Perşembe, Ekim 28, 2021
gzhsfau
Ana SayfaKripto Para Ve BlockchainDeFi, Bankalar İçin Bitcoin’den Daha Yıkıcı Sonuçlar Doğurabilir!

DeFi, Bankalar İçin Bitcoin’den Daha Yıkıcı Sonuçlar Doğurabilir!

- Sponsorlu Reklam-

DeFi, ING, BTC, Bitcoin

Hollanda merkezli ING Bank, merkeziyetsiz finans (DeFi) alanıyla alakalı riskleri ve fırsatları analiz etti.

Banka tarafından geçen ay yayınlanan “Merkeziyetsiz Finanstan Öğrenilen Dersler (Lessons Learned from Decentralised Finance) “ başlıklı bir makalede, DeFi’nin bazı artıları ve eksileri incelendi. Makalede, “her iki dünyanın da en iyisinin, merkezi ve merkeziyetsiz finansal hizmetlerin işbirliğiyle elde edildiği” sonucuna varıldı.

Makale hakkında yorum yapan ING blokzincir lideri Herve Francois, “DeFi’nin finans sektörü için Bitcoin’den daha yıkıcı olabileceğine” dikkat çekerek, kripto dostu Hollandalı bankanın gözünde DeFi’nin bir ekosisteme sahip olduğunu ekledi.

Francois, ayrıca bu konu hakkında şunları söyledi:

“DeFi, ING’nin dijital varlık vizyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. DeFi üzerine araştırma yapmak, ING’ye mikro ve makro açıdan yeni paradigmada ne gibi boşluklar olabileceğine dair fikir veriyor.”

Finansal aracılığın yerini otomatik dijital sözleşmelerle değiştiren DeFi, bugün yalnızca Ethereum’da yaklaşık 76 milyar dolarlık kilitli varlıkla oldukça büyük ve güçlü bir yapı olarak kendini gösteriyor.

ING Bank ise kripto para birimi alanında bir öncü olmak için, kurumsal düzeyde bir muhafaza çözümü ve dijital varlıklar için kara para aklamayı önleme (AML) önlemleri hakkında bir grup banka arasında liderlik yapmaya çalışıyor.

- Sponsorlu Reklam-

İlginizi çekebilir: Polkadot, Ethereum ve Cardano Arasındaki Savaş Kızışıyor

ING, Gözlerini DeFi Alanına Dikti

DeFi, ING, BTC, Bitcoin

Makale, karşı taraf riskindeki azalmanın büyük ölçüde akıllı sözleşmelerin kullanımıyla ilgili teknik risklerle değiştirildiği genel bir değiş tokuş sistemine işaret ediyor.

Ayrıca, makaleye göre DeFi’nin sınırsız doğası ING’yi cezbediyor, çünkü merkezi kurumlar farklı yetki alanlarında birden fazla düzenlemeye uymak için çok fazla zaman ve para harcıyor.

Makalede, bu konu hakkında şunlar söyleniyor:

“DeFi şu anda kendi  başına bir etki alanı gibi görünse de, merkezi ve merkeziyetsiz finansal hizmetlerin bir aşamada birleşebileceğini düşünüyoruz. Çünkü her ikisi de diğerine faydalı olan benzersiz yeteneklere sahip. Bununla birlikte, merkezileştirilmiş kurumlar için varlıklarının beyaz listedeki ülkelerde kalmasını sağlamanın zorluğu var.”

ING’ye göre kara para aklamayı önleme (AML) ve kimlik doğrulaması (KYC), finans kurumlarının DeFi’ye yardımcı olabileceği bir şey:

“Bu şekilde bir DeFi hizmeti, AML yönetmeliğine uygun olabilir. Bununla birlikte, burası keşfedilmemiş bölge olduğundan, merkezileştirilmiş bankalar ile merkeziyetsiz finansal hizmetler arasındaki bu tür işbirliğinin geçerliliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

İlginizi çekebilir: NYDIG: Bitcoin Bu Yıl Yüzlerce ABD Bankasına Geliyor!

Aave Hakkında Çalışma Yapıldı

ING, merkeziyetsiz kredi platformu Aave’yi inceleyerek DeFi’nin çeşitli özellikleri üzerine bir vaka çalışması yaptı.

“Halka açık bir izin gerektirmeyen (permissionless) blokzincirinde Aave’deki iş süreçlerinin otomasyonu, geleneksel para piyasalarına göre doğruluk, şeffaflık ve hız gibi birçok avantaja sahip. Bununla birlikte, akıllı sözleşmeler yoluyla para piyasalarını otomatikleştirmenin getirdiği maliyet verimliliği ve daha iyi güvenliğin faydalarının tartışmalı olduğunu ve yeni teknik riskler getirdiğini savunuyoruz.”

Aave’nin kurumsal DeFi fırsatlarını değerlendirdiği, bazı bankacılık uzmanlarını işe aldığı ve yakın zamanda Enterprise Ethereum Alliance’a katıldığı biliniyor.

ING’nin diğer DeFi platformaları yerine Aave’yi seçmesinin belirli bir nedeni olup olmadığı sorulduğunda Francois, kısaca “Biz onları biliyoruz” dedi.

İlginizi çekebilir: WallStreetBets Piyasa Manipülasyonunu Engellemek İçin dApp Yayınlıyor

(Visited 9 times, 1 visits today)

Bu Trendi twitter ve telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Risk Uyarısı: Trendkoin’e ait https://trendkoin.com internet sitesindeki iç ve dış piyasalara ait veri, tablo ve grafikler, bu konuda hizmet veren üçüncü kişi ya da kuruluşlardan temin edilmiş olup, Trendkoin tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın tamamen genel anlamda bilgilendirme amacıyla sunulmaktadır. Sitemizde bulunan söz konusu veri, tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızdan garanti edilmemekte ve içerikler belli bir getiri sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu içerikten doğacak herhangi bir maddi/manevi zarardan Trendkoin.com sorumlu tutulamaz. Sitemizde verilen bilgiler genel niteliktedir. Dolayısıyla alım satım kararlarınızı destekleyebilecek yeterli bilgiler sayfamızda olmayabilir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Sitemizde yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece sitemizde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

KaynakCoinDesk
enes duru
Enes Duru
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan Enes Duru, iş hayatına bir medya şirketinde içerik üreticisi olarak başladı. Daha sonra çeşitli internet sitelerinin dijital pazarlama bölümlerinde yeni içeriklerin üretilmesi ile ilgili projelerde görev aldı. Kripto Para sektörünü uzun zamandır ilgiyle takip eden Duru, Blokchain, finans teknolojisi ve strateji oyunları hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

(Visited 58 times, 1 visits today)
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,312.00 4.26%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 4,180.07 4.61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 482.37 6.97%
cardano
Cardano (ADA) $ 2.03 4.28%
solana
Solana (SOL) $ 198.57 5.54%
xrp
XRP (XRP) $ 1.07 5.61%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 43.05 3.96%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.301923 28.67%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000074 38.73%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 41.59 3.09%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 63.92 3.26%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 30.62 4.02%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 25.32 2.96%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 188.69 4.09%
algorand
Algorand (ALGO) $ 1.85 2.64%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.92 12.65%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 126.46 3.41%