Çarşamba, Ekim 20, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainTwitter CEO'su Jack Dorsey'den DEX sinyali

Twitter CEO’su Jack Dorsey’den DEX sinyali

- Sponsorlu Reklam-

jack dorsey, dex

Square ve Twitter CEO’su Jack Dorsey sadece Bitcoin’i sevdiğini söylemekle yetinmiyor. BTC’yi internetin küresel para birimi yapma hayalini gerçekleştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Temmuz ortasında Dorsey , merkezi olmayan finansal hizmetlerin oluşturulmasını kolaylaştırmayı amaçlayan yeni bir iş olan TBD’nin lansmanını duyurdu . Bugün kendisi, bölümün merkezi olmayan bir borsa (DEX) geliştirmekten sorumlu olacağını açıkladı.

Jack Dorsey, platform hakkında daha fazla bilgi vermedi. Bu nedenle, hala geliştirmelerin devam ettiği değerlendiriliyor.

DEX nedir?

dex

DEX’ler veya merkezi olmayan borsalar, kullanıcılarının bir aracıya ihtiyaç duymadan kripto para birimleri ve token alışverişi yapmalarına izin veren platformlardır. Akıllı bir sözleşmede oluşturulan kod sayesinde her şey merkezi olmayan ve otomatik bir şekilde yapılır.

Genel olarak avantajları, anonim olmaları, doğrulama süreci olmadan protokolle uyumlu herhangi bir token ile entegre olabilmeleri, KYC gerektirmemeleri ve akıllı sözleşme ile yeni etkileşimler tasarlayarak paralel iş geliştirmeye izin vermeleridir.

Dezavantajlara gelince, işlemler yavaştır ve pahalı olma eğilimindedir, çünkü her işlemin bir blokta çıkarılması gerekir ve karmaşıklıkları arttıkça akıllı sözleşme etkileşimleri daha pahalı hale gelir.

- Sponsorlu Reklam-

Ek olarak merkezi olmayan borsalar, kodlarının genel yapısı nedeniyle saldırı ve istismarlara daha yatkındır. Bir başarısızlık durumunda, hizmetten sorumlu merkezi bir birim olmadığı için mağdurların sorumlu tutacakları kimse yoktur.

Merkezi olmayan borsalara örnek olarak Uniswap , Sushiswap, PancakeSwap, Bancor, Balancer vb. verilebilir. Buna karşılık, en ünlü merkezi borsalar arasında Coinbase, Binance , Kraken, Huobi, FTX ve diğerleri bulunur.

Jack Dorsey Bitcoin merkezli bir DEX istiyor fakat bu göründüğü kadar kolay değil

Karmaşıklıkları nedeniyle, DEX’ler ikinci nesil blok zincirler üzerine kurulma eğilimindedir. Bitcoin, yalnızca tokenlerin gönderilmesine ve alınmasına izin verdiği için birinci nesil bir blok zinciridir. Ethereum ve Binance Smart Chain, programların ve akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını sağladıkları için ikinci nesil blok zincirlerdir. Yani, Touring Complete oldukları için karmaşık işlemlerin programlanmasını desteklerler.

Ancak Jack bir Bitcoin maksimalistidir ve DEX’inin temelde 1 numaralı kripto para birimine yönelik olmasını istemektedir.

Amacına nasıl ulaşmayı planladığı hakkında fazla bilgi yok. Yine de, Square’deki TBD Genel Müdürü Mike Brock’un açıkladığı gibi, kodun çoğu büyük olasılıkla RSK’da geliştirilecek. Bu katman 2 çözümü, Bitcoin ağında akıllı sözleşmelerin yürütülmesini sağlar.

Birkaç yıldır var olan merkezi olmayan, Bitcoin odaklı bir platform olan Bisq, bir tür entegrasyon sunmak için Jack ile iletişime geçti. Twitter’ın CEO’su bu fikri beğendi. Belki yakın gelecekte başka bir entegrasyon gerçekleşebilir.

(Visited 160 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,827.00 3.01%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,856.69 1.54%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 483.77 0.67%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.10 1.63%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.52 0.4%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.42 0.82%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.243352 1.57%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 38.10 4.95%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.99 0.54%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.72 1.19%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.34 2.86%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 26.01 0.03%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 614.60 0.01%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.46 2.26%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003588 0.47%