Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaBitcoinKorku ve Açgözlülük endeksi ilk kez olumlu! Bu ne anlama geliyor?

Korku ve Açgözlülük endeksi ilk kez olumlu! Bu ne anlama geliyor?

- Sponsorlu Reklam-

Korku ve Açgözlülük endeksi, Bitcoin, BTC

12 Mayıs’tan bu yana ilk kez, popüler kripto para piyasası indikatörü Korku ve Açgözlülük Endeksi tarafsız bölgede. Bu endeks, uzun bir süredir korku ya da aşırı korkuya işaret ediyordu.

Kripto para piyasasının özellikle duygusal ve hislere göre yönlendirildiğini belirtmek gerekiyor. Fiyatlar ne zaman yükselse, insanlar piyasada açgözlü olma eğilimindedir ve piyasalar düşmeye başladığında piyasadaki aktörler ve yatırımcılar korkuya kapılır.

Piyasa duyarlılığı, bir yatırım veya alım-satım kararı verirken izlenmesi ve farkında olunması inanılmaz derece önemli bir göstergedir.

Mevcut kripto para piyasası duyarlılığını ölçen araçlardan birisi de Korku ve Açgözlülük endeksi. Endeks volatilite, piyasa momentumu ve hacmi, sosyal medya, anketler, dominasyonu ve trendleri de içerisine alan oldukça geniş bir veri setini ölçer.

Korku ve Açgözlülük endeksi, Bitcoin, BTC
Kaynak: Alternative.me

Bu yazının yazıldığı sırada endeks, 2021 yılının Mayıs ayından beri olmayan bir duruma işaret etti ve tarafsız bölgeye geçiş yaptı. O tarihten bu yana fiyatların düşmesi, genel durgunluk ve kararsızlıkla açıklanabilecek korku veya aşırı korkuya işaret ediyordu.

Bu Bitcoin fiyatı için ne anlama geliyor?

Korku ve Açgözlülük endeksi, kripto para piyasasının tamamı için değil yalnızca BTC için duyarlılığı ölçüyor.

- Sponsorlu Reklam-

Bununla birlikte, piyasada hakim olan duygu şu anda tarafsızdır ve bu da kararsızlığın başka bir işaretidir. Diğer bir deyişle endeks, yatırımcıların halen net bir yön aradığını gösteriyor.

BTC fiyatı ise halen 40.500 dolar seviyesinde ciddi bir dirençle karşı karşıya. Bu seviyede 0,382 Fib düşüş seviyesi ve 100 günlük hareketli ortalama gibi teknik göstergelerin birleştiğini görebiliriz. Bu nokta, kripto para birimi için ilk yakın engel.

Endeksin kendisine gelince, aşırı bir korku durumunda genellikle iyi bir alım fırsatına işaret eder ve aşırı açgözlülük durumu ise genellikle satış zamanıdır. Ancak tarafsız bir yön olduğunda, yön onaylarını beklemek belki de en iyisidir.

İlginizi çekebilir: Ethereum fiyatı BTC’ye karşı ters eşleşiyor!

(Visited 150 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,014.00 2.04%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,893.46 0.57%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 467.67 1.91%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.18 1.58%
 • solanaSolana (SOL) $ 162.95 1.98%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.78 1.4%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237730 0.73%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.67 1.55%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.75 1.54%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 188.10 1.21%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 58.23 1.84%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.52 0.75%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 625.20 0.57%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.52 3.6%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003655 0.71%