Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaBitcoinİşte Büyük Düşüşün Ardındaki Muhtemel Sebep! Madenciler Çevrimdışı Oldu

İşte Büyük Düşüşün Ardındaki Muhtemel Sebep! Madenciler Çevrimdışı Oldu

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin, Çin, BTC, mining,madenci

Nisan ayının başlarında, Sincan’daki bir Çin kömür madeninde meydana gelen bir kaza, Bitcoin ağının hash oranının bir gün içinde %30 düşmesine yol açtı ve bu da büyük kripto para biriminin rallisini sekteye uğrattı.

Şimdi, Bitcoin’in hash oranı, Çin’in Sichuan kentinde bulunan madencilerin güç kullanımında sınırlamalara karşı karşıya kalmasıyla benzer bir kayıp yaşıyor.

Sichuan’ın Aba ilçesindeki- bölgenin hidroelektrik gücünün önemli bir bölümünü kapsayan- eyalet şebekesi, bu haftanın başlarında yerel işletmelerin ve hanelerin, eyaletin artan elektrik talebi ile karşılaşıldığı için elektrik tüketiminin sınırlandırılmasına yönelik bir bildiri yayınlandı.

Bildiri, özellikle bölgenin “Hidroelektrik Endüstriyel Gösteri Bölgesi”nde bulunan tüm operasyonlarını hedefliyordu.

Bu bölgeler, hükümet tarafından yaz aylarında ucuz hidroelektrikten yararlanmaya yönelik “yoğun güç kullanan endüstriler” için bir teşvik biçimi olarak oluşturuldu. Bitcoin madencilik tesislerinin birçoğunun, bu hükümet onaylı sanayi bölgelerinde faaliyet gösterdiği iddia ediliyor.

İlginizi çekebilir: Bloomberg Analisti: ‘Bitcoin (BTC) Ana Akım Haline Geldi’

Bitcoin’deki Son Fiyat Düşüşünün Potansiyel Sebepleri

Blockchain.com’a göre, Bitcoin ağının toplam hash oranı (TH/s) 13 Mart’ta 180.67 milyon TH/s ile zirve yaptı. Daha sonra Nisan ayında %37 oranında bir sekme oldu. Son olarak, Sichuan madencilerinin çevrimdışı olduğu gün olan 16 Mayıs’tan bu yana, toplam hash oranı 172.36 milyon TH/s’den 150.653 milyon TH/s’e düştü.

- Sponsorlu Reklam-

Bitcoin, Çin, BTC, mining
Kaynak: Blockchain

Çin maden tesislerinin büyüklüğü ve kapatılmasının sonuçları, toplam madenci geliri üzerinden de görülebilir.

Zincir-içi analiz sitesi Glassnode’a göre, toplam madenci geliri 1.23 milyar dolardan 692.16 milyon dolara düştü ve bu geri çekilme neredeyse %50’lik bir orana işaret ediyor.

Bitcoin, Çin, BTC, mining
Kaynak: Glassode

Bu tam da Bitcoin’in Çarşamba günü erken saatlerde 37.000 dolara düştüğü zamandı. Elon Musk ve toplu vadeli işlem tasfiyeleri kesinlikle geçen haftanın başlarında kitlesel bir satışa yol açan faktörler olsa da, Sichuan’daki elektrik kesintisi muhtemelen bu haftayı kırmızıya boyamaya neden oldu.

Sichuan Eyalet şebekesi, Sichuan bölgesindeki mevcut güç sınırlamalarının ne zaman kaldırılacağına dair bir zaman çizelgesi duyurmadı. Bununla birlikte, China Times’ın bir haberinde, Bitcoin madencilerinin 25 Mayıs’tan sonra çevrimiçi hale gelebileceğini açıklandı.

İlginizi çekebilir: Çin’den Gelen Açıklamaların Arkasından Bitcoin Düştü

(Visited 396 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,312.00 4.26%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,180.07 4.61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 482.37 6.97%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.03 4.28%
solana
Solana (SOL) $ 198.57 5.54%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 5.61%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.05 3.96%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.301923 28.67%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000074 38.73%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.59 3.09%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.92 3.26%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.62 4.02%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.32 2.96%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.69 4.09%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.85 2.64%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.92 12.65%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.46 3.41%