Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaBitcoinKuzey Amerika Bitcoin Madenciliğinin Yeni Merkezi Olabilir mi?

Kuzey Amerika Bitcoin Madenciliğinin Yeni Merkezi Olabilir mi?

- Sponsorlu Reklam-

Kuzey Amerika Bitcoin Madenciliğinin Yeni Merkezi Olabilir mi?

Kuzey Amerika’ya daha fazla hash gücü taşındıkça yatırımcılar kıtanın hidroelektrik şebekesini Bitcoin madenciliği için bir enerji kaynağı olarak kullanma konusunda hem fikir hale geliyor.

Kuzey Amerika’daki pek çok büyük Bitcoin madenciliği operasyonu British Columbia’da kullanan hidroelektrik enerji gibi yenilenebilir enerjiden yararlanıyor. Yatırımcılar da bu fırsatı çok yakından takip ediyor.

İklim değişimine olumsuz etki yaptığı bilinen BTC madenciliği hakkında yazılan sayısız makale ile geçen yıl popüler hale geldi. Kimileri bunu bir kriz olarak değerlendiriyor. Başka bir grup ise Kuzey Amerika’nın atıl hidroelektrik santrallerinin hashrate’i ucuz, yeşil enerjiyle eşleştirmenin bir yolu olduğunu düşünüyor.

Kuzey Amerika’ya taşınmaya devam eden hash gücü ile yatırımcılar kıtanın hidroelektrik şebekesini Bitcoin madenciliği için bir enerji kaynağı olarak kullanmakla ilgileniyor. ABD ve Kanada ekonomilerinden kaynaklı bazı atıl kalmış yerlerde potansiyel bir güç barınıyor ve bunlar yeniden faaliyete geçip ekonomiye kazandırılabilir.

14 milyon dolarlık Seri A turunu kapatan Gryphon Digital Mining karbon dostu Bitcoin talebinden kazanç sağlayan şirketlerin ilk örneklerinden. FANG’ın yanı sıra Disney ve NASDAQ’daki yetenekli zihinleri de kendileriyle çalışmaya ikna etmeleriyle biliniyorlar.

“Çevre dostuymuş gibi görünmüyoruz, zaten öyleyiz”

Şirket, New York’un su şebekesinden güç alıyor. CEO Rob Chang, şirketin ucuz elektrik maliyetleri açısından küresel olarak en üst çeyrekte yer aldığını ve bunun madencilik için rekabet avantajı sağladığını söyledi.

“%100 karbonsuz bir yenilenebilir enerji kaynağı sağlayarak BTC madenciliği konusunda  rekabeti devam ettirebiliyoruz. Doğru yerde ve doğru zamanda % 100 ESG’ye bağlıyız.” 

- Sponsorlu Reklam-

Chang, şu anda yeşil enerji kullandıklarını söyleyen ancak gelecekte tam zamanlı olmayı taahhüt etmediklerini söyleyen Bitcoin madenciliği şirketlerinin olduğunu, eğer önlerine bir doğal gaz fırsatı çıkarsa bunu da değerlendirebileceklerini söyledi.

Chang, “Bu kaynakları dikkate almamaya karar verdik,” dedi, ancak şirketin güneş, rüzgar, jeotermal ve potansiyel olarak nükleer dahil olmak üzere yeşil enerji üretiminin hepsine açık olduklarını belirtti.

Şirketin yönetim kurulu üyelerinden Brittany Kaiser, “Yeşil enerji kullanıyor gibi görünmüyoruz. Gerçekten yeşil enerji kullanıyoruz. Yaptıklarımızı telafi etmek için kirli güç kullanıp ardından bunu yeşil enerjiye telafi etmiyoruz. En başından % 100 temiz ilerliyoruz” dedi.

Eski bir Cambridge Analytica çalışanı olan ve Netflix belgeseli The Great Hack’in deneklerinden biri olan Kaiser, asıl görevinin sektörün iklim anlaşmaları veya karbon hedefi politikası için bir tehdit olmadığını anlamalarına yardımcı olmak için yetkililer ve politikacılarla birlikte çalışmak olduğunu söylüyor.

ABD’li bir dizi eyalet ve ilçenin madenciliği teşvik eden yasa tasarılarını veya diğer yasaları incelediklerini belirten Kaiser, madencilik için vergi teşvikleri talep ettiğini vurguladı.

“Bu yüzden ABD’ye çok daha fazla hashing gücü geldiğini göreceğiz,” diye belirtti.

Hayalet kasabadan Bitcoin patlaması yaşanacak kasabalara

Kuzey Amerika Bitcoin Madenciliğinin Yeni Merkezi Olabilir mi?

Bir zamanlar kaynak çıkarma temelli gelişen topluluklar, ekonomi değiştikçe yok olabilir. Bu atıl güçler sadece ABD’nin değil Kanada’nın da sorunları arasında yer alıyor.

