Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaKriptopediEthereum (ETH) Nedir ?

Ethereum (ETH) Nedir ?

- Sponsorlu Reklam-
ethereum eth nedir 6021311329fbd

Vitalik Buterin tarafından akıllı kontrat yazma amaçlı kullanılan nesne yönelimli programa dili (solidity) ile tasaralanmış açık kaynaklı, zincirleme modeli merkezli hesaplama platformu özelliğini sağlayan işletim sistemidir.

Ethereum’da bir blockchainin varlığının ve güvenliğinin en önemli öğesi olan ‘node’ ismini verdiğimiz düğümler, paylaşılan bir veritabanını depolar ve sürdürür. Ne kadar çok node varsa ağ ve verileri o kadar güvenli hale gelir. Kayda girdiğiniz bilgiler sadece sizin tarafınızdan kontrol edilebilir. Bilgisayarınızda veya merkezi bir sunucuda depolanamaz, tüm node ağında depolanır.

Blockchainde tutulan bilgiler fikir birliği ile doğrulanır. Bu, blok zincirine izin verilmeden önce düğümlerin yarısından fazlasının bilgilerin doğru olduğunu kabul etmesi gerektiği anlamına gelir. Bir fikir birliğine zorlamak için ağın yarısından fazlasını kontrol etmeniz gerekeceğinden, bu tür bir sistemi hacklemek neredeyse imkansızdır. Ağın yarısından fazlasını kontrol etseniz bile, saldırıyı tamamlamak size o kadar çok paraya mal olur ki buna değmez.

Etherium’un işleyişine kısaca göz atalım.

Ethereum blok zinciri, işlemlerin yalnızca belirli koşullar karşılandığında gerçekleşebileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu koşullara karar veren kurallara “akıllı sözleşmeler”(smart contracts) denir. Bu sözleşmeler sayesinde taahhütler ve değer transferleri otomatik bir şekilde gerçekleşir.

Merkezi olmayan uygulamalar dediğimiz dApps’lar, geleneksel bir merkezi sunucu üzerinde çalışmayan basit uygulamalardır. Bunun yerine, sunucularını merkezden uzaklaştırmak için bir blok zincirinde çalışırlar. dApp’ler, Ethereum’un tasarımının ve inançlarının merkezinde yer alır. Ethereum’un Solidity adlı kendi kodlama dili vardır. Solidity, dApp’ler oluşturmak için kullanılır. Solidity, JavaScript (en yaygın programlama dillerinden biri) gibi olduğundan, geliştiricileri yeni ve heyecan verici dApp’ler oluşturmaya teşvik eder. Bu dApp’ler sosyal medya, e-ticaret, e-posta ve çevrimiçi bankacılık gibi sektörlerde merkezi uygulamalarla rekabet edebilir veya bunların yerini alabilir. Ethereum’un blok zincirinde dApp’ler oluşturmak için sonsuz olasılıklar vardır.

Ethereum’un para birimi Ether’dir. Ethereum sistemi üzerinde bir işlem yapmak istiyorsanız Ether’e ihtiyacınız vardır ve bunu yürütmek için gereken hesaplama çabasını ölçen birime ‘gas’ denir. İş ne kadar büyükse o kadar çok gas ihtiyacınız var demektir.

Ethereum’un altcoinler ile ciddi bir ilişkisi vardır.

- Sponsorlu Reklam-

Ethereum, sistem olarak birden çok yazılımın oluşturulmasına uygun bir ortam oluşturması sebebi ile daha sonra ortaya çıkan birçok yeni coinin işlemde olduğu bir sistemdir. Yeni oluşturulan bir coini piyasaya adapte etmek için “ ICO ” adı verilen henüz piyasaya aktarılmadan önce kitle bazında fon topladıkları sistemde, fonlar Ethereum sistemindeki para değeri olan Ether ile yapılmaktadır.

Ethereum, kullanıcılara sağladığı bu özgürlük sayesinde bir çok altcoin çıkarılmasına olanak sağlar.

Özetle bütün bir interneti merkezsiz bir platforma çeviren Ethereum, Bitcoin’den sonra en çok işlem göre ikinci büyük kripto para birimidir.

Vitalik Buterin’in şu cümleleri ile yazımızı bitirelim ;

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”


ethereum eth nedir 60213114d492c

ve

ethereum eth nedir 60213115115d4

(Visited 14 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Önceki İçerikXRP Nedir?
Sonraki İçerikICO NEDİR?
metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 61,802.00 1.37%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,752.11 0.95%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 482.57 2.99%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.13 0.9%
 • solanaSolana (SOL) $ 156.51 1.43%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.02 1.54%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.247436 5.17%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 35.96 0.13%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.48 0.93%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 185.45 1.12%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 55.53 0.31%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.65 2.72%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 609.34 1.02%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.49 2.59%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003593 0.66%