Çarşamba, Ekim 20, 2021
gzhsfau
Ana SayfaBitcoinHalvingler BTC Fiyatını Nasıl 400.000 Dolara Getirecek?

Halvingler BTC Fiyatını Nasıl 400.000 Dolara Getirecek?

- Sponsorlu Reklam-

Halvingler BTC Fiyatını Nasıl 400.000 Dolara Getirecek?

Blok ödülündeki programlı azalma, aşırı derecede yükselen fiyat hareketine dair kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet yaratıyor.

Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde, değeri çok azdı. Laszlo Hanyecz’in iki büyük pizza için 10.000 BTC ödediği ve Bitcoin’in değerinin birkaç sentten artmasına yol açan bir olaylar zincirini harekete geçirdiği meşhur “Pizza Günü” olayına kadar sadece birkaç dolara binlerce Bitcoin alınıp satıldı. On yıldan biraz daha uzun bir süre içinde 60.000 dolar fiyatı gördü.

Bitcoin, o zamandan beri uzun bir yol kat etti, büyük kurumsal kurumlar, yatırım yapılabilir bir varlık olarak değerini önce reddetti, sonra bizzat kendileri yatırım yapmaya başladı. Son zamanlarda PayPal, platformunu kullanan milyonlarca tüccar ile Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanmaya başladı, Paris Hilton gibi ünlüler topluluğa katıldı ve Bitcoin daha da büyümeye hazır duruyor.

Bitcoin’in geçmiş performansını analiz ederek, değerinin bir sonraki adımda nereye gideceğine dair bir fikir edinmek imkansız değil. 1 milyon dolara kadar büyüyen Bitcoin gibi birçok cesur tahmin olsa da her yarılanma dönemi performansını analiz etmek daha doğru olacaktır.

Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in son 11 yıldaki değerini yarılanma devri adı verilen dört ayrı bölümde inceliyor:

Halvingler BTC Fiyatını Nasıl 400.000 Dolara Getirecek?

Tabloda belirtildiği gibi, her dönem bir öncekinden 20 kat daha büyük ve her yarılanma olayı yani halving arasındaki süreleri kapsıyor. Her bir dönemi analiz ederken ve karşılaştırırken, net bir eğilim ortaya çıkıyor.

- Sponsorlu Reklam-

Başlıklar

1.Dönem: Genesis Bloğu (3 Ocak 2009 ve İlk Halving Arası (28 Kasım 2012)

İlk dönemde, Bitcoin, 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından ilk kez piyasaya sürüldükten sonra temelini buldu. Erken benimseyenlerin devreye girdiğini ve Laszlo Hanyecz’in 10.000 BTC pizzasının fiyatını güçlendirmesiyle dolar bazlı bir değerin oluştuğunu görmek birkaç ay sürdü. Bu süre zarfında, Bitcoin değeri 0,00 $ ‘dan 29.02 $’ a kadar yükseldi, erken kullanım forumlar üzerinden alım satımlarla gerçekleşti.

2.Dönem İlk Halving (28 Kasım 2012) ve İkinci Halving Arası (9 Temmuz 2016)

İkinci dönemde, Bitcoin daha fazla benimsenmeye başladı. Mt. Gox borsası zaten 2010 yılında kurulmuştu ve 2011’de birkaç hack ile bazı tartışmalar görmüştü, 2013 ve 2014’ün başlarında yani hack olayı yaşanmadan önce, tüm Bitcoin işlemlerinin yüzde 70’i burada görülüyordu. Binlerce Bitcoin çalındığında değerde büyük bir düşüş oldu. Bitcoin’i yasadışı faaliyetlerle ilişkilendirmesine neden olan meşhur İpek Yolu ve İpek Yolu 2.0 platformları olayı yaşandı. İkinci dönemde, Bitcoin’in değeri 12,33 dolardan 1,134,93 dolara kadar işlem gördü.

3. Dönem Üçüncü Halving (9 Temmuz 2016) ve Dördüncü Halving Arası (11 Mayıs 2020)

Üçüncü dönemde BTC’nin benimsenmesi daha da yüksek seviyelere taşındı. Dünyanın en büyük yatırımcıları ve kurumlarının birçoğunun iyi bir varlık ve iyi bir değer deposu olarak Bitcoin hakkındaki görüşlerini değiştirmesiyle nihayet dikkat çekti. Bitcoin’in, 2017’nin sonlarında 526.98 $ ‘dan 19.640.51 $’ lık meşhur zirvesine yükselişi, daha sonraki değer düşüşü gibi olaylar geniş bir kitleye hitap etmesine neden oldu. Bitcoin ticaretinin değişken olduğu açıklığa kavuşsa da, varlık yöneticileri ve ortalama insanlar Bitcoin’i bir varlık olarak gördüler.