British Columbia’daki Ocean Falls buna bir örnek. Kanada’nın pasifik eyaletinin kuzey kıyısında yer alan köy, bir zamanlar Amerikan kağıt hamuru ve kağıt holdingi Crown Zellerbach’a ait bir değirmen etrafında kurulmuş bir şirket kasabasıydı.

Endüstri onlarca yıl devam etti, ancak Ocean Falls’ın hidroelektrik barajı, ürettiği 14 megavatın çoğu boşa gidecek şekilde çalışmaya devam ediyor.

Ocean Falls CEO’su Kevin Day “Selüloz fabrikasının 1980’lerde kapandığını okudum, ancak selüloz fabrikasına hizmet verecek santral hala oradaydı” dedi. “Bu izole güç …belki bir maden işletmesi kurma fırsatı verebilir?”

ICO kazası nedeniyle 2017’de zorlu bir başlangıcın ardından, proje 2018’de yüzlerce Bitmain Antminer’in kamyon yüküyle gelmesi ve düzinelerce müteahhidin eski bir kağıt fabrikasını maden tesisine dönüştürmek için köye inmesiyle ciddi bir şekilde başladı. Tesisin inşası kasaba için küçük bir patlama oldu ve mevcut her otel odası ve ev işçilere rezerve edildi. Bir de mesai saatinin bitiminde sürekli dolu olan bir bar yapıldı.

Tesis şu anda okyanusun da yardımıyla tam kapasitede çalışmakta. Ocean Falls’ın doğal olarak serin ve temiz havasından dolayı klimaya bile ihtiyaç duyulmuyor.

Bitcoin’in rekor kıran boğa piyasası, tesisin karlı olduğu ve yönetim ekibinin operasyonları benzer sıkıntılara sahip diğer kasaba ve köylere genişletme konusunda görüşleri olduğu anlamına geliyor.

Kanada’daki Bay Street gazisi COO Oded Orgil, “Kevin’in bunu 2015’ten beri yaptığı göz önüne alındığında, konumları belirleme konusunda biraz uzman olduk,” dedi. “Bir madencilik operasyonundan gelebilecek bazı yan ürünler aracılığıyla kasabaların yeniden canlandırılmasına yardımcı olma vizyonumuz var.”

İlginizi çekebilir: Bitcoin ve Ethereum için Büyük Fiyat Manipülasyonu Geliyor!

Devrim henüz televizyonlarda kendine yer bulamadı

Orgil, gururlu bir kapitalist olduğunu, diğer tüm işadamları gibi şirketinin iyi işler yapmasını istediğini ama aynı zamanda iyilik yapmak istediğini söylüyor. Ocean Falls asla altın çağındaki gibi 5.000 kişilik bir kasaba olmayacak, ancak Orgil, büyüyen operasyonlarına hizmet veren ticari faaliyetler sayesinde kasabanın yeniden canlandığını görmekten heyecan duyuyor.

Gryphon ve Ocean Falls Blockchain, yenilenebilir enerji ile desteklenen birçok madencilik projesinden ikisidir. Daha fazla kurumsal yatırımcı Bitcoin madenciliğine akın ettikçe, ESG hedeflerine ulaşma ihtiyacı, benzer projelere daha fazla yeşil dolar dağıtılması anlamına gelecektir.

Bunun gibi projeler çevrimiçi hale gelse de ve Cambridge Alternatif Finans Merkezi, “Bitcoin’in çevresel ayak izinin şu anda en iyi ihtimalle marjinal kaldığını” tahmin etse de, dijital varlık hala bir itibar sorunu ve karbon ayak izini ve enerji tüketimini  konu alan birçok manşetle ve haberle mücadele etmek zorunda kalıyor.

Ancak Kaiser gibi insanlar, “gezegeni ısıtan NFT’lerin kirli dünyası” gibi iddiaları pek umursamıyor.

Kaiser, konuya ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

“Muazzam bir FUD’nin olduğu bir zamanda sektöre girmek bizim için gerçekten harika. Kaiser, endüstrinin dışındaki çoğu insan bu teknolojilerin nasıl çalıştığını anlamadığından bu tarz manşetler tarafından çekiliyorlar. Bizi sadece finansal hizmetlerde değil, her düzeyde mülkiyet ve erişilebilir sermayedeki devrime karşı çevreye yönelik bir tehdit olarak görüyorlar.”

(Visited 5 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,861.00 2.31%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,872.31 0.11%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 465.49 1.71%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.17 2%
 • solanaSolana (SOL) $ 161.66 1.5%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.62 1.87%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237012 0.45%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.34 2.26%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.55 1.14%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 187.19 1.14%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.74 0.86%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.43 0.71%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 624.95 0.73%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.52 3.92%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003641 1.11%