Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve Blockchainİngiltere Merkez Bankası başkanı, CBDC bankacılıkta yeni çağın başlangıcı!

İngiltere Merkez Bankası başkanı, CBDC bankacılıkta yeni çağın başlangıcı!

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) bizi bankacılıkta bir sonraki çağa taşıyacağına inanıyor.

- Sponsorlu Reklam-

Merkez Bankası, CBDC, dijital para

Bank for International Settlements’ın Londra lokasyonunun açılışındaki konuşmasında Andrew Bailey, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, merkez bankalarının dijital para birimi (CBDC) fikrini benimsemeye başlamasından memnun olduğunu belirtti.

Dijital para birimleri ile alakalı beklentilerini şu açıklama ile dile getirdi:

         ‘‘Bu gerçekleşirse, merkez bankacılığı tarihinin en temel yeniliklerinden                biri olacak”

“Bizi yeni bir döneme taşıyacak”

İngiltere merkez bankası, kendi dijital para birimini araştırdığı gerçeğinden çekinmedi. Sonunda, dijital para, ödeme şekli olarak nakit ve kredi kartının yerini alabilir. İngiltere, Birleşik Krallık’a bir CBDC sunup sunmayacağı konusunda henüz bir karar vermemiş olsa da, şu anda hissedarlar ile artıları ve eksileri üzerinde düşünüyor. 

Bailey açıklamaya devam etti:

”Ödeme aracı olarak stabil koinler ve merkez bankası dijital para biriminin ortaya çıkan teklifleri, merkez bankaları, hükümetler ve bir bütün olarak toplumun dikkatlice düşünmesi ve ele alması gereken bir dizi sorun oluşturdu.”

BoE, işlevli bir CBDC arayışında yalnız değil

- Sponsorlu Reklam-

İngiltere ve diğer bazı ülkeler finansal sistemlerini modernize etmek için CBDC’leri araştırırken, birkaç ülke önemli bir başlangıç ​​yapıyor.

Çin, ülke çapında bir CBDC’nin piyasaya sunulmasına yönelik yarışta bariz bir favoridir. Dijital yuan , 2014’ten beri geliştirilmekte, ancak ürün henüz büyük ölçekte piyasaya sürülmedi. Bunun yerine, şu anda onlar Çin çevresindeki belirli bölgelerde test ediliyor.

En son, Şangay, piyango tarzı bir sistemde dijital yuan olarak 3 milyon doların üzerinde ücretsiz dağıtılacağını duyurdu. Aynı hafta Pekin, devam eden testlerin bir parçası olarak her birinde 200 dijital yuan bulunan 200.000 zarf dağıttı.

CBDC’ye doğru büyük hamleler yapan bir diğer ülke de Bahamalar. Bir PwC raporuna göre , Karayip adası CBDC satışı geliştirmede dünyada bir numara. Bahama Kum Doları zaten canlı ve kullanımda olduğu için kazanıyor. Bahamalar’daki pilot programların yaklaşık %25’i uygulama aşamasına geçmiştir.

PwC, CBDC satışı gelişiminde Kamboçya’yı, Çin ile birlikte üçüncü sırada yer alıyor. Kamboçya Ulusal Bankası, para birimi Bakong’u 2018’de geliştirmeye başladı ve Bahamalar dışında “canlı” olan diğer tek proje olarak kabul ediliyor.

İlginizi çekebilir: SushiSwap Tekrar Saldırıya Uğradı

(Visited 80 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,823.00 4.83%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,213.30 4.83%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 485.54 6.26%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.03 2.02%
solana
Solana (SOL) $ 200.12 4.95%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 4.35%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 42.95 2.58%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.307427 29.08%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000077 30.68%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.87 3.14%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 64.79 3.29%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.68 2.49%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.16 2.06%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 189.58 2.46%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.85 0.35%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.99 13.80%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 127.37 3.32%