Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKriptopediGraph (GRT) Nedir ?

Graph (GRT) Nedir ?

- Sponsorlu Reklam-
graph grt nedir 6021310c7d615

Graph, Ethereum’dan başlayarak blok zincirlerinden gelen verileri endekslemek ve sorgulamak için merkezi olmayan bir protokoldür. Doğrudan sorgulanması zor olan verileri sorgulamayı mümkün kılar. Graph token (GRT) ise GRAPH platformunun kripto para birimidir.

Örneğin, popüler CryptoKitties dApp ile aşağıdaki soruları sormak nispeten daha kolaydır :
Belirli bir Ethereum hesabının kaç CryptoKitties var ?
Belirli bir CryptoKitty ne zaman doğdu ?

Bunun nedeni, bu okuma kalıplarının doğrudan kontrat tarafından sunulan balanceOf ve getKitty yöntemleri tarafından desteklenmesidir.

Ancak, diğer soruların cevaplanması daha zordur :
2018 Ocak ve Şubat ayları arasında doğan CryptoKitties’in sahipleri kimlerdir ?

Bu soruyu cevaplamak için, tüm doğum olaylarını işlemeniz ve ardından doğan her CryptoKitty için ownerOf yöntemini çağırmanız gerekir.

Bu nispeten basit soru için bile, bir tarayıcıda çalışan merkezi olmayan bir uygulamanın (dApp) yanıt alması saatler, hatta günler alır. Blockchain verilerini endekslemek zordur. Kesinlik, zincir yeniden yapılanmaları veya açılmamış bloklar gibi blok zinciri özellikleri, bu süreci daha da karmaşık hale getirir ve sadece zaman alıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda blok zinciri verilerinden doğru sorgu sonuçlarını almayı kavramsal olarak zorlaştırır.

Graph ise bunu, blockchain verilerini indeksleyip barındıran bir hizmetle çözüyor. Bu indeksler (alt grafikler yada diğer adı ile subgraph) daha sonra standart bir GraphQL API ile sorgulanabilir. Gelecekte, barındırılan hizmet, aynı yeteneklere sahip tamamen merkezi olmayan bir protokole dönüşecek.

Graph Nasıl Çalışır ?

- Sponsorlu Reklam-

Grafik, alt grafik bildirimi olarak bilinen alt grafik açıklamalarına dayanarak Ethereum verilerinin neyi ve nasıl indeksleneceğini öğrenir. Alt grafik açıklaması, bir alt grafik için akıllı sözleşmeleri, bu sözleşmelerde ki dikkat edilecek olayları ve olay verilerinin Graph veritabanında saklayacağı verilerle nasıl eşleneceğini tanımlar.

Bir alt grafik (subgraph) bildirimi yazdıktan sonra, tanımı IPFS’de saklamak için Graph CLI’yi kullanırsınız ve barındırılan hizmete bu alt grafik için verileri endekslemeye başlamasını söylersiniz.

Bu diyagram, Ethereum işlemleriyle ilgilenen bir alt grafik bildirimi dağıtıldıktan sonra veri akışı hakkında daha fazla ayrıntı verir.

Akış şu adımları izler :

* Merkezi olmayan bir uygulama, akıllı bir sözleşmeyle işlem yaparak Ethereum’a veri ekler.

* Akıllı sözleşme, işlemi işlerken bir veya daha fazla olay yayar.

* Ethereum’u yeni bloklar ve içerebilecekleri alt grafiğiniz için sürekli olarak tarar.

Bu bloklarda alt grafiğiniz için Ethereum olaylarını bulur ve sağladığınız haritalama işleyicilerini çalıştırır. Eşleştirme, Ethereum olaylarına yanıt olarak Graph Node’un depoladığı veri varlıklarını oluşturan veya güncelleyen bir WASM modülüdür.

Merkezi olmayan uygulama, düğümün GraphQL uç noktasını kullanarak blok zincirinden indekslenen veriler için düğümü sorgular. Sırayla GraphQL sorgularını, bu verileri almak için temel veri deposu için sorgulara çevirir ve mağazanın indeksleme yeteneklerinden yararlanır.

Merkezi olmayan uygulama, bu verileri son kullanıcılar için Ethereum’da yeni işlemler yapmak için kullandıkları zengin bir kullanıcı arayüzünde görüntüler ve döngü bu şekilde devam eder.

Kısacası ; internet evreninde bilgiye ulaşmak için nasıl Google’ı kullanıyorsak , Graph’ı da kripto dünyasında daha güvenli veri kaynaklarına ulaşmak ve bu kaynakları daha iyi yönlendirebilmek amacıyla Blockcahin’ler üzerinde arama yaparak kullanabiliyoruz.


graph grt nedir 6021310ea1679

ve

graph grt nedir 6021310f15d17

(Visited 13 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Volkan Demir
Volkan Demir
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Volkan Demir, iş hayatına özel bir bankada Kobi Bankacılığı Satış ve Pazarlama Yöneticisi pozisyonunda başladı. Daha sonra özel bir şirkette Finans Yöneticisi olarak çalışma hayatını devam ettirdi. Bitcoin Pizza Günü olarak anılan 22 Mayıs 2010 tarihinde kripto para dünyasına ilk adımını atan Demir, grafiklerin dostu, analiz uzmanı ve aynı zamanda iyi bir aşçıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,312.00 4.26%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,180.07 4.61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 482.37 6.97%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.03 4.28%
solana
Solana (SOL) $ 198.57 5.54%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 5.61%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.05 3.96%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.301923 28.67%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000074 38.73%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.59 3.09%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.92 3.26%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.62 4.02%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.32 2.96%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.69 4.09%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.85 2.64%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.92 12.65%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.46 3.41%