Cumartesi, Kasım 27, 2021
TR Unsafe SG Сloudminer static v2 970x250 Custom size 1
Ana SayfaKriptopediMerkez Bankası Dijital Para Birimi Olan CBDC Nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi Olan CBDC Nedir?

- Sponsorlu Reklam-

Merkez Bankası Dijital Para Birimi Olan CBDC Nedir?

Dünya genelinde merkez bankaları tarafından oluşturulan CBDC’ler, oluşturulduğu ülkenin yasal para birimini dijital olarak temsil eden ve genellikle dağıtık defter teknolojisi (DLT) tabanlı olan token’lardır.

CBDC’ler, en basit tabiriyle bir ülkenin kendi para birimini temsilen bastığı dijital paralardır. Çoğu CBDC, kripto paralar ile aynı teknolojiyi kullansa da, iki varlık sınıfı bazı açılardan birbirinden ayrılıyor.

Kripto paralar ve CBDC’ler arasında ne fark var?

2010’lu yıllarda hayatımıza tam anlamıyla giren Bitcoin gibi kripto paralar, finans sektöründe büyük bir devrime imza attı. Projesi geliştirilen çoğu CBDC gibi DLT kullanan Bitcoin gibi kripto paralar ile CBDC’ler arasında ise bazı farklar bulunuyor.

İlk olarak Bitcoin ve Ethereum gibi blockchain ağları, tüm katılımcıların erişim sağlayabildiği ve işlem kaydedebildiği, izne dayalı olmayan açık blockchain ağlarını temsil ediyor. Tamamen merkeziyetsiz bir yapıya sahip bu tür kripto paralar, herhangi bir kişi veya oluşum tarafından oluşturulmuyor veya kontrol edilmiyor. Bu nedenle düzenlemeye ihtiyaç duymayan ve sansüre dayanıklı olan kripto paralar, CBDC’ler ile bazı noktalarda farklılık gösteriyorlar.

Diğer yandan CBDC’ler, bir ülkenin merkez bankası gibi merkezi oluşumlar tarafından geliştirilmesi ve kontrol edilmesi planlanan projelerdir. Çoğu CBDC projesi tıpkı Bitcoin gibi blockchain teknolojisine dayalı olsa da, bu blockchain ağları “izne dayalı”, yani yalnızca seçili kişi ve oluşumların erişim sağlayabileceği veya değişiklik yapabileceği ağlar olacaktır. Bu nedenle kripto paralardaki durumun aksine bu oluşumlar, istedikleri işlemleri bloke edebilme, hesapları dondurma ve adresleri engelleme yetkisini elinde bulunduracaktır.

Diğer yandan Bitcoin gibi çoğu kripto para (stablecoin’ler hariç), kripto paranın değerini desteklemek için herhangi bir rezerv varlığı bulundurmuyor. Bunun aksine CBDC projeleri, bir yasal parayı temsil ettiklerinden dolayı altın ve döviz rezervleri tarafından desteklenecek şekilde geliştiriliyor.

Kripto paraların nasıl sınıflandırılacağı (emtia, menkul kıymet veya para birimi) konusunda da dünya genelinde belirsizlikler sürüyor. Bu nedenle kripto paraların hangi kuruluşların denetim yetkisi altına girdiği netlik kazanmış değil. Diğer yandan CBDC’ler ise ülkelerin merkez bankası tarafından geliştirildiklerinden dolayı yasal para statüsüne sahip olacak ve merkez bankalarının denetimi altına girecekler.

CBDC’ler ne işe yarar?

Mevcut finans sistemi, giderek globalleşen ve dijitalleşen dünyanın ihtiyaçlarına ayak uydurmaya yeterli olmuyor. Bu noktada CBDC’ler, finans sistemine büyük faydalar sağlayabilir.

Günümüzde anlık olarak mesajlaşma gibi imkanlar hayatımızın ayrılmaz bir parçasıyken, para aktarım hizmetlerinde ise işlemlerin tamamlanması saatler, hatta günler sürebiliyor. CBDC’ler ise tıpkı kripto paralar gibi dünyanın bir noktasından öbür ucuna dakikalar içerisinde para göndermeyi mümkün hale getiriyor.

Merkez bankası dijital para birimleri, bunun yanı sıra aracılara olan bağımlılığı ortadan kaldırarak geleneksel para aktarım sistemlerine kıyasla çok daha düşük ücretler ile para göndermeyi de mümkün kılıyor.

Kripto paralara ilişkin sorunlardan biri olan yasa dışı amaçlar için kullanım da CBDC’ler ile çözülüyor. Merkezi bir oluşum tarafından denetlenen CBDC’ler, yasa dışı kullanımın tespiti halinde fonlara el koymaya veya işlemleri bloke etmeye imkan veriyor.

Hangi ülkeler CBDC geliştirdi?

CBDC, Şubat 2021 itibarıyla çoğu ülke için yalnızca bir proje durumunda. Bu projeyi hayata geçiren ülkelerden biri ise Venezuela oldu.

Venezuela, Şubat 2018’de petrol fiyatına sabitlenen bir CBDC olan Petro’yu piyasaya sürdü. Ne var ki Petro, ülkede tahmin edildiği kadar yüksek bir kullanım sayısına ulaşamadı.

CBDC çalışmalarını yürüten bir diğer ülke de Çin. Dijital yuan projesini birkaç yıldır geliştiren Çin, ilk CBDC testlerini geçtiğimiz yıl nisan ayında başlatmıştı. CBDC konusunda en ön saflarda yer alan ülkelerden biri olan Çin, dijital yuan testlerini sürdürüyor.

Rusya da CBDC konusunu araştıran ülkelerden biri. CBDC’nin ülkeye fayda sağlayacağını düşünen Rusya, 13 Ekim’de konu üzerine araştırmaların başladığını duyurmuştu.

CBDC’lerin henüz araştırma aşamasında olduğu Avrupa’da da Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2021 yılı içerisinde konuyla ilgili kesin bir karar almayı planlıyor.

Son olarak Türkiye de aktif bir CBDC projesi yürütüyor. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Türkiye’nin merkez bankası dijital para birimi için “kavramsal” araştırma sürecinin tamamlandığını ve pilot testlere 2021’in ikinci yarısında başlanmasının planlandığını duyurdu.

(Visited 49 times, 1 visits today)

Bu trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal bilgi yayıncısıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti sunmaz. Yayınlanan yazılar yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı değildir. İçeriklerde analist ve yatırımcıların grafik, bilgi ve yorumları kullanılmakta olup, aktarılan yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu yorumlar mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Kripto para işlemleri çok riskli işlemler olup, paranızın bir kısmını veya tamamını kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 76 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 54,831.00 0.94%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,147.47 2.46%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 601.69 4.58%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.56 2.82%
solana
Solana (SOL) $ 198.24 6.98%
xrp
XRP (XRP) $ 0.956447 1.60%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 35.48 1.98%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.207946 4.55%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039 3.76%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 43.55 12.88%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 109.11 3.94%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 24.60 4.56%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 19.89 5.09%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 197.78 2.38%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.68 5.03%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.70 4.66%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 129.61 3.75%