Cumartesi, Kasım 27, 2021
TR Unsafe SG Сloudminer static v2 970x250 Custom size 1
Ana SayfaEditörün SeçimleriDeFi Neden Finansal Hizmetlere Duyulan Güveni Yeniden İnşa Edebilir?

DeFi Neden Finansal Hizmetlere Duyulan Güveni Yeniden İnşa Edebilir?

- Sponsorlu Reklam-

DeFi Neden Finansal Hizmetlere Duyulan Güveni Yeniden İnşa Edebilir?

Finansal hizmetlerin etkili bir şekilde işlev görmesi için toplum uzun zamandır kurumlara güvenen insanlara bağlıydı. COVID-19 pandemi süreci ve liderlikte yaşanan geniş kapsamlı başarısızlıklar sayesinde bu güven daha önce olmadığı şekilde teste tabi tutuldu.

Finansal hizmetler sektörüne duyulan güvenin azalması başka hiçbir alanda bu kadar belirgin değil. 2021 Trust Barometer raporunda Edelmen, Amerikan katılımcıların yalnızca %53’ünün ABD’de “doğru olanın yapılacağına” inandıklarını buldu. Bu 2020 anketine kıyasla %5 düşüş gösteriyor. Bu güvenin düşüşü, Ocak’taki GameStop rallisinde yaşanan Main Street ve Wall Street arasındaki çekişmede de görebiliyoruz. Yalnızca başka bir “short sıkışmasından” fazlası olan ralli, birçok genç yatırımcının finansal kurumlara güvenmediği gerçeğini vurgulamış oldu.

Kurumsal otoriteden gerçekleşen bu uzaklaşma, merkeziyetsiz finansın (DeFi) patlayan büyümesinden de ayrıca belirgin. DeFi blok zincirinde merkeziyetsiz uygulamalar kullanarak bireylerin fon borç verip borç almalarını, koin trade etmelerini ve birikimlerinden faiz kazanmalarını sağlıyor. İşlemleri, yazılıma gömülü akıllı kontratlar tarafından yönetiliyor; herhangi bir banka, aracı veya borsaya ihtiyaç duyulmuyor.

728x90 QR
320x100 QR

İlginizi çekebilir: Gemini Platformuna Yedi Yeni Oyun ve DeFi Tokeni Ekliyor

İlk dijital nesil ile DeFi varsayılan sektör olacak

DeFi’nin ne kadar hızlı bir şekilde yükseldiğini görmek için DeFi sektörüne akan kilitlenen toplam değeri (TVL) inceleyebiliriz. Akıllı kontratlar genellikle herhangi bir işlem için teminat göstermek amacıyla bir karşı taraf gerektirdiğinden, TVL DeFi’nin başarısını göstermenin en iyi yolu olmuştur. Mart’ın ortasına geldiğimizde, neredeyse 59 milyar dolar DeFi içerisinde kilitli durumdaydı. Bir sene önce bu rakam 500 milyon dolar civarındaydı.

Bitcoin (BTC) öncülüğündeki kripto piyasası şu an 1 trilyon doların üzerinde bir değere sahip, o yüzden DeFi’nin manşetlere çıkmasına daha çok var. Ancak unutmamak gerekiyor: Kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın almaya başlaması neredeyse 10 sene aldı. DeFi’nin benzer bir büyüme yaşaması bu sürenin yarısı kadar bir zamanı alacak gibi görünüyor.

Peki, neden? Çünkü GameStop traderları gibi genç yatırımcılar değerli ancak fiziksel olmayan varlıkları benimseyerek, nadir dijital varlıklar konseptini anlayabiliyorlar. Bu yüzden dijital varlıkları trade edebilmenin bir yolu olarak NFT yani eşsiz tokenler satın alıyorlar. NFT fenomeninin en iyi bilinen örneği, Mart ayında Beeple adlı sanatçının dijital kolajının Christie’s açık artırmasında kripto para kullanılarak neredeyse 70 milyon dolara satılması oldu.

