Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainEvergrande belirsizliği ile Bitcoin 2000 doları sildi

Evergrande belirsizliği ile Bitcoin 2000 doları sildi

- Sponsorlu Reklam-

Evergrande olayı, kripto, bitcoin düşüş

Son günlerde Çin’in dev gayrimenkul şirketi Evergrande ekonomi gündeminde ilk sırada yer alıyor.

Çin’in gayrimenkul sektöründeki önemli oyuncusu olan Evergrande firması, nakit akışında ortaya çıkan bozulmayla zora girdi. Mevcut durum itibariyle şirketin birikmiş borçları 300 milyar dolara ulaşmış durumda.

Şirketin, bu borç krizinin ortasında inşası devam eden konut ve ticari birim sayısı da 1,4 milyon civarında. Söz konusu mali sıkışıklık ve artan endişeler sosyal alanda da krizin tetiklenmesine yol açıyor. Yaklaşık 10 milyon kişi şirketin devam eden işlerini tamamlamasını beklerken, Çinli yetkililerin şirketle ilgili sessizliğini koruması, ülkede kızgın tasarruf sahiplerinin protestolar düzenlemesine yol açıyor.

Bu gelişmelerle birlikte küresel piyasalarda Çinli Evergrande şirketine ilişkin belirsizlikler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu hafta varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin yol haritasını açıklayacağı endişeleri, piyasaların bu haftaya satıcılı başlamasına neden oldu.

Bu arada dünya genelinde bu hafta birçok merkez bankasının para politikası toplantısı bulunurken, bazı bankaların artan enflasyon baskılarıyla şahinleşebileceği endişesi risk iştahını azaltıyor.

Ayrıca ABD Hazine Bakanı Yellen’ın  kaleme aldığı ve The Wall Street Journal’da 19 Eylül’de yayımlanan yazısında, Kongre’ye borç limitini yükseltme çağrısı yaptı. Aksi halde ABD’nin temerrüde düşeceğini belirten Yellen, ülkenin temerrüde düşmesinin, tarihi bir mali krizi tetikleyebileceği ifadelerini kullandı.

Peki kripto piyasasını bu gelişmeler neden etkiliyor?

tether

- Sponsorlu Reklam-

Stabilcoin ihraççısı Tether’de geçtiğimiz hafta, Çinli emlak şirketi Evergrande’ye ait ticari senetlerin olduğu dedikoduları dolaşmıştı. Fakat Tether yaptığı resmi açıklamada söz konusu şirkete ait herhangi bir borçlanma aracını yada menkul kıymeti elinde bulundurmadığını açıklamıştı.

Ancak bu gelişme sadece bir şirketle ilgili değil: Tether, Evergrande’nin kısa vadeli borçlanma senetlerinden herhangi birini özel olarak elinde tutmasa bile, şirketin yükümlülükleri büyük riskleri beraberinde getirebilir. Şirketin borcu, finansal kurumlar ordusuna yayılıyor ve bazı analistler, çöküşünün 13 yıl önce Büyük Durgunluğu başlatan Lehman Brothers’ın düşüşüyle ​​karşılaştırılabilir sistemik etkileri olacağından endişe duymalarına neden oluyor . Bu etkinin Çin’in ötesine yayılıp yayılmayacağına dair tartışmalar dönerken, ülke içindeki etkinin felakete yakın olacağına dair büyük çapta bir endişe hakim olmaya devam ediyor.

Bitcoin için düzeltici geri çekilme

City Index analisti Tony Sycamore, Ausbiz TV’ye verdiği demeçte, “Bu bir riskten kaçınma hareketidir” dedi . “Şu anda oynanmakta olan bir düzeltmenin üçüncü ayağı var.”

Bir Elliot Wave çerçevesinden bakarak Sycamore, BTC’nin daha yükseğe çıkmadan önce 40.000 ABD Dolar’ına kadar düşebileceğini tahmin etti.

Bitcoin’i büyük resimde hala seviyorum, bu yüzden bu benim için yükseliş trendinde düzeltici bir geri çekilme olur” ifadelerini kullandı.

Perth merkezli ThinkMarkets analisti Carl Capolingua, Evergrande üzerindeki belirsizliğin ve Hong Kong’un Hang Seng Endeksindeki kayıpların kripto pazarlarına sızdığını tweetledi.

Ayrıca BTC’nin uzun vadeli yükseliş trendinin bozulmadığını gördü, ancak kısa vadeli momentum kayboldu, diye yazdı. BTC 48.818 ABD Dolarına yükselene veya 42.582 ABD Dolarına düşene kadar piyasadan uzak durulması gerektiğini belirtti.

(Visited 227 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,248.00 0.37%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,877.57 0.5%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 468.30 1.3%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.20 1.03%
 • solanaSolana (SOL) $ 158.98 0.88%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.98 4.07%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237993 0.73%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 37.01 1.72%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 27.11 4.63%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 59.02 4.77%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 187.72 1.59%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.91 3.37%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 634.96 0.91%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.53 3.52%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003651 1.93%