Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaAltcoinLondra hard forku aktifleştirildi! İşte bilmeniz gereken her şey

Londra hard forku aktifleştirildi! İşte bilmeniz gereken her şey

- Sponsorlu Reklam-

londra hard forku, ETH, Ethereum, EIP-1559

Ethereum ağı için uzun zamandır beklenen Londra hard forku bugün itibariyle aktifleştirildi. Güncelleme, 12.965.000 blokta gerçekleşti.

Londra hard forku, birkaç farklı Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) sunan ve bunları uygulamaya koyan bir güncelleştirmedir.

Ayrıca, ağın genelinde gerçekleşen bu yükseltmenin, nihayetinde blok zincirinin proof-of-work konsensüs algoritmasından bir diğer ana algoritma olan proof-of-stake’e geçişini gerçekleştirecek olan Ethereum 2.0’a giden yolculuğun önemli bir parçası olduğunu belirtmekte fayda var.

Yazının yazıldığı sırada, Ethereum ağındaki nodeların %77’si, hard forku desteklemek için yükseltmeye dahil oldu. Ethereum ana ağında Londra yükseltmesini destekleyen versiyonlar ise Besu 21.7.1, daha önce Parity olarak bilinen OpenEthereum v3.3.0-rc.4 ve EthereumJS VM v.5.5.0’dır.

Londra hard forku hakkında bilmeniz gerekenler

londra hard forku, ETH, Ethereum, EIP-1559

Londra güncellemesi ile birlikte gelen ve farklı bir işlem ücreti şeması sunan EIP-1559, güncellemeye dair tartışmaların merkezinde yer alıyor.

Aslında, EIP-1559 özellikle Ethereum ağındaki en büyük sorunlardan birisi olan işlem ücretlerini düşürmeyi hedefliyor. EIP-1559 tarafından sunulan yeni çalışma şekli, işlemin bir bloğa dahil edilmesi için madencilere gas ücreti adı verilen işlem ücretini ödemek yerine, kullanıcıların ağın kendisine gas ücretini ödemesi şeklindedir.

- Sponsorlu Reklam-

Basefee olarak adlandırılan bu çalışma şekli, aynı zamanda bir tür “yakma”dır ve madencilere ödenen miktar yalnızca isteğe bağlı bir bahşiş olacak. Yakılan ücret de algoritmik olarak belirlenir ve ağ tıkanıklığına bağlı olarak bloktan bloğa değişebilir. Örneğin, bir bloğa dahil edilmek için diğerine göre daha fazla işlem varsa ücret otomatik olarak artacaktır ve bunun tam tersi bir senaryo da gerçekleşebilir.

Öte yandan, bu iyileştirme önerisi hakkında oldukça fazla yanlış anlama durumu da mevcut. Popüler DeFi yorumcusu ve topluluk üyesi Korpi bu konu hakkında şunları söyledi:

“EIP-1559, Ethereum tarihindeki en önemli yükseltmelerden birisi. Amacı, işlem ücretlerinin nasıl hesaplandığını ve ağın kullanımdaki dalgalanmalara nasıl tepki verdiğini değiştirerek ETH ağı üzerindeki kullanıcı deneyimini artırmak.”

Ancak, Korpi bunun bir ölçeklenebilirlik iyileştirmesi olmadığı için uzun vadede gas ücretlerini düşürmeyeceğini de belirtti. Yine de daha iyi bir ücret hesaplama süreci nedeniyle kullanıcıların işlemler için fazla ödeme yapmamasına yardımcı olabilir. Değişen blok boyutları sayesinde bloklar arasındaki gas fiyatlarının da daha yumuşayabileceği Korpi tarafından belirtildi.

Ayrıca, EIP-1559’un ETH’ye arz sınırı getirmediği ve kripto para birimini deflasyonist yapmadığını da belirtmekte fayda var.

İlginizi çekebilir: XRP kartı tanıtıldı: Fiyatın yönü yukarı çevrildi!

Londra hard forku ile ağa gelen diğer değişiklikler

londra hard forku, ETH, Ethereum, EIP-1559

Hard fork ile yürürlülüğe giren dört farklı iyileştirme önerisi bulunuyor. EIP-3198, EIP-1559’un UX geliştirmelerini akıllı sözleşmelere kadar genişletebilir.

EIP-3529, ağdaki geri ödemeleri kaldırmayı amaçlıyor. Bu, ağı daha kararlı bir hale getirmeyi hedefliyor.

EIP-3541, kendi başına pek bir şey ifade etmeyen ancak gelecekteki güncellemelerin önünü açan bir öneridir. Bu öneri ile farklı türde akıllı sözleşmeler oluşturmak için ağda yer ayrılıyor.

EIP-3554, “zorluk bombası” adı verilen uygulamayı Aralık 2021’e ertelemeyi amaçlayan bir öneri. Bu bomba aslında bir zorluk artışıdır ve madencilerin kriptografik sorunları çözmesini ve karşılığında ETH kazanmasını zorlaştırır.

İlginizi çekebilir: Bitcoin ve Ethereum: Ayı piyasasının başı belada!

(Visited 148 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,312.00 4.26%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,180.07 4.61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 482.37 6.97%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.03 4.28%
solana
Solana (SOL) $ 198.57 5.54%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 5.61%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.05 3.96%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.301923 28.67%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000074 38.73%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.59 3.09%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.92 3.26%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.62 4.02%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.32 2.96%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.69 4.09%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.85 2.64%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.92 12.65%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.46 3.41%