“Baby Boomer” kuşağının büyük bir kısmı emekli olduğunda, damla damla olan kripto aktivitesi sele dönüşmeyi vaat ediyor.  Bu çığır açan olay, en büyük mal varlığı aktarımlarından birini temsil ediyor. “Büyük Dörtlü”lerden olan denetim firması PwC’ye göre, emekliye ayrılan Boomer kuşağından tahmini olarak 59 trilyon dolar 2061’e kadar dijital lehtarlara geçecek.

Miraslarını yatırıma dönüştürmek için yeni yollar arayan ve güvendikleri sistemler ve platformları seçecek nesil, bu yeni nesil olacak. Seçim hakkı verildiğinde, Y Kuşağı (Millenniallar) ve Z Kuşağı daha ucuz, daha erişilebilir ve 7/24 uygun olan yatırım seçeneğini tercih ediyor.

DeFi yükselmeye devam ediyor, eski kurumların karşı koymasını bekleyin

DeFi Neden Finansal Hizmetlere Duyulan Güveni Yeniden İnşa Edebilir?

Tabii ki bankaların da diğer eski kurumlarla birlikte kendi cephelerini savunmak için direneceğini bekleyebilirsiniz. Rekabetçi kalmak için hizmet saatlerini artırmaları, işlem sürelerini azaltmaları ve kullanıcı işlevselliğini de iyileştirmeleri gerektiğini biliyorlar.

Şimdiden akıllı sözleşmeleri ve diğer DeFi teknolojilerini mevcut platformlara entegre etmeye başlıyorlar. Hem etkinliği artırmak hem de daha fazla şeffaflık, müşteri gizliliği ve pazar talebine ayak uydurmak için. Depository Trust & Clearing Corporation tarafından yayınlanan Şubat tarihli bir teknik incelemede DTCC, ABD hisse senetleri için takas döngüsünün iki iş gününden bire indirilmesini önerdi.

O zaman bile, DTCC’nin planlanan uygulaması iki yıl sürebilir ve hala kriptografinin anlık akışının gerisinde kalması muhtemel. 7/24 modele doğru hızla ilerleyen bir dünyada, endüstri gecikmelerine sadık kalan güvenlik ihraççıları yakında geride kalacak.

Önümüzdeki yol umut verici ancak bazı virajlar bulunuyor

DeFi teknolojisi hızla ilerlerken, yeteneklerinin geniş ölçekte benimsenmesi için olması gereken yere ulaşması zaman alacaktır. Uniswap gibi merkezi olmayan ticaret borsalarında işlem yapmak için gereken ağ ücretleri hala yüksek (ancak bunun zamanla düşmesi bekleniyor).

Dijital varlıkları günde 24 saat, anında teslimatla satın alma veya takas etme veya eşler arası düzeyde ödünç alma ve kendi şartlarınızı belirleme potansiyelini inkar etmek mümkün değil.

Hala “banka dışı” olarak kabul edilen 1,7 milyar insan var. Bu anlamda DeFi, internet bağlantısı ve cep telefonu olan herhangi bir kişiye tam bir bankacılık hizmetleri yelpazesi sunma sözünü tutuyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Bu trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal bilgi yayıncısıdır. Yatırım danışmanlığı hizmeti sunmaz. Yayınlanan yazılar yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı değildir. İçeriklerde analist ve yatırımcıların grafik, bilgi ve yorumları kullanılmakta olup, aktarılan yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu yorumlar mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Kripto para işlemleri çok riskli işlemler olup, paranızın bir kısmını veya tamamını kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

metin demir
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev almıştır. 2020 yılında sektöre veda eden Demir, Blockchain teknolojisi hakkında yazmaktan zevk alan kripto para meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 76 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 54,831.00 0.94%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,147.47 2.46%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 601.69 4.58%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.56 2.82%
solana
Solana (SOL) $ 198.24 6.98%
xrp
XRP (XRP) $ 0.956447 1.60%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 35.48 1.98%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.207946 4.55%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000039 3.76%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 43.55 12.88%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 109.11 3.94%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 24.60 4.56%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 19.89 5.09%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 197.78 2.38%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.68 5.03%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.70 4.66%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 129.61 3.75%