Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau

NFT Nedir?

- Sponsorlu Reklam-

NFT Nedir?

Değiştirilemez tokenler veya NFT’ler, ana akım haline gelen en son kripto para birimi fenomenleri olarak ortaya çıkıyor.

En basit ifadeyle, NFT’ler dijital sanat eserlerini ve diğer koleksiyonları blok zincirinde ticareti kolay, türünün tek örneği, doğrulanabilir varlıklara dönüştürür.

Bu, yeni başlayanlar için anlaşılması kolay olmaktan uzak olsa da, yatırımcılar  dijital görüntülerin NFT versiyonlarına sahip olmak için milyonlarca dolar harcıyorlar.

Örneğin, Jack Dorsey’in ilk tweeti şu anda 3 milyon dolara satıldı. LeBron James smaçının bir video klibi 200.000 doların üzerinde bir fiyatla satıldı ve on yıllık bir “Nyan Cat” GIF 600.000 dolarlık bir fiyatla alıcı buldu.

NFT Nedir?

NFT nedir?

Değiştirilemeyen tokenler veya NFT’ler, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan dijital veritabanı olan blockchain’e bağlı dijital içerik parçalarıdır. NFT’lerin aksine, bu varlıklar değiştirilebilir, yani bir dolarlık banknot gibi aynı değere sahip başka bir özdeş olanla değiştirilebilir.

- Sponsorlu Reklam-

Öte yandan NFT’ler benzersizdir ve karşılıklı olarak değiştirilemez, bu da iki NFT’nin aynı olmadığı anlamına gelir.

Pokémon kartlarını, nadir paraları veya sınırlı sayıdaki Michael Jordan’ın spor ayakkabılarını düşünün: NFT’ler, sonsuza kadar mevcut olan varlıklar arasında kıtlık yaratır ve bunu kanıtlamak için bir orijinallik sertifikası bile bulunmaktadır. NFT’ler genellikle dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için kullanılır. Bunlar GIF’ler, tweet’ler, sanal ticaret kartları, fiziksel nesnelerin görüntüleri, video oyunu görünümleri, sanal emlak ve daha fazlası olabilir.

NFT nasıl alınır?

Esasen, herhangi bir dijital görüntü NFT olarak satın alınabilir. Ancak, özellikle yeni başlayan biriyseniz, satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Hangi pazardan satın alacağınıza, onu saklamak için ne tür bir dijital cüzdan gerektiğine ve satışı tamamlamak için ne tür bir kripto para birimine ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekecek.

En yaygın NFT pazarlarından bazıları OpenSea, Mintable, Nifty Gateway ve Rarible’dır. Basketbol NFT’leri için NBA Top Shot veya Dorsey’in açık artırma ile satışa çıkardığı daha spesifik NFT türleri için niş pazar yerleri de bulunuyor.

NFT Nedir?

Ancak ücretlere karşı dikkatli olun. Bazı pazarlar, blok zincirindeki işlemi tamamlamak için gereken enerji olan  “gas” ücreti alır. Diğer ücretler, doları Ethereum’a (NFT satın almak için en yaygın kullanılan para birimi) dönüştürme ve kapatma masraflarını içerebilir.

NFT nasıl satılır?

NFT’ler ayrıca pazar yerlerinde satılır ve süreç platformdan platforma değişebilir. İçeriğinizi esasen bir pazara yükleyecek ve ardından bir NFT’ye dönüştürmek için talimatları uygulayacaksınız. Çalışmanın açıklaması ve önerilen fiyatlandırma gibi ayrıntıları dahil edebileceksiniz. Çoğu NFT, Ethereum kullanılarak satın alınır, ancak WAX ve Flow gibi diğer ERC-20 tokenleriyle de satın alınabilir.

NFT nasıl yapılır?

Herkes bir NFT oluşturabilir. İhtiyaç duyulan tek şey bir dijital cüzdan, küçük bir Ethereum satın alma, içeriği yükleyebileceğiniz ve NFT veya kripto sanatına dönüştürebileceğiniz bir NFT pazarına bağlantıdır. Basit, değil mi?

(Visited 144 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,740.00 4.84%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,200.72 5.20%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 483.98 6.79%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.02 3.06%
solana
Solana (SOL) $ 200.50 6.66%
xrp
XRP (XRP) $ 1.06 4.85%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.77 3.11%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.302801 28.45%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000074 15.94%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.72 4.42%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 64.30 4.27%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.52 4.65%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.14 3.22%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.50 2.97%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.84 1.80%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.97 7.45%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.81 3.88%