini açıkladı.

PancakeSwap, Ethereum’un en büyük iki DEX’i olan Uniswap ve SushiSwap ile aynı ortalama günlük hacme sahip değil, ancak Binance Smart Chain’in yeni bir blok zinciri olduğu düşünüldüğü zaman bu gayet normal bir durum.

Binance’nin merkeziyetsiz uygulama (dApp) platformu, büyümeye ve benzer şekilde daha fazla kullanıcı ve geliştirici çekmeye devam ederse PancakeSwap zamanla rakip borsalara karşı daha da güçlü bir konuma gelebilir. Ayrıca bu bağlamda, Ethereum’un artan gas ücretleri ve ağ tıkanıklık problemi de PancakeSwap’ın geleceğini etkileyecek faktörler arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Kripto para piyasası yükselişte, ETH’de kırılım yaklaşıyor!

(Visited 254 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,142.00 3.75%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,154.51 3.40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 479.19 5.09%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.01 0.53%
solana
Solana (SOL) $ 196.33 1.98%
xrp
XRP (XRP) $ 1.06 3.56%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.62 1.36%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.295427 23.62%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000079 39.81%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.09 0.67%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.38 1.44%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.26 1.44%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.17 1.22%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.29 1.88%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.83 0.84%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.90 8.54%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 125.68 1.91%