Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaAltcoinEthereum ağı alev aldı: Piyasa arzı yanmaya devam ediyor

Ethereum ağı alev aldı: Piyasa arzı yanmaya devam ediyor

- Sponsorlu Reklam-

Ethereum, ETH

Ethereum ağındaki hard fork gerçekleştikten 6 hafta sonra, ETH ağ yükseltmesinin meyvelerini toplamaya başladı. İşlem ücretleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın kalırken, gas fiyatlarındaki oynaklık azaldı. Gas fiyatı, kullanıcının bir gas birimi için ödemeye hazır olduğu, gwei cinsinden ölçülen miktar olarak tanımlanabilir.

ETH işlem ücreti tutarını oluşturmak için iki tür ücret birleştirilir: taban ücret ve öncelik ücreti. Taban ücret, bir kullanıcının işlemi için bir bloğa eklenmesine yönelik gereken zorunlu fiyattır. Öncelikli ücret veya bahşiş tamamen kullanıcının isteğine bağlıdır ve madencileri işleme öncelik vermeye teşvik etmek için kullanılır.

EIP-1559’daki ücret piyasa yükseltmesi, bir önceki bloktaki talep seviyesine bağlı olarak taban ücreti blok başına %12,5 oranında artırdı veya azalttı. Yükseltmeden sonra madenciler yine de öncelik ücreti alırlar, ancak temel ücret için kullanılan tüm ETH’ler artık yakılıyor veya ağdan kalıcı olarak kaldırılıyor.

Ethereum ağı arz kıtlığı yaşamaya başlıyor

Birkaç gün önce, taban ücret blok ödülünden daha yüksek olduğu için Ethereum net bir şekilde deflasyona uğradı ve yatırımcılar için yeni bir arz kıtlığı ortaya çıktı. Yakma mekanizması, bir yıl boyunca 2.56 milyon ETH’yi ortadan kaldıracak bir hıza ulaştı. Mevcut fiyatlarla bu 8.89 milyar dolar ve Ethereum’un toplam piyasa değerinin yaklaşık yüzde %2.2’lik bir değere karşılık geliyor.

Ethereum, ETH
Kaynak: TradingView

Yazının yazıldığı sırada, ETH/USD paritesi 3.498 dolardan işlem görmeye devam ediyor ve son 24 saatte %4 oranında bir artış kaydetti.

Ağ kullanımındaki artan “blok alanı” talebi, büyük ölçüde NFT piyasasında yaşanan patlamanın bir sonucudur. NFT alım-satım platformu OpenSea, bugüne kadar Uniswap, cüzdandan cüzdana işlemler ve NFT ticaret oyunu Axie Infinity’i geride bırakarak 42.072 ETH’nin yakılmasına sebep oldu.

- Sponsorlu Reklam-

İlginizi çekebilir: Dönüm noktası kırıldı: ADA fiyatı artabilir! İşte nedeni…

(Visited 82 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 62,290.00 1.58%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,756.72 1.89%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 487.10 3.72%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.14 0.43%
 • solanaSolana (SOL) $ 157.19 1.57%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.14 1.58%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.247141 4.03%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 35.97 0.25%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 25.51 1.12%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 186.03 1.19%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 55.52 0.23%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 25.71 2.68%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 612.27 0.46%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.49 3.3%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003601 0.01%