Pazar, Ekim 17, 2021
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainDijital Yuan kullanım alanına yenisi eklendi

Dijital Yuan kullanım alanına yenisi eklendi

- Sponsorlu Reklam-

dijital yuan, çin, kripto para,

Çin’in ulusal dijital para birimi olan Dijital Yuan (e-CNY) kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Trendkoin olarak daha önce bildirdiğimiz gibi Dijtital Yuan metro yolculukları için ödeme aracı olarak kabul edilmişti. Şimdi de sigorta poliçeleri için bir ödeme aracı olarak kullanılıyor.

Sigorta devi Ping An Property & Casualty Shenzhen Şubesi, ilk eşit dijital yuan ödemeli sigorta poliçesini yayımlamak amaçlı Bank of China Shenzhen ile iş birliği sağladı. Yerel bir habere göre, dijital yuan ödemeli poliçeler yalnızca Shenzhen’in Nanshan Bölgesindeki sağlık personeli için geçerli.

Poliçe sahipleri, sigorta sözleşmesi primlerini online olarak ödemek için e-CNY kullanabilirler. Poliçe, COVID-19 nedeniyle ölüm için 300.000 e-CNY (46.342 $), COVID ile ilgili teşhis için 50.000 e-CNY (7.723 $) ve kaza sonucu ölümler için 50.000 ödeneği kapsıyor. Dijital yuanın finansal hizmetler sektöründeki kullanımı en son sigorta pilot programı sayesinde gittikçe büyüyor. Çin dijital para birimi, trader ödemeleri, seyahat ödemeleri, devlet ödemeleri gibi bir çok farklı alanlar için test ediliyor.

Çin, 2014 yılında geliştirmeye başlayan ve şu anda yaygın bir test aşamasından geçen CBDC yarışının ilk sıralarında yer alıyor. Dijital Yuan’ın pilot çalışması, devlet çalışanları için seyahat ödeneği olarak kullanılmasıyla birlikte 2019’un son çeyreğinde başladı. O zamandan beri, çeşitli illere ve çok sayıda sektöre yayıldı.

Çin, Dijital Yuan Lansmanının Eşiğinde

Dünyanın dört bir yanındaki bazı hükümetler, benzer şekilde ulusal dijital para birimlerini çıkarmak için çalışıyor, ancak hepsi Çin’in oldukça gerisinde. Bir lansmanın eşiğinde olan Çin CBDC, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren iki yıllık pilot programları tamamlıyor. Resmi lansman yaklaşık iki yıldır bekleniyor. Ancak, Çin Halk Bankası tarafından e-CNY’nin teknik ve gelecekteki hedeflerini vurgulayan tanıtım yazısı, merkez bankasının resmi bir lansman planladığını gösteriyor.

Tanıtım yazısı, e-CNY’nin iki katmanlı bir sistem üzerinde çalışacağını ve bankaların temel katman olarak hareket edeceğini, son kullanıcıların ise ikinci katman olacağını ortaya koydu. Tanıtım yazısı, beklendiği gibi merkezi bir ağ olacağını açıkladı. Ancak akıllı sözleşmelerden yararlanacağını öne süren blok zincirinden hiç bahsetmedi. ABD’li politikacıları gelecek yıl yapılacak olan Pekin Olimpiyatları’nda e-CNY kullanımının yasaklanması için çağrılar yaptı.

İlginizi çekebilir: Bitcoin fiyatı için bu kilit seviyeleri takip edin!

(Visited 70 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kaynakcoingape
metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 56 times, 1 visits today)
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 60,975.00 0.99%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,835.79 0.75%
 • binance-coinBinance Coin (BNB) $ 467.34 1.53%
 • cardanoCardano (ADA) $ 2.18 1.8%
 • solanaSolana (SOL) $ 158.13 2.01%
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 41.69 4.29%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.237547 0.62%
 • terra-lunaTerra (LUNA) $ 36.56 1.46%
 • uniswapUniswap (UNI) $ 26.92 3.8%
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 187.14 1.55%
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 57.64 3.24%
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 27.35 1.25%
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 628.76 0.22%
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 1.51 1.19%
 • bittorrent-2BitTorrent (BTT) $ 0.003650 0.9%