Cumartesi, Kasım 27, 2021
TR Unsafe SG Сloudminer static v2 970x250 Custom size 1
Ana SayfaKriptopediDijital Euro nedir ve nasıl işleyecek?

Dijital Euro nedir ve nasıl işleyecek?

- Sponsorlu Reklam-

dijital euro

Temmuz 2021’de Avrupa Merkez Bankası (ECB) , Avrupa Birliği’nin para birimi olan Euro’nun dijital versiyonu bir dijital Euro oluşturulması için çok yıllı bir proje başlatma izni verdi.

Araştırma, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC ) olarak da bilinen para biriminin nasıl tasarlanıp dağıtılması gerektiğini ve piyasada ne gibi etkileri olacağını ve gerekli olabilecek mevzuat değişikliklerinin tartışılmasını da içerecek.

Araştırmanın başlaması 

728x90 QR
320x100 QR

Ancak henüz  ECB’nin dijital Euro çıkaracağı anlamı çıkmaz, daha ziyade ihraç etmeye hazırlanıldığı anlaşılıyor.  Araştırma yaklaşık iki yıl devam edecek, bu süreden sonra dijital paranın ECB yönetim konseyi tarafından onaylanması gerekecek.

Dijital Euro’nun nihai lansmanından önce en az AB üye ülkelerinin yasal değişiklikleri yapması için gereken süreye ek olarak üç yıl daha üzerinde çalışılacak.

WO1Po3swE8Y

Bu aynı zamanda, AB’nin Kripto Varlıklarda kapsamlı dijital varlık hedefleme Pazarları (MICA) önerisini içeren kapsamlı Dijital Finans Paketini yayınlamasıyla Eylül 2020’de başlayan Avrupa finansal politikasının büyük reformlarının bir parçasıdır. Bunu, Temmuz 2021’de kripto varlıklarını hedef alan kara para aklamayla mücadele (AML) mevzuatı izledi. Tüm bu yeni değişiklikler önümüzdeki birkaç yıl içinde uyumlu yeni mevzuata dönüşecek.

Dijital Euro nedir?

ECB’ye göre , “dijital bir Euro, Euro bölgesindeki vatandaşların basit, evrensel olarak kabul edilmiş, güvenli ve güvenilir bir ödeme yöntemine maliyetsiz erişimini  garanti eder”.

Günümüzde çoğu ödeme, ister banka kartı, kredi kartı veya elektronik fon transferleri (EFT) yoluyla olsun, dijital olarak yapılmaktadır.  AB Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) , başka bir dijital ödeme şekli olacaktır. Tıpkı fiziksel banknot ve madeni para karşılığı gibi, ECB ve ulusal merkez bankalarını içeren Eurosystem tarafından çıkarılacaktır.

Avrupa Merkez Bankası tarafından desteklendiğinden, dijital Euro sahiplerinin ECB’ye karşı bir iddiası olacak. Bu nedenle, özünde, kullanıcılara bir merkez bankası para biriminin emniyeti ve güvenliği ile birlikte dijital bir ödeme yönteminin verimliliğini sağlamak amaçlanmaktadır.

Dijital Euro’nun arkasındaki amaç nedir?

Euro’nun önerilen sanal versiyonu, küresel merkez bankalarının , Bitcoin gibi özel sektör dijital para birimlerine yetişmek amacıyla tüketicilerin elektronik ödeme seçeneklerine yönelik talebini karşılama çabasının bir parçasıdır.

ECB, artık nakit kullanmak istemeyen AB bloğu vatandaşlarına dijital bir ödeme seçeneği sunmak ve mega ödeme işlemcileri gibi AB’nin yetki alanı dışında kontrol edilen diğer dijital ödeme araçlarına güvenme ihtiyacından kaçınmak istiyor: Visa ve Mastercard.

