Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainIMF kripto paraları bombaladı!

IMF kripto paraları bombaladı!

- Sponsorlu Reklam-

Imf kripto, imf

IMF kripto varlıkların hızlı büyümesinin tüketicinin korunması ve finansal bütünlük açısından risk oluşturduğunu açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) yatırımcılara bu yılki kripto patlamasının finansal istikrarları açısından risk oluşturabileceği konusunda bir uyarıda bulundu.

IMF kripto paralara ilişkin yeni bir blog yazısında, piyasanın 2020’den bu yana on kat büyümesine rağmen, dijital varlık piyasası hala büyük ölçüde düzensiz olduğu için yatırımcıların hala sahte kripto varlıklara veya terk edilmiş projelere yenik düşebileceğini söylüyor. Blog yazısında şöyle belirtiliyor:

            “Sınırlı veya yetersiz açıklama ve gözetim göz önüne alındığında tüketici koruma riskleri önem teşkile etmeye devam etmektedir. Örneğin, çeşitli borsalarda 16.000’den fazla token listelenmiştir ve bugün yaklaşık 9.000’i canlıdır; geri kalanı ise bir şekilde kaybolmuştur.

Örneğin, bir çoğunun birimi yok veya geliştiriciler projeleri terk etmişler. Bazıları muhtemelen sadece spekülasyon amaçlı ve hatta düpedüz dolandırıcılık amacıyla oluşturulmuş.”

IMF, kripto benimseme sürecinin hızlandığını ve bir ülkenin merkez bankasının para politikasını etkileme yeteneğini dahi etkileyebileceğini de şöyle söylüyor:

“İleriye baktığımızda, yaygın ve hızlı benimseme, yerleşiklerin yerel para birimi yerine kripto varlıkları kullanmaya başladıkları ekonomide dolarizasyon güçlerini güçlendirerek veya bu durumda kriptolaştırma ile önemli zorluklara yol açabilir.

Kriptolaşma, merkez bankalarının para politikasını etkin bir şekilde uygulama yeteneğini azaltabilir. Ayrıca, örneğin döviz uyuşmazlıklarından kaynaklanan fonlama ve ödeme gücü riskleri yoluyla finansal istikrar riskleri de yaratabilir.”

- Sponsorlu Reklam-

IMF ayrıca kripto para birimlerinin vergilerden kaçmak için kullanılabileceği ve ayrıca para biriminden elde edilen devlet kârını azaltma potansiyeline sahip olabileceği konusunda da  şöyle uyarıyor:

“Kripto varlıkların vergi kaçakçılığını kolaylaştırma potansiyeli göz önüne alındığında, mali politikaya yönelik tehditler de yoğunlaşabilir. Ve senyoraj (döviz çıkarma hakkından tahakkuk eden kar) da düşebilir. Kripto varlıklara olan talebin artması, döviz piyasasını etkileyen sermaye çıkışlarını da kolaylaştırabilir.”

 

(Visited 379 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kaynakdailyhodl
kurbaga
Cryptoman
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Cryptoman 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. İyi düzeyde İngilizce bilen Cryptoman, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 62,093.00 1.2%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,753.17 1.97%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 485.16 3.31%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.13 0.62%
 • solanaSolana (SOL) $ 157.24 1.1%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.12 1.86%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.247550 4.09%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 35.83 0.36%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.46 1.36%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 185.27 0.94%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 55.33 0.8%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.68 2.85%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 609.93 0.14%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.48 2.75%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003586 0.42%