Çarşamba, Ekim 20, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainPalihapitiya: Bireysel Yatırımcılar Risk Fonu Yöneticileri Kadar Akıllı!

Palihapitiya: Bireysel Yatırımcılar Risk Fonu Yöneticileri Kadar Akıllı!

- Sponsorlu Reklam-
palihapitiya bireysel yatirimcilar risk fonu yoneticileri kadar akilli 602124b90961f

Girişim sermayesi firması SocialCapital CEO’su Chamath Palihapitiya, Reddit’in ‘ateşlediği’ GameStop hisse çılgınlığının bireysel traderlar’ın Wall Street ile boy ölçüşebilecek kadar zeki olduklarını gösterdiğini söyledi.

Reddit’in WallStreetBets subreddit’indeki (alt forumundaki) bireysel traderlar, geçtiğimiz iki haftada toplu bir şekilde GameStop hisselerini ‘pompaladıktan’ sonra GameStop hızla yükseldi. Bu da düşen fiyatlara ‘oynayan’ açıktan satış yapan (short seller) yatırımcılarda çok büyük kayıplara sebep oldu.

Palihapitiya CNBC’ye verdiği röportajda, subreddit’teki kullanıcı kitlesinin alım satım işlemlerini Wall Street risk fonu devleri kadar iyi yapabildiğini ve GameStop ‘pompalamasının’ bunun yalnızca bir örneği olduğunu söyledi.

Milyarder yatırımcı, risk fonlarının kâr yapmaları için kullandıkları geleneksel yöntemlerin, bireysel yatırımcılar pazarda kendilerine yer buldukça ve faiz oranları sıfıra indikçe yerinden edildiğini söyledi.

“Bence [GameStop olayı] bireysellik/perakendecilik anlayışının kalıcı olduğunu kanıtlıyor. WallStreetBets sayfasında 2,7 milyon insan var. Bence buradaki insanlar herhangi bir risk fonu ya da birkaç risk fonunun toplamı kadar önemli. Sıfır faiz oranları ve parasal genişlemeye sahip bir dünyada bence en önemli şey artık tipik bir risk fonu stratejisinin nasıl işletilebileceği ve nasıl para kazanabileceğinin bilinmemesi. Bunu ben de bilmiyorum.

Örnek olarak GameStop’a bakan normal bir insan ‘Nasıl %136 short faizi alabiliyorsun? Nasıl dünyada var olan hisselerin toplamından %40 daha fazla short işlemi yapabiliyorsun?’ diyebilir. Fakat bir Wall Street matematikçisi için bu yıllardır oynanan oyun zaten. Ve bu oyun bozuldu.”

Palihapitiya, bireysel traderlar’ın kurumsal yatırımcıların yaptıkları tarzda araştırma yapamayacaklarını varsaymanın, GameStop ‘ordusunun’ küçümsenmesine yol açtığını belirtti.

“Geleneksel risk fonlarında ve stokları aktarmalarında bir ivme mevcut fakat burada yeni işe girmiş insanlar başka bir fondaki bir analist kadar iyi kalitede bir araştırma yapamıyorsa, bu durum gerçekten küçük düşürücü oluyor.”

Sermaye girişimcisi Palihapitiya, WallStreetBets kullanıcılarının yaptığı gibi risk fonlarının da birbirinin hareketlerini taklit ettiğini ve kısa pozisyon sıkıştırmasının (shortsqueeze) da bu yüzden bu kadar güçlü olduğunu işaret etti.

“Bir dağılım var, bariz bir şekilde bir uçta temel analistler ve diğer uçta trendleri takip eden, piyasadaki hareketlerle alım satım yapan traderlar var. Fakat bu sırada Wall Street’in küçük kirli sırrı da risk fonları dünyasında yatıyor.

GameStop alım satımlarının bu kadar can yakmasının sebebi, hiyerarşi düzeninde Melvin Capital’ın yer alıyor olması. Buradaki çalışanlar inanılmaz bir şekilde stok seçebiliyordu. Şirketlerin inanılmaz temel model yapıcılarıydılar. Gabe Plotkin bizim çağımızın, benim çağımın devlerinden ama her şeyi göz önünde bulundurduğumuzda, piyasada yaşananlar Plotkin’in ne yaptığına aldırmadan yaşanıyor. Alım satım tercihleri taklit ediliyor ve peşinden gelen diğer sayısız risk fonu tarafından kopyalanıyor.”

 

- Sponsorlu Reklam-


palihapitiya bireysel yatirimcilar risk fonu yoneticileri kadar akilli 602124bc4ed61

ve

palihapitiya bireysel yatirimcilar risk fonu yoneticileri kadar akilli 602124bc7e2be

(Visited 6 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 64,058.00 1.78%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,856.44 0.02%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 485.36 2.26%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.10 2.86%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.19 2.09%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.35 0.54%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.243600 3.49%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 38.51 4%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.96 1.59%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.39 2.61%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.38 1.61%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 26.00 0.92%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 610.67 1.26%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.46 3.95%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003596 1.25%