AB vatandaşlarına dijital bir Euro sağlayarak AB, işlem verilerinin kontrolünün bir kısmını dizginleyebilecek ve buna karşılık, düzenlenmemiş kripto para birimi alanında takip etmeye çalıştığı kara para aklama ve vergi kaçakçılığını önleyebilecek.   AB CBDC planlaması hareketi, Facebook’un Diem (daha sonra Libra) para biriminin 2019’da açıklanmasının yanı sıra ECB’nin birincil rolünü baltalamakla tehdit eden hızlı bir stabilcoin alımının ardından hızlandırıldı.

Dijital Euro nasıl çalışacak?

ECB’ye göre, dijital bir Euro nakit yerine geçmeyecek, onu tamamlayacak. Dijital Euronun “günlük ödemeleriniz için hızlı, kolay ve güvenli bir araç” olacağı belirtiliyor. Tüketicilere ödeme yöntemlerinde daha fazla seçenek sunmayı amaçlamaktadır.

238754 67063 1024x576 1

Reuters’e göre,  dijital Euro muhtemelen üçüncü taraf bir finans kurumundan ziyade ECB’de tutulacak çevrimiçi bir banka hesabına veya cüzdanına benzeyecek. Bu önemli bir ayrım çünkü ECB’nin ihraççı olduğu için avronun bitmesi mümkün değil ve bu da onu ticari emsallerinden çok daha güvenli kılıyor.

ECB büyük olasılıkla bunda bir risk görüyor – dijital Euronun güvenliği, kullanıcıları Euro’nun tam kullanımını seçmeye ikna edecek ve diğer finansal kurum ve kuruluşların varlığını tehdit edecek. Bu, büyük olasılıkla, bir kişinin bir kerede sahip olabileceği dijital avro miktarına bir sınır konulacağı anlamına gelir.

ECB, dijital Euro banka hesaplarının verilmesini bankalara ve bir dizi düzenlenmiş fintech kurumuna bırakacağını ve daha sonra ECB adına müşterilere cüzdan sunacağını belirtti.

Dijital Euro blok zinciri teknolojisini kullanacak mı?

Kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojiyi kullanmak, ECB’nin dijital Euro için karar verebileceği bir seçenektir. Ancak, işlem hızı bir sorun olmaya devam edecektir.

ECB, dijital para birimini basmak ve dağıtmak için izin verilen blok zinciri teknolojisiyle birlikte kendi anında ödeme sistemini denedi. Ancak bu noktada hangi teknolojiyi kullanmaya karar verecekleri henüz net değil.

Dijital Euro, AB dışında kullanılabilir mi?

Euro’nun gücü nedeniyle, bir bireyin bir kerede sahip olmasına izin verilen dijital Euro miktarına (örneğin 3.000 €) yerleştirilecek olan üst sınır, AB dışındaki daha yoksul ülkelerdeki haneler için çok fazla para demek olacaktır. Bu nedenle, diğer ülkeler CBDC’leri başlatmaya karar verirse, dijital Euroyu avro bölgesi dışında kullanılabilir hale getirmek potansiyel olarak yerel bankalardan mevduat çekecektir. Ancak, Euro bölgesine ve Euro bölgesinden yapılan ödemeleri daha ucuz, daha hızlı ve daha uygun hale getirebilir.

(Visited 139 times, 1 visits today)

Bu trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal bilgi yayıncısıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti sunmaz. Yayınlanan yazılar yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı değildir. İçeriklerde analist ve yatırımcıların grafik, bilgi ve yorumları kullanılmakta olup, aktarılan yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu yorumlar mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Kripto para işlemleri çok riskli işlemler olup, paranızın bir kısmını veya tamamını kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

kurbaga
Cryptoman
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Cryptoman 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. İyi düzeyde İngilizce bilen Cryptoman, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 76 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 54,831.00 0.94%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,147.47 2.46%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 601.69 4.58%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.56 2.82%
solana
Solana (SOL) $ 198.24 6.98%
xrp
XRP (XRP) $ 0.956447 1.60%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 35.48 1.98%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.207946 4.55%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039 3.76%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 43.55 12.88%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 109.11 3.94%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 24.60 4.56%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 19.89 5.09%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 197.78 2.38%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.68 5.03%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.70 4.66%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 129.61 3.75%