4. Dönem Dördüncü Halving (11 Mayıs 2020) ve Beşinci Halving Arası (2024’ün ikinci yarısı)

Şu anda kendimizi dördüncü çağda buluyoruz. MicroStrategy ve Tesla gibi halka açık şirketler bilançolarına Bitcoin ekledi, neredeyse her ay yeni zirvelere ulaşılıyor ve saygın yatırımcılar yakın gelecekte 1 milyon dolara kadar çıkabileceğini öne sürüyor. Bitcoin son dönemle aynı yörüngeyi takip ederse, yatırımcılar mümkün olduğunca yüksek bir kar elde etmeye çalışırken neredeyse ani bir değer düşüşü görmeden önce bir kez daha 400.000 doların üzerine çıkabileceği tahmin ediliyor. Bitcoin gerçekten de bu yörüngeyi takip ederse, 2021’in sonundan önce çok büyük bir yükseliş görebileceğimiz muhtemel.

Mevcut Durum ve Geleceğin Getirecekleri

Açıktır ki, zaman içinde bir yarılanma meydana geldiğinde, Bitcoin’in birçok beklentinin ötesinde, tüm zamanların en yüksek seviyesine dramatik bir yükseliş gördüğü açıktır. Bu zirveye ulaşır ulaşmaz, birçok kişi karlarını toplamak için yatırımlarını satmaya başlar ve Bitcoin büyük bir düşüş yaşar. Bitcoin’in değeri düzenli pump görür ve sonunda yeni bir dip ile stabilize olana kadar düzenli düşüşler izler. Birkaç ay boyunca, ikinci bir artış başlayana kadar nispeten yatay işlem görür. Fakat bu düşüşler artık eskisi gibi dramatik değil.

Son birkaç yılda milyonlarca Bitcoin satın alan büyük kurumların ve yatırımcıların çoğu, Bitcoin yeterince yüksek bir değere ulaştığında varlıklarını satacak. Aynı şey, yeni çıkarılan tokenlerini satmak yerine biriktirmeye başlayan madenciler için de söylenebilir. Bu durumda, bu dönemde sonuncusu ile aynı eğilimi izlersek, Bitcoin 350.000 ila 450.000 $ arasında bir yerde zirveye ulaşabilir. Bitcoin’in bu yeni zirveyi görmesi aylar, hatta bir yıl sürebilir, ancak bu yılın ilerleyen zamanlarında görülme ihtimali de var.

Oldukça açık olan bir endişe, halka açık işlem gören şirketlerin bilançolarına Bitcoin eklemesi. Bu, Bitcoin’in bir varlık olarak benimsenmesi ve meşrulaştırılması açısından harika. Fakat bu dev şirketlerin hissedarları var ve yapacakları satış işlemleri sıradan yatırımcı için bir tehlike oluşturabilir. Sonuçta ellerinde milyarlarca dolarlık BTC var.

MicroStrategy’ye örnek olarak bakmaya devam edelim. Şirketin piyasa değeri 6,75 milyar doların biraz üzerinde olmakla birlikte şu anda 5 milyar doların üstünde ve 90.000’den fazla Bitcoin tutuyorlar. Bitcoin 400.000 $ ‘lık bir yüksekliğe ulaşırsa, BlackRock, Morgan Stanley ve Vanguard şirketin hisselerinin yüzde 30’undan fazlasına sahip olduğundan hissedarlar anında satış gerçekleştirebilir. Bu, piyasayı sular altında bırakabilecek 90.000’den fazla Bitcoin’dir. Aynı şey diğer birçok halka açık şirkette de olabilir ve BTC değerini tehdit edebilir.

(Visited 7 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,909.00 1.78%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,849.20 0.26%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 483.94 2.31%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.09 2.91%
 • solanaSolana (SOL) $ 155.85 1.98%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.27 0.37%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.243043 3.94%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 38.50 4.34%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.86 1.65%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.00 2.68%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.04 1.11%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.96 0.9%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 611.20 1.36%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.45 3.43%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003587 1.3%