Çarşamba, Ekim 20, 2021
gzhsfau

ICO NEDİR?

- Sponsorlu Reklam-
ico nedir 60211be9807b2

ICO NEDİR?

İlk Coin Arzı (ICO) kripto paraların kullanıldığı bir fon toplama yöntemidir. Kullanımı en çok blockchain platformlarını, ürünlerini ya da hizmetlerini tam olarak geliştirmemiş projeler arasında popülerdir. Ödemeler genellikle Bitcoin ya da Ethereum ile yapılır fakat bazı durumlarda itibari paralar da kabul edilir.

Yatırımcılar, şirketin başarılı olacağı ve talep yaratarak tokenlarının değerini yükselteceği beklentisi ve umuduyla ICO’lara katılımcı olur. Diğer bir deyişle, belirli bir kripto para projesinin erken katılımcıları olarak iyi bir yatırım getirisi (ROI) elde etmeyi umarlar.

Açılımı  Initial Coin Offerings yani İlk Coin Arzı olan ICO için bir tür kripto paraların toplandığı dijital fon diyebiliriz. Genel olarak Bitcoin ve Ethereum ile ödeme yapılan bu fon, yatırımcılarla kripto para geliştiricilerini ve yardım almak isteyen şirketleri bir araya getirme görevi görüyor.

Initial Public Offering (IPO) yani İlk Halk Arzı ile iki farkı vardır. İlki ICO’da yapılan yatırımlar sadece kripto para birimleri ile yapılabilir. Diğeri ise ICO’da bir şirkete yatırım yapan yatırımcılar, bu şirketten pay almazlar.

Ethereum’un teknolojisi olan ERC-20 teknolojisi kullanan ICO, 2013 yılında ciddi anlamda ün kazanmış ve fon değerini 5.1 milyar dolara ulaştırmıştı. Bu rakam 2014 yılında 16 milyar dolara ve 2015 yılında da 35 milyar dolara çıktı.

ICO Nasıl Çalışır?

Bir ICO genellikle IPO (İlk Halka Arz) ile kıyaslanır. Fakat, bu kıyaslama oldukça yanıltıcıdır. IPO’lar genellikle bilinen şirketlerin fon yaratmak için hisselerinin bir kısmını satmaları amacıyla kullanılır. Bunun aksine ICO’lar şirketlerin ilk aşamalarında projeleri için para toplamalarını sağlayan fon yaratma mekanizmalarıdır ve tokenları satın alan yatırımcılar şirketin herhangi bir yüzdesine sahip olmazlar.

- Sponsorlu Reklam-

Genellikle, ICO tokenları Ethereum blockchain’i üzerinde ERC-20 token standardını takip ederek yaratılır, bu yüzden de ERC-20 tokenları olarak bilinirler. ICO’nun çalışma mantığı, blockchain ile aynıdır. Tek farkı Bitcoin’in değil, Ethereum’un blockchain algoritmasını kullanır. Zira ICO, Ethereum’un blockchain teknolojisi ERC-20’yi kullanarak kendi bünyesinde belli coinler üretir. Bu coinler de satılık olarak listelenir.

Fona yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da bu coinleri satın alarak yatırımlarını yaparlar. Ama ödemeyi Ethereum veya Bitcoin ile yapabilirler.

Startup kurucularının kendi tokenlarını yarattıktan sonra yatırımcıları ICO’larına katılarak projelerine destek olmaya ikna etmeleri gerekir. Bu da genellikle şirket hedeflerinin ve yeni ekosistemin nasıl çalışacağının anlatıldığı bir whitepaper’ın oluşturulmasıyla gerçekleştirilir. Şirket kurucuları bu whitepaper’ı ICO’ya katılan kişiler hakkında bilgilerin bulunduğu ve kripto para projelerinin neden başarılı olacağına inandıklarını anlatan bir web sitesi ile birleştirebilirler.

ICO Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Noktalar

 • İlk ​​Para Teklifleri (ICO’lar), genellikle kripto para birimi ve blockchain alanı ile ilgili ürün ve hizmetler sunmak isteyen ve yeni başlayanlar tarafından kullanılan popüler bir para toplama yöntemidir.
 • ICO’lar stoklara benzer, ancak bazen sunulan bir yazılım hizmeti veya ürün için faydaları vardır.
 • Bazı ICO’lar yatırımcılar için büyük getiriler sağlamıştır.
 • Bir ICO’ya katılmak için, genellikle önce dijital bir para birimi satın almanız ve kripto para cüzdanlarının ve borsalarının nasıl kullanılacağı hakkında temel bir anlayışa ve bilgiye sahip olmanız gerekir.
 • ICO’lar çoğunlukla düzensizdir, bu nedenle yatırımcılar ICO’ları araştırırken ve yatırım yaparken yüksek derecede dikkat ve özen göstermelidir.

ERC20 Standardı

Ethereum ağında bir ICO başlatan tokenlerin çoğu ERC20 standardını takip ediyor. Bu standart, tüm ERC20 belirteçlerinin uyması gereken bir dizi programlama kuralını etkili bir şekilde özetlemektedir. Akıllı sözleşmeler ICO’ların bel kemiğidir.

Proje, katkıda bulunduğunuz bitcoin veya etheri alır. Bunun karşılığında projenin kripto para birimini alırsınız. Bazı durumlarda, proje minimum bağış toplama hedefine ulaşmazsa yatırımınızı geri alırsınız. Akıllı sözleşmeler, tüm bu görevleri otomatik olarak ve aracıya ihtiyaç duymadan yerine getirir.

Yasal mı?

ICO’lar hakkındaki düzenlemeler ülkeden ülkeye değişmektedir. İsviçre ve Malta gibi ülkeler mevzuata daha ilerici bir yaklaşım getirirken, ABD gibi diğerler ülkeler hala düzenlemeler üzerinde çalışıyorlar.

ICO’nun yasallığı zaman zaman tartışmalara konu olur. İdeal olarak, kripto paralar bir finansal varlık olarak değil, diğe bir dijital varlık olarak satılır. Bu yüzden ICO’ya sıklıkla “kalabalık satışı” denir. İşler belgesiz yürümektedir ve sözlü güvene dayanır.

ICO, şu anda çoğunlukla gri bir bölgede gerçekleştirilmektedir. Gelecekte büyük olasılıkla yasal düzenlemeler yapılacaktır ki çoğu kişiye göre bu şarttır.

 

(Visited 10 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Önceki İçerikEthereum (ETH) Nedir ?
Sonraki İçerikDEFI NEDİR?
metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,915.00 3.14%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,861.97 1.66%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 483.58 0.43%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.10 1.55%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.21 0.86%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.58 1.4%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.243546 1.38%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 37.87 4.21%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.04 0.49%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.96 1.07%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 56.87 2.13%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 26.04 0.15%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 614.80 0.18%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.46 2.14%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003596 0.3%