Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainFacebook'un Yeni Kripto Varlığı Kullanıcısıyla Buluşuyor

Facebook’un Yeni Kripto Varlığı Kullanıcısıyla Buluşuyor

- Sponsorlu Reklam-

Facebook’un Tartışmaları Kripto Varlığı, Piyasaya Sürülmeye Hazırlanıyor

İsviçre merkezli kâr amacı gütmeyen Diem Derneği, 2021’de ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin ile pilot uygulamaya geçmeyi düşünüyor. Dernek, Facebook’un dijital para birimi Diem’in geliştirme sürecini takip etmekle görevli.

Facebook’un planladığı bu pilot uygulama küçük ölçekli olacak ve öncelikle bireysel müşteriler arasındaki işlemlere odaklanacak. Facebook kendi dijital para birimi ile, kullanıcıların mal ve hizmet satın alması için ek bir seçenek geliştirmeyi planlıyor. Bu plan, Facebook’un kendi dijital para birimi 2019 yılında önerdiği beklentiden daha mütevazi bir yapıya sahip.

İlk Beklentiler

Facebook’un Tartışmaları Kripto Varlığı, Piyasaya Sürülmeye Hazırlanıyor

Facebook ilk olarak Haziran 2019’da Libra adı altında dijital para birimi projesini önerdi. Bu noktada, proje evrensel bir para birimi olarak hareket etme konusunda çok daha büyük bir hedefe sahipti. Değeri, USD ve EUR gibi egemen para birimlerinden oluşan bir sepete bağlı olacaktı.

Ancak, bir anda proje güçlü bir muhalefetle karşılaştı. Evrensel bir para biriminin hırsı ve Facebook’un erişiminin genişliği göz önüne alındığında, merkez bankaları ve politikacılar projeyi kınadılar. Söz konusu para biriminin parasal istikrarı tehdit edebileceğinden ve potansiyel olarak kara para aklamayı mümkün kılabileceğinden korktular. Facebook’un kullanıcıların gizliliğine öncelik verip vermeyeceği konusunda da endişeler vardı. Bu sorunda, projenin Visa ve Mastercard da dahil olmak üzere birçok büyük destekçisini kaybetmesine neden oldu.

İlginizi çekebilir: Paypal, Venmo ile Kripto İşlemlerine Başlıyor

Doların Hakimiyetine Bir Tehdit

- Sponsorlu Reklam-

Facebook’un Tartışmaları Kripto Varlığı, Piyasaya Sürülmeye Hazırlanıyor

Proje hakkında bir diğer önemli endişe, projenin ABD dolarının hakimiyetini tehdit etmeye yol açabileceğiydi. Facebook, Libra projesini açıkladıktan iki ay sonra, böyle bir etki oluşmaya başlamıştı.

O zamanlar, eski İngiltere Bankası Başkanı Mark Carney, küresel bir mal sepetini temel alan bir dijital para önerdi. Bu, potansiyel olarak doların dünyanın rezerv para birimi statüsünü sarsabilirdi.

ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olarak korunması, ABD’li politika yapıcılar için en önemli mesele olmaya devam ediyor. Bir Bloomberg raporuna göre, Biden yönetimi Çin’in dijital yuanının gelişimini yakından takip ediyor. ABD, Çin’in dijital yuanı yaptırımlardan kaçmak ve doların hakimiyetini tehdit etmek için kullanabileceğinden korkuyor. Buna ek olarak, ABD Merkez Bankası Başkanı, dijital dolara kaynak ayrılsa bile doların önemli rolünün altını çizdi.

İlginizi çekebilir: Paypal Kurucu Ortağı Thiel: Bitcoin Çinli Bir Silah Olabilir!

Diem İçin Bir Sonraki Adım

Facebook’un Tartışmaları Kripto Varlığı, Piyasaya Sürülmeye Hazırlanıyor

Libra projesi Diem olarak yeniden adlandırıldı ve bir ödeme lisansını güvence altına almak için İsviçreli mali düzenleyicilerle görüşüyor. Bu, dijital para biriminin ödemelerde kullanılması için ilk önemli adım olabilir.

Diem’in baş ekonomisti Christian Catalini konuyla ilgili şunları aktardı:

“Farklı işlevler ve farklı kullanım durumları, farklı alanlardaki uygulamaları aşamalı hale getireceğiz.”

Düzenleyiciden izin aldıktan sonra, Catalini az sayıda kullanıcıyla denemeye başlayacaklarını söyledi.

Kripto para birimleri gün geçtikçe daha çok benimsenirken ve merkez bankaları kendi dijital para birimlerini çıkartmaya çalışırken, Facebook’un Diem’i, sosyal medya platformunun 2.8 milyar aylık kullanıcısının ağ etkisinden yararlanacak.

İlginizi çekebilir: Forbes Kripto Milyarderlerini Açıkladı

(Visited 4 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,949.00 1.49%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,906.67 0.41%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 470.07 2.14%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.18 1.73%
 • solanaSolana (SOL) $ 167.26 4.46%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 42.46 2.61%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237420 0.72%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.89 1.99%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.98 1.41%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.60 1.75%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 58.28 1.77%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.45 0.08%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 623.18 1.33%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.51 1.51%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003705 0.5%