Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainKripto para düzenlemeleri Türkiye'de yürürlüğe girdi!

Kripto para düzenlemeleri Türkiye’de yürürlüğe girdi!

- Sponsorlu Reklam-

kripto para, düzenleme

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi ve kripto para düzenlemelerini uygulamaya başladı.

Türkiye’de vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamındaki tebligatlarına ilişkin düzenleyici yönergeler yürürlüğe girmeye başlıyor. Bugün ana akım medya kaynaklarından verilen haber doğrultusunda artık kripto para şirketleri bildirimde bulunmak zorunda olacak.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliği; bankalar, spor takımları ve kripto para hizmet sağlayıcıları da dahil olmak üzere birçok farklı kuruluşu kapsıyor.

Bu kuruluşlar önemli düzenleyici önlemlere tabi tutulacaklar. Özellikle vergi kaçakçılığına karşı bildirimde bulunmak zorunda olan mükelleflerin kapsamı belirlenecek. Bu aynı zamanda vergi mükelleflerini bilgilendirme prosedürlerini de içerecek.

Ekran Resmi 2021 07 13 17.26.37 1 1
Kaynak: CNN Türk / Twitter

Bakanlık ayrıca, “gerçek lehdar” olarak tanımlanan tüzel kişiliği veya tüzel kişiliği olmayan kişileri, nihai olarak kontrol eden gerçek kişi veya kişiler tarafından bildirimde bulunmayı zorunlu kıldı.

Kripto para şirketleri de bildirim yükümlülüklerine dahil edildi. Böylece kurumlar vergisi mükelleflerinden Türkiye’nin yıllık kurumlar vergisi beyannamesi ve geçici vergi beyannamesine ek olarak, asıl yararlanıcı hakkında bilgi vermeleri istenecek.

Geçici vergi beyannameleri ve gerçek yararlanıcı bilgileri, hak sahiplerinin adı, soyadı, uyruğu, kimlik numaraları ve adresleri, telefon numaraları, faks numaraları ve varsa e-posta adresleri de dahil olmak üzere; yıllık kurumlar vergisi beyannamesi ekinde yararlanıcının nedeniyle birlikte açıklanacak .

Mükellef, elektronik ortamda gönderilen bilgileri beş yıl süreyle saklamak zorunda kalacak.

- Sponsorlu Reklam-

1 Ağustos’ta başlama zorunluluğu gereği, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ilk bildirimin 31 Ağustos’a kadar yapılması gerekiyor. Gerekli bilgileri vermeyen veya eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunan mükelleflere ilgili ceza verilecek.

İlginizi çekebilir: Elon Musk yine bir şart koştu! Altcoin madenciliğine mi başlayacak?

(Visited 326 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

hayrunisabayar
Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,195.00 1.29%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,892.52 0.95%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 467.41 1.08%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.19 1.38%
 • solanaSolana (SOL) $ 163.60 2.93%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.75 2.32%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.238022 0.07%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.55 1.38%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.63 2.12%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 187.60 1.27%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 58.27 1.92%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.57 1.51%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 626.62 0.74%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.54 1.25%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003648 0.79%