Pazartesi, Ekim 25, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainHindistan'da Kripto Paralara Olan İlgi Patlama Yaşıyor

Hindistan’da Kripto Paralara Olan İlgi Patlama Yaşıyor

- Sponsorlu Reklam-

Hindistan'da Kripto Paralara Olan İlgi Patlama Yaşıyor

Hindistan, son aylarda Bitcoin’in ( BTC ) ve diğer kripto para birimlerinin gelecekteki yasal statüsü ile ilgili yoğun spekülasyonlara konu oldu.

Şubat ayında ismini vermek istemeyen Bloomberg’e konuşan Hintli bir kaynak, kripto para biriminin tüm biçimleriyle kullanımının yakında parlamentoda çıkarılması beklenen yeni bir yasayla yasaklanacağını iddia etti.

Maliye bakanı Nirmala Sitharaman CNBC’ye kripto para birimleri üzerindeki kapsamlı bir yasağın abartıldığını söylediğinde korkular bir şekilde yatıştırıldı. Ayrıca bekleyen herhangi bir düzenlemenin çok daha “kalibre edilmiş” bir yaklaşım gerektireceğini ekledi.

Nisan’ın ilk haftasında Hindistan’ın en büyük kripto borsalarından biri olan WazirX’te kaydolma rakamlarının büyük bir artış yaşanmasının sebeplerinden biri de bu kalibrasyon vaadi olabilir. WazirX İletişim Müdürü Priyanka Sharma, platforma Nisan 2021’in ilk altı gününde, geçen senenin ilk altı ayından daha fazla kişinin kayıt olduğunu söyledi.

Bir başka Hint kripto borsası CoinDCX’in Kıdemli Halkla İlişkiler Yöneticisi Aheli Raychaudhuri, 2021’nin ilk çeyreğinde, 2020’nin son aylarına kıyasla kayıt olanların sayısının iki katına çıktığını söyledi.

Ülke çapında gelebilecek bir kripto yasağı üzerindeki korkudan kaynaklanan karamsarlık, dünyanın diğer bölgelerindeki gelişmelerin yol açtığı iyimserlikle beraber dengelenmiş gibi gözüküyor.

Sharma’ya göre, PayPal, Tesla ve MicroStrategy gibi büyük şirketlerin Bitcoin ve başka kripto para birimleri gibi koinleri benimsemesi, Hindistan’da fark edildi. Sharma ayrıca COVID-19 karantinasının da kriptoya olan isteğin artması üzerinde oynadığı rolden de bahsetti:

- Sponsorlu Reklam-

“Bu büyüme, son 12 ayda Hindistan kriptosundaki olumlu hareketlerin doruk noktasıdır. Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin bankacılıktaki yasağı kaldırmasıyla başlayan pandemi karantinası, daha çok insanı kripto hakkında öğrenmeye yöneltti. Bu olayı da Tesla, MicroStrategy, Square, PayPal ve Visa’nın kriptoya girmesi gibi olumlu küresel haberler takip etti.”

İlginizi çekebilir: Hindistan Maliye Bakanı: Hindistan’da Kripto Yasağı Yok!

WazirX ve Coin DCX’e yeni kayıtlar son dönemde önemli artış kaydetti

Hindistan'da Kripto Paralara Olan İlgi Patlama Yaşıyor

Halka açık uzantılardan alınan veriler, son altı ay içerisinde WazirX web sitesine yapılan ziyaretlerin %630 arttığını gösteriyor. Bu rakam, yaklaşık 500.000 ziyaretçiden, aylık 4 milyon ziyaretçinin üzerine çıktı. Sharma en fazla yeni kayıt akışının 20 ila 30 yaş arası kullanıcılardan geldiğini söyledi. Ayrıca kripto para yasaları kabul edildiğinde, insanların düzenleyicilerin hoşgörülü bir yaklaşım sergileyeceğine güvendiğini söyledi.

Bu trendin benzerini, Kasım 2020’den beri ziyaretçi sayısını üç katına çıkaran CoinDCX’te de görmek mümkün. Raychaudhuri’ye göre, yeni kayıtların çoğunluğu 18 ila 34 yaş aralığında yaşandı.

Yetkililer tarafından yasanın yürürlüğe giremeyeceği üzerine henüz herhangi bir somut kanıt sunulmasa da Sharma, Şubat’ta bakanlıktan sızan bilgiler doğrultusunda oluşan korku, belirsizlik ve şüphenin (kısaca FUD) neredeyse ortadan kaldırıldığına inanıyor:

“Son olarak, kripto yasası henüz bakanlığa sunulmadı. Yani sonuç olarak, Şubat ve Mart 2021’de oluşan FUD tamamen ortadan kalktı. Ayrıca Maliye Bakanı’mızın da Hindistan’ın kriptoyu yasaklamayacağı ve bu sektöre yönelik ölçülü bir yaklaşım sergileyeceği hakkında yaptığı açıklama da buna yardımcı oldu.”

Bu şekilde düşünen yalnızca Hint kripto borsaları değil. Önde gelen Amerikan kripto borsası Coinbase, yakın zamanda Hindistan’da bir işe alım süreci başlattı ve bazı bilgi işlem (IT) ve mühendislik hizmetlerinin merkezlerini Hindistan’a geçireceği planını açıkladı.

Raychaudhuri, özellikle Hindistan Merkez Bankası’nın bankacılık kurumları üzerine yerleştirdiği kripto yasağı kararının Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından geri çevrilmesini takiben Hindistan’da bütün sene boyunca kriptoya olan talebin arttığını söyledi.

Raychaudhuri şunları ekledi:

“Şu an, Mart 2020’den beri Hindistan’da ortaya çıkan 750.000’den fazla yatırımcı ve 340’tan fazla kripto girişimi var. Ek olarak, trading hacimleri de Mart 2020 sonrasında %500 büyümüş durumda.”

WazirX CEO’su Nischal Shetty, yakın zamanda diğer endüstri liderlerine katılarak, kanun yapıcılar tarafından dikkate alınacaklarını umdukları bir düzenleyici çerçeve oluşturuyor.

(Visited 5 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,666.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,175.18
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 488.46
cardano
Cardano (ADA) $ 2.16
solana
Solana (SOL) $ 218.43
xrp
XRP (XRP) $ 1.10
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.79
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.266502
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039
terra-luna
Terra (LUNA) $ 43.23
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 68.04
chainlink
Chainlink (LINK) $ 32.34
uniswap
Uniswap (UNI) $ 26.48
litecoin
Litecoin (LTC) $ 196.34
algorand
Algorand (ALGO) $ 2.00
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.66