Cumartesi, Kasım 27, 2021
TR Unsafe SG Сloudminer static v2 970x250 Custom size 1
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainIMF: Merkez Bankaları Dijital Çağda Baskılarla Yüzleşecek

IMF: Merkez Bankaları Dijital Çağda Baskılarla Yüzleşecek

- Sponsorlu Reklam-

IMF: Merkez Bankaları Dijital Çağda Baskılarla Yüzleşecek

Uluslararası Para Fonu (IMF), merkez bankası para birimlerinin hızla dijitalleşen bir finansal sistemde büyük engellerle karşılaşacağını tahmin ediyor.

Yeni bir blog postta IMF, dijital para birimleri ve finans sektörü hızla geliştikçe kamu ve özel sektörün çatışacağını, merkez bankalarına yenilik yapmak ve teknoloji güçlerine ayak uydurmaları için baskı uygulayacağını söylüyor.

“Bugünün, hatta yarının parasının, ertesi günün ihtiyaçlarını karşılaması pek olası değil… Teknolojideki değişimin hızına ayak uydurmak, kullanıcı ihtiyaçları ve özel sektör rekabeti merkez bankaları için zorlayıcı olacak…

728x90 QR
320x100 QR

Merkez bankalarının bu nedenle, merkez bankası dijital paralarını baskın ve tercih edilen bir araç olarak kullanıcıların cüzdanlarında tutmak için daha çok Apple ve Microsoft gibi olmaları gerekirdi. Bunların çoğu, her merkez bankasının tutarlı ve önemli ölçüde yenilik yapma yeteneğine ve isteğine bağlıdır. Teknolojik değişime, hızla gelişen kullanıcı ihtiyaçlarına ve özel sektör inovasyonuna ayak uydurmak kolay bir başarı değil.”

Daha Fazlasını Oku: FalconX CEO: Bitcoin Enflasyonist Ortam İçin Bir Koruma Aracı!

IMF: Özel Sektör Varlıkları Merkez Bankası Para Birimine Dönüştürülmeli

IMF, merkez bankalarının hızlı tempolu dijital para devrimi ile rekabet etmelerinin en iyi yolunun, özel sektörün varlıklarını bir merkez bankası para birimine dönüştürebileceği bir sistem kurmakta yattığına inanıyor.

“Cevap, temel bir simbiyotik (ortakyaşam) ilişkide yatıyor: özel parayı, banknotlar ve madeni paralar veya belirli bankalar tarafından tutulan merkez bankası rezervleri gibi tamamen güvenli ve likit kamu parasına dönüştürme seçeneği…

Kısacası, ister banka hesabı isterse başka bir şey olsun, özel olarak verilen paranın istikrarı, birlikte çalışabilirliği, yenilikçiliği özel olarak ihraç edilen paranın çeşitliliği için gereklidir. Sadece özel paraya sahip bir sistem çok riskli olur. Ve sadece merkez bankası para birimine sahip biri önemli yenilikleri kaçırabilir. Her bir para biçimi, günümüzün ikili para sistemini sağlamak için diğerinin üzerine inşa edilir. Bize iyi hizmet eden bir denge.”

Bugünün toplumunda olduğu gibi IMF, merkez bankaları dijital para birimleri ihraç ederken bile kamu ve özel sektör arasındaki ikili para sisteminin işlemeye devam edebileceğini iddia ediyor.

“Ülkeler Merkez Bankasının dijital para birimleri ile ilerliyorsa, özel sektörden nasıl yararlanacaklarını düşünmelidirler. Bugünün ikili para sistemi dijital çağa kadar uzatılabilir. Merkez Bankası para birimi, düzenleme, denetim ve gözetim ile birlikte ödeme sisteminin istikrarını ve verimliliğini pekiştirmek için gerekli olmaya devam edecektir.

Ve özel olarak verilen para, bu temeli yenilik ve çeşitlilikle tamamlayabilir. Belki de bugün olduğundan daha fazla. Merkez bankalarının para temininde özel sektör ile kamu sektörünün katılımı arasındaki sürekliliği sona erdirmeye karar vermesi, ülkeye göre değişecek ve sonuçta tercihlere, teknolojiye ve düzenlemenin etkinliğine bağlı olacaktır.”

 

(Visited 3 times, 1 visits today)

Bu trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal bilgi yayıncısıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti sunmaz. Yayınlanan yazılar yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı değildir. İçeriklerde analist ve yatırımcıların grafik, bilgi ve yorumları kullanılmakta olup, aktarılan yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu yorumlar mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Kripto para işlemleri çok riskli işlemler olup, paranızın bir kısmını veya tamamını kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakdailyhodl
metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 76 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 54,576.00 0.27%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,122.88 1.14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 596.92 3.35%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.55 0.99%
solana
Solana (SOL) $ 196.16 3.95%
xrp
XRP (XRP) $ 0.948915 0.10%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 35.20 0.01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.206839 3.11%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039 1.56%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.95 7.81%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 107.68 1.34%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 24.35 2.23%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 19.75 2.49%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 195.82 0.45%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.66 2.36%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.68 1.84%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 128.34 1.57%